"Це питання стосується кожного". ВІЛ-інфекція на Івано-Франківщині

"Це питання стосується кожного". ВІЛ-інфекція на Івано-Франківщині

"Це питання стосується кожного". ВІЛ-інфекція на Івано-Франківщині AP

За словами директора фонду "Захід Шанс" Олександра Гриня, на відміну від України, у Європі допомога узалежненим і групам ризику надається належним чином, і цьому є логічне пояснення.

Про причини зростання кількості людей, які живуть з ВІЛ на Прикарпатті, способи вирішення цієї проблеми, а також стереотипи, з якими стикаються дотичні до захворювання Суспільному Карпати розповіли Олександр Гринь, людина, яка живе з ВІЛ, Олександр і заступниця генерального директора Івано-Франківської обласної клінічної інфекційної лікарні Наталія Дьоміна.

Чому ми програємо?

– У Європі – соціальна підтримка, супровід, реабілітація, ресоціалізація – у нас цього не роблять, – каже Олександр Гринь. – Яка в нас думка у суспільстві: куди всіх наркозалежних – заґратувати, щоб вони не заважали жити нам усім. Тому маємо такий результат. Якщо ж суспільство повернеться до цих людей – людей, що вживають ін'єкційні наркотики, людей, які живуть з ВІЛ, секс-робітниць...

Чоловік пояснює, як відбувається соціальна підтримка за кордоном.

"Це питання стосується кожного". ВІЛ-інфекція на Івано-ФранківщиніСуспільне Карпати

Олександр Гринь

– У Європі секс-працівниці, скажімо, це – легально, їх перевіряють. Узалежнені мають куди прийти вколотися, є кімнати безпечного вживання наркотиків, де є медсестри, лікарі. Є також багато соцпакетів, вирішуються питання вразливих груп, а відтак – і загальне питання в соціумі. А в нас – ні. В нас соціум відкидає, а отже – і ці люди до соціуму ставляться відповідно. На роботу їх не беруть – вони крадуть, бо треба за щось жити, сідають у в'язницю, виходять, і тим більше їх не беруть на роботу, бо був уже засуджений. Це – замкнуте коло, і ми намагаємося його розімкнути.

Легалізація наркотиків дорівнює подоланню проблеми?

– Я, радше, за декриміналізацію, – ділиться Олександр Гринь. – Що я маю на увазі? Якщо людина вживає опіум, то, щоб вона могла мати у кишені 1-2 грами цього опіуму для себе. Вона не продає, але для себе матиме, бо десь ітиме, а через дві години її буде "кумарити", вона буде йти десь шукати. А про канабіс, я взагалі мовчу. Тому треба це все привести у здоровий європейський стан.

Чоловік каже, що наркоманія є і, очевидно, існуватиме ще довго.

– У нас все одно курять марихуану, усі про це знають. Це – чорний ринок, це нелегальний ринок, збагачуються ті, хто це продають, а кришує самі знаєте хто. У нас канабіс, як наркотик, зрівнюється до героїну – про що ми можемо говорити? Я не кажу про важкі наркотики, бо це – відкрите питання. Хоча є низка країн, де уведено замісну підтримуючу терапію героїном. Людина отримує рецепт на героїн, іде у спеціальну кімнату і безпечно його вживає. Це явище є, і про нього потрібно знати.

"Це питання стосується кожного". ВІЛ-інфекція на Івано-ФранківщиніAP

"Це питання стосується кожного". ВІЛ-інфекція на Івано-Франківщині

За словами Олександра Гриня, ситуація має бути під контролем держави.

– Потрібно, щоб держава мала із цього зиск, – податки, збори тощо. Це стосується і секс-роботи: вона була, є і буде. То чому це загнане десь на траси, на оце все не зовсім чисте. От ми якраз їздимо до них, роздаємо презервативи, серветки, все необхідне, щоб зменшити шкоду і для них, і для тих, хто є їхніми клієнтами. Тому що є такі клієнти, в яких є сім’ї, діти, і це йде далі, далі, далі.

Синдром набутої стигми

– Наші люди взагалі малообізнані у темі ВІЛу, — стверджує Олександр Гринь. — Для декого це взагалі – "мене це не стосується", "а до чого тут я". Є ще стереотипи, що ВІЛ-інфекція це про "геїв", "проституток" тощо. Позаяк воно так не є, то, коли людина стикається із цим, – отримує серйозний стрес. Тепер це питання стосується кожного.

ВІЛ-інфекція, наголошує чоловік, це така сама хвороба, як і туберкульоз чи COVID-19.

Що відомо: ВІЛ під час пандемії COVID-19: думка експерта

— Так, інші шляхи передачі, але це – хвороба. Не можна сказати, що це – хвороба маргіналів, а те, що люди так думають, це – від необізнаності, це – їхня проблема. Коли людина так вважає, то біда може прийти і до неї, — правило бумеранга.

Заступниця генерального директора Івано-Франківської обласної клінічної інфекційної лікарні Наталія Дьоміна рекомендує кожному дізнатися свій ВІЛ-статус, аби вберегтися від інфікування.

"Це питання стосується кожного". ВІЛ-інфекція на Івано-ФранківщиніFacebook/Поліція Івано-Франківської області

"Це питання стосується кожного". ВІЛ-інфекція на Івано-Франківщині

— Щоб берегтися, якщо людина не знає, чи інфікована вона, чи ні. Це – перше. Якщо все гаразд, то не слід забувати про період "вікна". Це період, відколи вірус потрапляє в організм, розмножується і коли виділяються антитіла. Він складає приблизно шість місяців. Тому, якщо людина знає, що у неї була ризикована поведінка, скажімо, вчора був незахищений секс, здає кров на тест і він негативний, це означає, що на момент статевого контакту людина була здорова. У такому випадку, через пів року треба повторити обстеження.

Три історії причетних

Олександр, людина, яка живе з ВІЛ

– Бувало, стикався зі стереотипами, коли лежав у лікарні. Були такі медсестри, що "перестраховувалися", надягали по дві пари рукавичок, словом, така маячня, що соромно стає. Бачив, як студент четвертого курсу заходив у відділення, де я лежав, і ліктем тримав за ручку. Я просто здивувався. Там просто повний туман у голові, "туманність Андромеди", абсолютно жодних знань, я таким людям не заздрю.

– Пам'ятаю ще, одного разу бачив на власні очі, як мама не хотіла заходити в палату до доньки, яка практично помирала. Я бачив це. У неї був гепатит, повне ускладнення і ВІЛ-стадія. Людина просто помирала.

Наталія Дьоміна, лікарка

"Це питання стосується кожного". ВІЛ-інфекція на Івано-ФранківщиніFacebook/Наталія Дьоміна

"Це питання стосується кожного". ВІЛ-інфекція на Івано-Франківщині

– Пам’ятаю, був у нас один чоловік ще на початках моєї роботи, який інфікувався, як я зрозуміла, від секс-робітниці. Він сильно озлобився на жінок. Потім навіть розповів нам, що коли пішов із клініки, то упродовж місяця спеціально займався незахищеним сексом із більш ніж 60 партнерами, аби їх інфікувати. У нього була така злість, агресія: "Якщо я захворів, то от і ви всі хворійте". Хоча за свідоме зараження іншої людини є кримінальна відповідальність, але хто ж доведе, що, власне, від нього. І ми не маємо права це розголосити, бо це – конфіденційна інформація – замкнуте коло.

Юлія Князюк, соціальна працівниця БФ "Захід Шанс". Займається профілактикою ВІЛ-СНІДУ серед секс-робітниць, секс-робітників, і чоловіків, які практикують секс із чоловіками

"Це питання стосується кожного". ВІЛ-інфекція на Івано-ФранківщиніСуспільне Карпати

"Це питання стосується кожного". ВІЛ-інфекція на Івано-Франківщині

– Я провела людині скринінг на туберкульоз – виявилося, що він є. Потім запропонувала зробити тест на ВІЛ і ми виявили водночас і його. Вона була шокована спершу тим, що, ймовірно, може бути туберкульоз, а потім ще виявилася ВІЛ-інфекція. Я на кожному кроці цю жінку супроводжувала, це було надзвичайно сильне потрясіння, адже вона не очікувала жодного захворювання. Я провела консультацію, мотивувала проходити лікування.

– Часто люди знаходять в інтернеті фейки про те, що ВІЛу не існує, багато є міфів. Ми провели велику роботу із цією жінкою – завжди потрібно підібрати правильні слова. Люди не хочуть вірити у те, що вони інфікувалися, і знаходять різні шляхи для підтвердження цього. Ця клієнтка все-таки пролікувала туберкульоз, пройшла терапію і зараз її здоров’я значно покращилося. Емоційний стан налагодився, вона зараз приходить з посмішкою і каже: "Боже, як я це пережила". Нарешті посміхається, бо вона була пригнічена і залишати таку людину саму не можна. Тут роль соціальних працівників є дуже велика – ми місток між лікарем і пацієнтом.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди