Суд визнав протиправним рішення Харківської міськради про регіональну російську мову

Суд визнав протиправним рішення Харківської міськради про регіональну російську мову

Суд визнав протиправним рішення Харківської міськради про регіональну російську мову
Суспільне Харків

Харківський окружний адміністративний суд задовольнив позов прокуратури про визнання протиправним та нечинним рішення Харківської міськради від 2012 року, яким російська мова у Харкові має статус регіональної.

Суд ухвалив відповідне рішення 18 травня, повний текст склав 20 травня, а 24 — оприлюднив у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

"Визнати протиправним та нечинним з 28.02.2018 рішення Харківської міської ради "Про реалізацію положень Закону України "Про засади державної мовної політики" в місті Харкові" № 788/12 від 20.08.2012", — йдеться в ухвалі.

Рішення ще не набрало законної сили — у сторін є час на апеляцію.

Регіональну мову у Харкові з 2018 року вимагає скасувати громадський діяч зі Львова Святослав Літинський. Він виграв суди у двох інстанціях, але це не дало результату — міськрада відмовилася виконувати рішення. Прокуратура, за словами Літинського, звернення проігнорувала. У спорі з прокуратурою суд підтвердив правоту позивачів. Щоб прокуратура звернулася до суду з приводу регіональної мови, активістам довелося добиватися відкриття кримінального провадження.

"Ми оскаржили відмову прокуратури щодо бездіяльності у оскарженні регіональної мови у Харкові. Пройшли дві інстанції (третю інстанцію прокуратурі не відкрили) і виграли суди. Прокуратура і на цьому не здалася та пів року не виконувала рішення суду. Ми порушили щодо них кримінальне провадження за фактом невиконання судового рішення. Тоді вже прокуратура таки виконала рішення і подала позов про скасування регіональної мови у Харкові", — повідомив Літинський.

В ухвалі окружного адмінсуду вказано, що представник відповідача — Харківської міської ради — під час судового розгляду заперечував, заявив, що у прокурора "відсутні законні підстави щодо звернення з відповідним позовом" та "зазначив, що в спірних правовідносинах Харківська міська рада діяла з дотриманням норм чинного законодавства України".

Що відомо

  • За часів президентства Януковича у 2012 році Верховна Рада ухвалила закон "Про засади державної мовної політики" (більш відомий як "закон Ківалова-Колесниченка") щодо використання так званих регіональних мов. Відтоді деякі органи місцевого самоврядування приймали на основі цього закону власні рішення.
  • Російська мова за рішенням міськради має статус регіональної у Харкові з серпня 2012 року. Згідно з ним, акти міської ради та її виконавчих органів, посадових осіб приймаються російською мовою та офіційно публікуються державною та російською мовами; у роботі, діловодстві, листуванні цих органів з органами державної влади вищого рівня застосовується державна та російська мови тощо.
  • У 2018 році Конституційний Суд України визнав "закон Ківалова-Колесниченка" неконституційним, він втратив чинність. Мер Харкова Геннадій Кернес заявляв, що міськрада не планує скасовувати це рішення.
  • Харківська обласна рада аналогічне рішення скасувала. Тодішній голова облради Сергій Чернов заявив, що російська мова в Харківській області зберігає статус регіональної на підставі Європейської Хартії регіональних мов нацменшин.
  • За Конституцією України державною мовою в Україні є українська, водночас гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.
  • У квітні 2019 року Верховна Рада України ухвалила закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної". 16 січня 2021 року набула чинності норма 30 статті цього закону, за якою українська стала обов’язковою до використання у сфері обслуговування.
Читайте також: У Харкові відкрили освітній центр, де вчаться говорити українською мовою

Вибір редакції

На початок