Старіння, опіки та меланома. Як уникнути шкідливого впливу сонця та засмагати безпечно

Старіння, опіки та меланома. Як уникнути шкідливого впливу сонця та засмагати безпечно

Ексклюзивно
Старіння, опіки та меланома. Як уникнути шкідливого впливу сонця та засмагати безпечно
Колаж, Суспільне. Войтюк Тетяна

Попереду літній сезон, синоптики обіцяють теплу та сонячну погоду. Більш того, щотижня відбуваються зміни в туристичному напрямку – охочі "погрітися на сонці" після тривалих холодів можуть рушити на відпочинок до моря. Тому важливо пам'ятати, що перебування під сонячними променями має не тільки позитивний вплив на організм, але й значним чином може йому зашкодити. До Дня захисту від сонця Суспільне дізналось у фахівців, як правильно оберігати шкіру та засмагати без шкоди для здоров'я.

Що таке засмага

Дерматолог Юліана Войтів пояснила, що наш організм виробляє пігмент меланін, головна функція якого – захищати глибокі шари шкіри від пошкодження. Коли шкіра пошкоджується сонячними променями, то організм вимушений виробляти ще більше пігменту для захисту. Як наслідок – шкіра змінює колір і темнішає.

Чому не бажано довго перебувати під сонцем

Лікарка дерматолог та косметолог Єлизавета Антофійчук розповіла, що крім загального негативного впливу на організм у вигляді сонячного або теплового удару, першими ознаками якого можуть бути: запаморочення, головний біль, нудота та шум у вухах, – тривалий вплив сонячного випромінювання також позначається на якості шкіри.

Тривале перебування під сонцем може спричинити передчасне фотостаріння – це передчасна поява ознак старіння, що викликана впливом ультрафіолетових променів. Вона, як правило, має накопичувальний ефект, тобто прогресує з часом. Процес відбувається навіть в похмуру погоду.

Також тривале перебування під сонцем може спричинити:

  • появу пігментації
  • загострення хронічних захворювань шкіри
  • збільшується ризик виникнення злоякісних новоутворень.
Чому не бажано довго знаходитися під сонцем
Колаж, Суспільне. Войтюк Тетяна

Як ультрафіолетові промені впливають на шкіру

Єлизавета Антофійчук пояснила, що тривала дія УФ-випромінювання провокує утворення активних форм кисню, так званих вільних радикалів, які пошкоджують ДНК клітин, а також знижують місцевий імунітет шкіри. Через це в клітинах можуть з'являтися мутації генів, порушуючи їх функціонування. Це і може призвести до виникнення злоякісних новоутворень.

"Доведено що, тривале перебування під сонячними променями, а також регулярне відвідування солярію збільшує ризик появи меланоми, плоскоклітинного раку шкіри, і базаліомиБазаліома — пухлина з базального шару епітелію шкіри, один з різновидів раку шкіри.", — зазначила дерматолог.

Юліана Войтів також додає, що надмірне перебування під сонцем через кілька років може прискорити появу зморшок.

Як ультрафіолет впливає на шкіру
Колаж, Суспільне. Войтюк Тетяна

Алергія на сонце

У деяких людей, пояснює Антофійчук, сонце може викликати сонячну кропив'янку, ознаками якої може бути висип на шкірі, який з'являється через кілька хвилин після сонячного впливу.

Вона додала, що у рідкісних випадках у деяких пацієнтів із сонячною кропив'янкою може проявлятися уповільнена реакція на сонячне світло. Після припинення перебування на сонці висип швидко зникає — від кількох хвилин до кількох годин, і рідко триває понад 24 годин. Для підтвердження алергії на сонце лікар використовує фототестування.

То скільки взагалі можна перебувати під сонцем

Безпечне перебування під сонцем залежить від зовнішніх чинників, а також від фототипу шкіри. Люди з першим фототипом — найчутливіші до сонця.

Дерматолог Войтів розповіла, що до цього фототипу належать люди з дуже світлою шкірою, рудим або білявим волоссям та світлими очима.

"Така шкіра практично не здатна себе захистити від ультрафіолету. Таким людям категорично не бажано засмагати", — наголосила вона.

За її словами, найбільш розповсюджений в Україні середній європейський фототип, для якого характерна світла шкіра, яка добре засмагає. Переважно люди з таким фототипом мають каштанове волосся, зелені або карі очі.

Антофійчук наголошує, що засмагати рекомендується до 10:00 ранку або після 16:00, використовувати при цьому засіб з SPFSun Protection Factor - фактор захисту від сонця, який потрібно оновлювати кожні 1,5-2,5 години. Також не можна забувати про використання головного убору і сонцезахисних окулярів.

Чим небезпечні сонячні опіки
Колаж, Суспільне. Войтюк Тетяна

А як щодо позитивного впливу на організм

Єлизавета Антофійчук розповіла, що під дією УФ-випромінювання у нашому організмі синтезується вітамін D, який бере активну участь в обміні кальцію і фосфору. Сонце також гальмує прискорений поділ клітин, що важливо при деяких дерматологічних захворюваннях, одним з методів лікування яких є фототерапія. Крім цього, випромінювання має імуномодулювальну та протизапальну дію.

Як цитує лікарка відомого швейцарського алхіміка Парацельса: "Все є отрутою і все є ліками, одна лише доза робить речовину отрутою або ліками".

Чи має сонце позитивний вплив на організм
Колаж, Суспільне. Войтюк Тетяна

Як правильно обрати та наносити сонцезахисний крем

Косметологиня Анастасія Мельник наголошує, що захищати шкіру від сонця потрібно завжди. Вона пояснила, що кожній людині вранці у сонячний період року на відкриті ділянки шкіри потрібно наносити сонцезахисний крем. Лікарка додала, що SPF-крем не сприяє браку вітаміну D.

За її словами, є загальні правила для використання SPF-захисту:

  • сонцезахисний крем — останній крок у догляді. Наносити його потрібно на сухе обличчя, поплескуючи руками по ділянках шкіри;
  • перш ніж наносити на нього макіяж, необхідно дати обличчю висохнути;
  • крем потрібно оновлювати, якщо ви постійно перебуваєте під сонцем, особливо під час відпочинку на морі;
  • необхідно обрати правильний рівень захисту: оптимальний — 30, який підходить для міста, і 50 — на відпочинку;
  • сонцезахисний крем можна наносити впродовж усього року, якщо шкіра схильна до пігментації або негативно реагує на сонце.

Вона наголосила, що засмага — це негативний вплив на шкіру в будь-якому випадку, оскільки це наслідки впливу ультрафіолетового випромінювання.

Чому важливо користуватися сонцезахисним кремом
Колаж, Суспільне. Войтюк Тетяна

Читайте також

Як уникнути зневоднення під час спеки. Поради ЦГЗ

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок