Як і коли може подорожчати проїзд у київському метро. Пояснює експерт

Як і коли може подорожчати проїзд у київському метро. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Як і коли може подорожчати проїзд у київському метро. Пояснює експерт
Фото: Мерія Дніпра

КП "Київський метрополітен" і КП "Київпастранс" попросили столичну владу підтримати підприємства у час пандемії, а саме – виділити кошти з бюджету або переглянути тарифи на проїзд. Обґрунтована ціна поїздки у метро становить 21 гривню, а на наземний транспорт – 25 гривень. У відповідь на звернення перший заступник голови Київської міської державної адміністрації заявив, що зміна тарифу має відбуватися після громадського обговорення та реєстрації у Міністерстві юстиції.

Експерт з транспортного планування Дмитро Беспалов в ефірі Українського радіо спрогнозував, наскільки подорожчає громадський транспорт.

Наскільки обґрунтована ціна у 21 гривню

У "Київському метрополітені" кажуть, що собівартість перевезення одного пасажира вже понад 21 гривня. Беспалов пояснив, що аби порахувати собівартість, треба взяти всі видатки комунального підприємства і поділити на кількість пасажирів, яку вони перевозять. У чисельнику цієї формули, тобто першому компоненті, дійсно, відбулись зміни, вважає він.

"У нас була підвищена мінімальна зарплата, подорожчала електроенергія. Тобто відбулися певні подорожчання, але не в рази. Десь на 20-30%. Найбільші зміни сталися зі знаменником, тобто із кількістю пасажирів, що перевозить метрополітен", — зауважив експерт з транспортного планування.

За його словами, до пандемії метрополітен возив півтора мільйона пасажирів щодня і і це була нормальна ситуація. Між локдаунами кількість пасажирів вже була менше мільйона. А під час локдауну — десь 300 тисяч. Тобто дуже сильно впав пасажиропотік і логічно значно зросла собівартість перевезення одного пасажира.

"Я погоджуюся, що підвищення тарифів — це завжди болісно, але, дійсно, є об'єктивні фактори. Зараз значно менше користувачів їздять метрополітеном. Якщо ми хочемо зберегти поточний тариф, тоді треба скорочувати потужності підприємства", — вважає Беспалов.

За його словами, у такому разі треба зменшити кількість поїздів, збільшити інтервали, зменшити кількість обслуговуючого персоналу на станціях та, ймовірно, кількість ескалаторів та їх експлуатації. Зменшення фактично метрополітену також може бути болісним.

Чи зросте вартість проїзду у метро

Беспалов вважає, що подорожчання буде.

"Ми вже йдемо на підвищення тарифу. Я не думаю, що він буде 21-25 гривень. Це буде стандартне подорожчання у півтора чи два рази. Тобто треба чекати на тариф 12-15 гривень. Скоріш за все, влітку", — сказав він.

За словами експерта, літо – це найкращий час для того, щоб підвищувати тарифи.

Що впливає на збитковість наземного транспорту

Беспалов підкреслив, що громадський транспорт загалом є збитковим. Він не працює в плюс. Це соціально важлива функція, яку виконує держава і місто.

"Винятком є наші маршрутки, які якось заробляють. Але так не має бути. В Європі транспорт дотується із міського бюджету. І в нас більшою чи меншою мірою так само", — пояснив він.

Експерт зазначив, що насправді потрібно налагодити контроль і це "не така складна задача, як може здаватися". У міста має бути повноцінний електронний квиток, який працює, проте мало яке місто України це запровадило.

Чому тарифи у містах різняться

Найдорожчим є проїзд у Києві — 8 гривень, на Львівщині — 7 гривень, на Донеччині — 6,80 гривень. Найдешевший тариф у Херсонській області — 2,5 гривні, на Черкащині — 3 гривні, а на Кіровоградщині — трохи більше 4 гривень.

"Собівартість перевезення одного пасажира складає приблизно 10 гривень. І в Кривому Розі, і у Вінниці, і у Полтаві ця сума буде приблизно однакова. Бо і технічний стан рухомого складу, і матеріальне забезпечення, енергоносії приблизно однаково коштують. Так само як і зарплата водіїв. Але тарифи у всіх різні, тому що це політика транспорту", — пояснив Баспалов.

За його словами, місто більшою чи меншою мірою дотує перевізника. У тих, що були в кінці списку, більше грошей дає міський бюджет на дотування, а в перших – менше. Але все одного це гроші платників податків і це питання пріоритезації їх розподілу, тобто на що краще витратити міські бюджетні гроші, наприклад, на будівництво парку, на дотування освітян, на медицину або на транспорт. Кожне місто по-різному розв'язує це питання.

"У нас немає чіткого рейтингу громадського транспорту, але є соцопитування, де людей запитують, як вони оцінюють якість громадського транспорту. Традиційно переможцем є місто Вінниця. Вони (вінничани – ред.) приблизно в півтора рази краще оцінюють свій громадський транспорт, між мешканці інших міст", — розповів експерт.

Він вважає це об'єктивним, оскільки у Вінниці дійсно вибудовується досить хороша система громадського транспорту. Крім того, згідно з опитуваннями, мешканці Західної України оцінюють свій громадський транспорт трошки гірше, ніж мешканці Східної України.

Читайте також

Прокуратура прийшла з обшуками в Київський метрополітен

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок