Укравтодор хоче будувати дорогу через Кульяницький лиман, екологи проти. Що відбувається

Укравтодор хоче будувати дорогу через Кульяницький лиман, екологи проти. Що відбувається

Укравтодор хоче будувати дорогу через Кульяницький лиман, екологи проти. Що відбувається
Суспільне Одеса

Служба автомобільних доріг планує побудувати нову об'їзну дорогу Одеси в межах програми "Велике будівництво". Наразі розглядають чотири варіанти маршруту, найдешевший із них – через Куяльницький лиман, який очікує на статус нацпарку. Місцеві мешканці та екологи обурюються, оскільки це може зашкодити лиману, розповіла кореспондентка Суспільного.

Презентація проєкту відбулася 19 травня в Красносільській сільраді, що під Одесою. За словами начальника Служби автомобільних доріг в Одеській області Дмитра Рибалки, установа розглядає чотири варіанти нової 4-смужної об'їзної дороги. Згідно з техніко-економічним обґрунтуванням, найоптимальнішим варіантом, за версією служби, є зведення дороги, яка частково зачепить Куяльницький лиман.

Тобто з 10 кілометрів нового шляху майже 3 кілометри будуть проходити безпосередньо по лиману. Дорогу зведуть з цементно-бетонного покриття та з дотриманням параметрів першої категорії. Інтенсивність руху складатиме приблизно 10 тисяч автівок на добу.

Об'їзна дорога Одеси. Новий шлях можуть прокласти через Куяльницький лиман
Начальник Служби автомобільних доріг в Одеській області Дмитро Рибалка. Суспільне Одеса

Об'їзна дорога Одеси. Новий шлях можуть прокласти через Куяльницький лиман
Презентація чотирьох варіантів об'їзної дороги Одеси. Суспільне Одеса

Інші три варіанти, за словами Рибалки, або мають щільну забудову поряд, або багато перешкод, які потрібно подолати: десятки ліній електропередач, приватні садиби, комерційні об'єкти та земельні пайові ділянки, викуп яких дорого обійдеться державі.

Натомість маршрут через Куяльницький лиман не містить жодного об'єкта приватної власності, запевнив посадовець. На додаток, будівництво цього шляху виявилося найдешевшим – 2,3 мільярди гривень, тоді як ціна інших – від 2,5 до 3,6 мільярдів гривень.

"Дорога буде у вигляді виїмки, якою рухатиметься транспорт. Вона буде захищена шумозахисним екраном та підпірними стінками. Ближче до лиману буде облаштовано велодоріжки, тротуар, надземні пішохідні переходи та зелені насадження", – пояснив Рибалка.

Натомість місцеві жителі, які були присутні на презентації, виступили проти будівництва дороги. За словами мешканки Тетяни, це може призвести до знищення лиману та його екосистеми.

Об'їзна дорога Одеси. Новий шлях можуть прокласти через Куяльницький лиман
Місцеві мешканці під час обговорення варіантів об'їзної дороги Одеси. Суспільне Одеса

Об'їзна дорога Одеси. Новий шлях можуть прокласти через Куяльницький лиман
Новий шлях можуть прокласти через цю дорогу Куяльницького лиману. Суспільне Одеса

"Вважаємо, що забруднювати Куяльницький лиман вихлопними газами від машин, а це буде майже 20 тисяч автівок на добу, – неможливо. Це злочин перед людьми. Тому громада просить не губити лиман та розвивати там курортний бізнес. Ми розуміємо, що дорога потрібна, але чому не можна розширити існуючу на 4 смуги? Крім того, на березі лиману розташована школа. Їй понад 100 років, там навчаються діти. Як вони будуть сидіти на заняттях, під вашою стіною, труситися від машин та дихати газами?", – додала жінка.

Вона також запевнила, що більш як 300 жителів ближніх сіл підписали звернення до президента Володимира Зеленського, аби він втрутився в ситуацію та якомога швидше підписав закон про створення Національного парку "Куяльницький". Це дасть змогу офіційно затвердити межі лиману і заборонить забудову. Наразі проєкт указу лише затвердив Кабмін.

Також на презентації стало відомо, що в квітні 2021 року Красносільська сільська рада вже надала дозвіл на розробку містобудівної документації, що враховує проходження автомобільної дороги у генеральних планах двох сіл – Корсунці і Красносілка. На питання від місцевих мешканців до сільської голови Красносілки Марини Архірій "на який саме варіант був наданий дозвіл", жінка підтвердила – на четвертий, тобто через Куяльницький лиман. Але під обурення місцевих жителів додала, що роботи поки що стосуються лише вивчення ситуації.

Працівник Національного парку "Тузлівські лимани" та один з розробників наукового обґрунтування щодо створення Національного природного парку "Куяльницький" Іван Русєв заявив, що будівництво завдасть великої шкоди тваринам, які мешкають на території лиману. Україна, за його словами, підписала не одну міжнародну конвенцію щодо збереження біорізноманіття та ландшафтів на своїй території, але не дотримується домовленостей.

Об'їзна дорога Одеси. Новий шлях можуть прокласти через Куяльницький лиман
Один з розробників наукового обґрунтування щодо створення Нацпарку "Куяльницький" Іван Русєв. Суспільне Одеса

Об'їзна дорога Одеси. Новий шлях можуть прокласти через Куяльницький лиман
Голова комісії по екології Одеської районної ради Наталя Богатченко. Суспільне Одеса

"Це безглуздя, бо суперечить європейським напрямкам, які декларувала Україна. Наразі ми маємо в країні лише 6,2% територій природно-заповідного фонду, а обіцяли до 2021 року мати 15%. В Одеській області від всієї території області обіцяли мати 10%, а маємо тільки 4,2%. Тобто не виконується жодних обіцянок. А зараз вони планують ще й вкрасти цінні землі ландшафтного біорізноманіття та бальнеологічні ресурсиБальнеологічні ресурси – природні лікувальні речовини, які використовуються для немедикаментозного лікування на курортах і в поза курортних умовах. Куяльницького лиману", – заявив Іван Русєв.

Натомість голова екологічної комісії Одеської районної ради Наталя Богаченко, яка була присутня на зустрічі, заявила, що без офіційного рішення щодо створення Національного парку вирішувати питання нової дороги неможливо.

"У мене в руках копія проєкту, який зараз лежить на підписі президента країни про створення Національного парку "Куяльницький". Прошу надати відповідь: поки він не підписаний, хто вам взагалі надав дозвіл розробляти будь-які проєкти нової дороги?", – запитала депутатка.

На це голова Служби автомобільних доріг в Одеській області Дмитро Рибалка запевнив, що дозволу немає, оскільки наразі виконується лише робота з "визначення напрямку будівництва".

Об'їзна дорога Одеси. Новий шлях можуть прокласти через Куяльницький лиман
Еколог Владислав Балінський. Суспільне Одеса

За словами еколога Владислава Балінського, місце, де частково планують дорогу, згідно з містобудівною та земельною документацією, є ложею Куяльницького лиману. Тому ці землі захищаються Водним кодексом України. Фактично тут буде майже 4 кілометри дороги, десь це глина та ґрунт, десь – води, які потрібно буде засипати.

"Йдеться про 4-смужну дорогу завширшки 24 метри. Оскільки передбачається її відсипка, то це буде приблизно 50 метрів. Ми бачили, що проєктанти планують і інфраструктуру: велодоріжки, рослинність тощо. Тому територія відсипки буде значно більшою. Такі роботи дуже дорогі. Тому вважаю, що під виглядом президентської програми "Велике будівництво" тут намагаються організувати землі чи шляхом відсипки, чи шляхом захоплення для продажу забудовникам", – пояснив Владислав Балінський.

На презентації місцеві жителі та громадські діячі вимагали зняти з обговорення четвертий варіант майбутньої дороги, тобто через Куяльницький лиман. Утім остаточне рішення на цю пропозицію посадовці не оголосили.

Читайте також

  • Кабмін погодив створення нацпарку "Куяльницький" на Одещині
  • Куяльницький лиман в Одеській області став рожевим. Що трапилося
  • Куяльницький лиман на Одещині продовжує висихати, фінансування не вистачає – ОДА
На початок