Елементи мавританської архітектури у Полтаві: п’ять фактів про будинок Бахмутського

Елементи мавританської архітектури у Полтаві: п’ять фактів про будинок Бахмутського

Елементи мавританської архітектури у Полтаві: п’ять фактів про будинок Бахмутського savepoltava.city

Столітній будинок підрядника Наума Бахмутського розташований у Полтаві на вулиці Пилипа Орлика. Це мурована, асиметрична будівля, яка привертає увагу екзотичним виглядом, адже зведена у не характерному для Полтави мавританському стилі. У різний час тут були майстерня, церква, штаб німців та комунальні квартири. Суспільне зібрало п’ять фактів про будинок підрядника Бахмутського.

1. Наум Бахмутський звів маєток 1906-го року. За однією з версій, його побудував для своєї дружини Ізабелли. За іншою – це був подарунок для коханки. У будь-якому випадку власник навіть найняв прислугу.

Елементи мавританської архітектури у Полтаві: п’ять фактів про будинок Бахмутського

2. Свідчення про авторство будинку не збереглися. Деякі дослідники, зокрема полтавський архітектор Валерій Трегубов, зараховують маєток до робіт київського архітектора Владислава Городецького. Порівняльний аналіз будинку в Полтаві та караїмської кенаси в Києві вказує, що автором обох споруд був саме Городецький. Спільні риси дослідники вбачають в архітектурному вирішенні, оздобленні та матеріалах.

Елементи мавританської архітектури у Полтаві: п’ять фактів про будинок Бахмутськогоwikipedia.org

Кенаса в Києві

3. Гроші на маєток Бахмутський міг зекономити, коли був підрядником на будівництві Дворянського і Селянського банку (нині це приміщення обласного управління СБУ). На будівництво давали певну суму, в яку входила і плата за роботу. Грошима розпоряджався підрядник Бахмутський. Частину, імовірно, він міг витратити на власний маєток.

Елементи мавританської архітектури у Полтаві: п’ять фактів про будинок Бахмутськогоwikipedia.org

Будинок Дворянського і Селянського банку

4. Будинок Наума Бахмутського зведений у стилістиці романтичного модерну з елементами мавританської архітектури. Вона сформувалася у Північній Африці та Аль-Андалусі. Архітектор Владислав Городецький захоплювався сафарі, а 1911-го року вирушив у мандрівку Африкою. Ймовірно, це і вплинуло на його художній стиль.

Елементи мавританської архітектури у Полтаві: п’ять фактів про будинок Бахмутськогоgazeta.ua

Владислав Городецький під час сафарі в Африці 1911 року

5. Припускають, що фасадне оздоблення маєтку у Полтаві виконував італійський скульптор Еліо Саля, який декорував і київську кенасу. Тому є підстави вважати, що художньо-декоративне литво для фасаду будинку Бахмутського виготовляли на цементному заводі "Фор", де відливали декор і для київської кенаси.

Елементи мавританської архітектури у Полтаві: п’ять фактів про будинок Бахмутськогоnovyny.zt.ua

Нині маєток Наума Бахмутського у Полтаві є пам’яткою архітектури місцевого значення.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше