День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової. Що про це пам'ятають на Сумщині

День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової. Що про це пам'ятають на Сумщині

День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової. Що про це пам'ятають на Сумщині Суспільне Суми

На Сумщині звання "Праведник народів світу" має 21 людина. Його надавали тим, хто ризикував життям під час Голокосту, переховував євреїв, щоб врятувати їм життя від знищення нацистами. 14 травня 2021 року вперше на державному рівні відзначається День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Які історії порятунку євреїв відомі на Сумщині – у матеріалі Катерини Гладенко.

Про тих сумчан, хто рятував життя євреїв від знищення під час Другої світової війни, співробітниця єврейського благодійного фонду "Хесед Хаїм" Тетяна Мирська чула від членів своєї громади.

"Зрозуміло, що це було дуже страшно і це могло каратися смертю, але люди розуміли, що такий момент, коли важливіше віддати перевагу життю, коли важливіше когось врятуватись, ніж видати", - говорить вона.

Читайте також: ”Ховали її на горищі”,– кропивничанка про порятунок від нацистів єврейської дівчини її рідними

За інформацією українського інституту вивчення Голокосту "Тkuma", на Сумщині звання Праведника народів світу мають 21 людина. Тетяна Мирська розповідає, їй відомо про двох сумчан, які мали таке звання. Історію вже померлої Євгенії Кучер пані Тетяна чула особисто від неї.

"Це було на Західній Україні, вона не з Сум, переїхала після війни. Вони з сім’єю побачили двох замучених чоловіків, які прийшли до них на подвір’я, вони побачили їх по слідах по сніжку, сліди, які вели до сараю, і вони прийшли туди і побачили двох чоловіків, з яких одного батько впізнав, тому що це був учитель української літератури його дітей два роки. І вони ховали двох цих людей два роки", - розповідає жінка.

День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової. Що про це пам'ятають на Сумщині

Тетяна Мирська - координаторка програм благодійної організації "Хесед Хаїм"

10 років тому в громаді видали збірку "Жити, щоб пам’ятати". Тут зібрані історії євреїв Сумщини, які жили під час Другої світової війни. Тетяна Мирська розповідає історію порятунку сумчанки Марії Харченко:

"Коли прийшли німці забрати батька, вона кинулася в ноги тату, а тато відштовхнув її від себе і сказав, це якась хвора дівчинка і таким чином вона залишилася, але за кілька днів за Марією і її мамою прийшли, і забрали в гестапоГестапо - таємна державна поліція Третього Рейху в 1933−1945 роках. І ось цікавий момент: в приміщенні, де сиділи вони і ще якісь люди, побачили двох чоловіків, і ці чоловіки, які працювали в гестапо, щось між собою поговорили, а потім сказали матері і Марії – швидко йдіть, - і вони їх відпустили".

Читайте також: Хто такі праведники світу та як їх вшановують в Україні. Пояснює історик

У день пам'яті у сумському єврейському центрі через карантин спеціально для вшанування не збираються. Усіх загиблих згадували 9 травня біля обеліска Жертвам єврейського народу на центральному кладовищі. Квіти – данина місцевим звичаям, каміння – єврейська традиція, коли померлих ховали в пустелі, де квітів не було. Про часи знищення народу, говорить Тетяна Мирська, треба пам’ятати:

"Для того, щоб люди взагалі розуміли, що таке ксенофобіяКсенофобія - різке несприйняття особою чи національною спільнотою чужої культури, мови, поведінки, манери спілкування тощо., що таке ГолокостГолокост - переслідування і масове знищення євреїв і ромів під час Другої світової війни, що таке антисемітизмАнтисемітизм - одна з форм національної та релігійної нетолерантності та дискримінації, що виражається у неприязному або ворожому ставленні до євреїв як представників уособленої етнічної та релігійної групи.. Взагалі що таке ненависть одного народу до іншого, взагалі, що таке знищення людей, бо ти належиш до якоїсь етнічної чи релігійної групи".

Що відомо

  • Звання "Праведник народів світу" присуджує Ізраїль. Отримати його можна лише за рекомендацією єврейської спільноти, а спеціальна комісія вивчатиме всі документи та покази свідків.
  • На січень 2020 року Ізраїль відзначив 2 659 громадян України званням "Праведника народів світу" за порятунок євреїв від Голокосту. Це остання відома цифра.
  • Україна посідає четверте місце у світі за кількістю цих звань, після Польщі, Нідерландів і Франції. Втім, за інформацією Інституту національної пам’яті, ця статистика не відбиває справжню кількість людей, які рятували євреїв.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди