На Рівненщині чекають льоту американського білого метелика. Чим він шкідливий

На Рівненщині чекають льоту американського білого метелика. Чим він шкідливий

На Рівненщині чекають льоту американського білого метелика. Чим він шкідливий фото з сайту Держпродспоживслужби

У кінці другої – на початку третьої декади травня на Рівненщині очікують масовий літ та яйцекладку американських білих метеликів. Про це повідомили у відділі прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби. Там пояснили, чим небезпечна ця комаха.

Для України цей метелик є чужорідним видом, його батьківщина Північна Америка. В Європу, а саме Угорщину, американський білий метелик потрапив з вантажем у 1940 році. В Україні його вперше виявили у 1952 році в Закарпатській області. А з 1966 року відбулося поступове поширення його в інші області країни. Півтора десятки років тому в Рівненській області його ще не було.

Метелик і Рівненщина

Останні три роки розвиток та розмноження американського білого метелика (Hyphantria cunea) на території Рівненської області спостерігається у двох повних поколіннях. У Держпродспоживслужбі зазначають: наразі погодні умови сприяють для виходу з місць зимівлі комахи. Американського білого метелика класифікують як "небезпечний карантинний організм".

Як він поширюється

Американський білий метелик поширюється на автомобілях, при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів.

"У пошуках статевого партнера і місця для відкладання яєць самка може летіти в середньому на відстань до 250 м. Можливе пасивне перенесення на значні відстані повітряними потоками", - йдеться в інформації фітосанітарів.

Прикмети комахи

Розмах крил метеликів складає 2,5-3,5 см. Зазвичай забарвлення крил білосніжне, але іноді зустрічаються метелики з чорними або темно-коричневими плямами на крилах. Кожна самка відкладає, за різними даними, від 300 до майже 2000 яєць, але в середньому плодючість самки – 400-800 яєць.

На тривалість розвитку яєць та кількість гусениць, які з них відроджуються, впливають температура та вологість повітря. Найбільш сприятливими умовами є температура 20-25 °С і відносна вологість 70-80%.

Гусениці від світло-салатового до коричнево-сірого кольору, опушені. На спинній частині є два ряди чорних бородавок і три ряди оранжево-жовтих бородавок з боків. Голова блискуча, чорна, іноді коричнева. Інтенсивність опушення збільшується з ростом гусениці. Доросла гусениця сягає завдовжки 25-40 мм.

Чим шкідливий метелик

Завдяки своїй здатності до утворення спалахів розмноження американський білий метелик – надзвичайно шкодочинний багатоїдний шкідник, – зазначають у Держпродспоживслужбі.

Метелик може пошкоджувати понад 250 видів плодових, декоративних та лісових дерев, особливо полюбляє шовковицю, клен, волоський горіх, плодові дерева.

"Гусениці шкідника повністю об’їдають листя на деревах, утворюють гнізда, обплітаючи гілки павутиною. Таке пошкодження призводить до порушення процесів обміну речовин у рослинах та їхнього ослаблення, внаслідок чого знижується врожайність плодових культур, захисна, декоративна та естетична функція зелених насаджень", – йдеться в інформації.

Там уточнили, що окремі рослини ослаблюються та гинуть, особливо при багаторазовому пошкодженні.

Як із цим боротись

На всеукраїнському сайті для агрономів йдеться, що у боротьбі із американським білим метеликом застосовують організаційні, агротехнічні та хімічні методи.

До організаційних віднесені зміна шляху руху транспорту, контроль за перевезенням вантажів, агротехнічних методів – збір та знищення гусені та кладок яєць. Гілки з гніздами обрізають і спалюють. На уражених деревах видаляють мертву кору, стовбури обмазують вапном.

На присадибних ділянках застосовують ловильні пояси із картону чи гофрованого паперу, який перед заляльковуванням гусені знімають і спалюють. Існують також різноманітні винищувальні методи.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди