Межа самозахисту: як захистити себе та рідних, не порушуючи закон. Відповідають експерти

Межа самозахисту: як захистити себе та рідних, не порушуючи закон. Відповідають експерти

Ексклюзивно
Межа самозахисту: як захистити себе та рідних, не порушуючи закон. Відповідають експерти УНІАН

Як правильно та результативно захищати себе, своїх близьких і власне житло в ефірі Українського радіо розповіли адвокат Микола Ореховський та інструктор Володимир Кучма.

Як закон захищає українців

Як пояснив Микола Ореховський, частина 2 статті 36 Кримінального кодексу інформує громадян і правоохоронні органи про те, що кожна людина має право на необхідну оборону, незалежно від того чи є в неї шанс уникнути протиправного посягання чи покликати когось на допомогу. Це означає, що людина має право захищатися у будь-якому разі.

А ч.5 ст. 36 Кримінального кодексу визначає три випадки, коли слідчим і прокурорам фактично закон забороняє притягати людину до відповідальності:

  • якщо на неї посягала група осіб
  • у насильницький спосіб відбувалося проникнення у житло або інше приміщення
  • коли відбувся напад озброєної особи.

У таких випадках громадяни мають право спричиняти нападникам будь-яку шкоду, навіть застосовувати зброю.

"На жаль, сьогодні громадяни України не мають закону, який би гарантував право доступу до засобів самозахисту. У нас немає закону, який регулює обіг зброї серед населення. У нас проголошене право на захист, гарантоване Конституцією, Цивільним Кодексом, прописане в Кримінальному кодексі, але людина позбавлена доступу до засобів самозахисту і захисту інших, адже право на оборону включає і життя інших людей. В Україні право на захист прописано настільки добре, що навіть не в кожному штаті США є таке, тобто у нас з цим все гаразд. Наша стара радянська система сформувала страх, тому люди не вірять, що закон може їх захистити", — розповів адвокат.

Правила законного захисту

Адвокат також зазначив, що треба вірити в те, що людина має право на захист у разі протиправних дій проти неї.

"Закон буде працювати тоді, коли ми самі будемо його звершувати, застосовувати, використовувати, боротися за нього. Але треба пам’ятати, що право на життя і здоров’я того, хто на вас посягає, закінчується рівно там, де починається ваше право на життя та здоров’я. Ви не повинні обирати між його і своїм життям та здоров’ям, але ви маєте право захищатися, коли на вас вчиняють протиправне посягання", — наголосив Ореховський.

Володимир Кучма також зазначив, що необхідно розуміти — готовність до самозахисту означає усвідомлення того, що загроза є.

"Коли ми це усвідомлюємо, то можемо до цього так чи інакше підготуватися. Наявність засобів самозахисту — це хороший елемент загальної системи самозахисту, але здоровий глузд — це перший рівень самозахисту. Ми маємо уникати конфліктних ситуацій, потенційних небезпечних місць, де можна зіштовхнутися з загрозою. І лише тоді, коли це все не дало результату, ми будемо переходити до якогось контактного самозахисту, але такому треба вже спеціалізовано навчатися", — пояснив інструктор.

Що потрібно знати про самозахист

За словами Кучми, коли йдеться про самозахист, важливу роль грають фізична та психологічна підготовка.

"Не можна сказати, що це дуже просто. Попри те, що техніка самозахисту зазвичай базується на найпростіших прийомах, доступних майже кожному, варто усвідомлювати, що значення має фізична і психологічна підготовка. Техніку можна вивчити за одне заняття, вона буде достатньо ефективною, але готовність використати її на вулиці, протидіяти агресивному нападнику — це все ж у багатьох випадках залежить і від тренованості психіки та рис характеру. Іноді, якщо говорити про захист близьких, то людям потрібно нанести серйозні травми нападнику, але далеко не кожен здатен зробити подібне. До такого потрібно готуватися фізично та психологічно. У момент самозахисту ви нічого не вирішуєте, головна ціль — мінімізувати травми для себе, щоб вижити і опинитися у безпеці. Звісно, якщо ситуація більш-менш контрольована, то варто розуміти межі допустимого самозахисту", — зазначив він.

Читайте також

Перший вирок для Стерненка. За що засудили та ще судитимуть активіста

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди