Освітня реформа на Миколаївщині: чи змінився стан шкільної освіти в громадах

Освітня реформа на Миколаївщині: чи змінився стан шкільної освіти в громадах

Освітня реформа на Миколаївщині: чи змінився стан шкільної освіти в громадах Ілюстративне фото: Unsplash

З передачею повноважень громадам та школам, а також зі зміною розподілу фінансування, ОТГ мають можливість вирішувати свої потреби на місцях. Про зміни сільської освіти в ефірі Українського радіо: Миколаїв розповіла експертка ГО "Фонд розвитку м. Миколаєва" Тетяна Золотухіна.

За новим законом школа трирівнева: початкова — чотири роки, вводиться з 2018 року, базова середня освіта — п’ять років (гімназії), вводиться з 2022 року, профільна середня освіта — три роки (ліцеї та заклади професійної середньої освіти), вводиться з 2027 року.

"Перехід на трирівневу систему освіти відбувся нормативно не в 2020 році, а в 2017 році. Тобто у 2017 році був прийнятий Закон, який унормував трирівневу систему освіти. Семирічний період був наданий для переходу з тих семи років, чотири роки ми пройшли", — говорить експертка ГО "Фонд розвитку м. Миколаєва" Тетяна Золотухіна.

За словами Тетяни Золотухіної, новий закон вносить зміни до суб’єкта створення ліцеїв. Зокрема, йдеться про розширення можливостей місцевих рад самостійно визначатися з питанням функціонування мережі закладів освіти, в тому числі ліцеїв. Фактично пропонуватиметься зняти законодавчі обмеження повноважень сільських, селищних та місцевих рад, незалежно від чисельності населення територіальних громад.

Читайте також: "ДПА та ЗНО у 2021 році: що необхідно знати миколаївським випускникам"

Рішення про утворення комунальних ліцеїв, як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання зможуть ухвалювати обласні, міські ради та представницькі органи інших територіальних громад, які спроможні забезпечити функціонування ліцею відповідно до вимог законодавства. Тобто законопроєкт скасовує норму, коли такі повноваження з-поміж міських рад мали лише ради міст з населенням понад 50 тисяч людей.

Також на прикладі Коблівської громади Тетяна Золотухіна розповіла, що молоді спеціалісти неохоче йдуть працювати до сільських шкіл. Якщо стандартне навантаження вчителів складає 18 годин на тиждень, то в деяких школах педагоги мають 30-35 годин на тиждень. Тому молоді вчителі не можуть добрати додаткове навантаження до свого окладу.

Якість шкільної освіти пов'язана з тим, наскільки ефективна вся освітня мережа.

В окремих ОТГ 64 відсотки з бюджету витрачається на фінансування шкіл, а наприклад, в Березанській громаді ця цифра сягає 80 відсотків.

Що відомо

  • Прийнятий Верховною Радою Закон про освіту відрізнився рядом нововведень — терміном освіти в 12 років, більшою автономією шкіл, збільшенням оплати вчителям, зміною правил атестації вчителів та правил підвищення їх кваліфікації, уточненнями повноважень директорів шкіл, регламентація їх каденції та обрання, ширшим впровадженням державної мови навчання.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Миколаїв у Viber

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди