Чи готова Україна до промислового безвізу. Пояснює експертка

Чи готова Україна до промислового безвізу. Пояснює експертка

Ексклюзивно
Чи готова Україна до промислового безвізу. Пояснює експертка Любов Акуленко / УНІАН

"Промисловий безвіз" це — можливість для українських виробників нехарчової продукції легше продавати свої товари на території ЄС. Що Україні для цього треба зробити та чи дійсно звіт оцінювальної місії, яка протягом семи місяців аналізувала готовність країни до відповідної угоди, наблизив вітчизняних виробників до цього "безвізу", в ефірі Українського радіо розповіла виконавча директорка громадської організації"Український центр європейської політики" Любов Акуленко.

"Кожен товар, що має попасти на територію ЄС, має перевірятися. Є такий термін: оцінка відповідності. Треба пройти цю процедуру у них — вона довго триває і є коштовна. А промисловий безвіз дозволить цю перевірку робити у нас, тобто, ми, фактично потрапляємо на внутрішній ринок", — зазначила експертка.

Для цього, за її словами європейські інституції мають визнати українські, що проводитимуть таку роботу. "Коли це станеться - не знаю. Це буде плюс для української економіки, тому що у нас будуть діяти інституції, які визнає Європейський Союз, які діють за європейськими правилами. І, відповідно, це створить конкуренцію, бо до нас будуть заходити інші виробники, бо ця процедура в Україні буде дешевшою".

Акуленко уточнила, що перевірятиметься саме безпека виробу. Але постає питання чи здатна Україна на таку експертизу. "Я навіть на корупційну складову не дивлюся. Мене більше, хвилює, чи зможемо ми це робити. І коли ми зможемо це зробити? Тому що писати законопроєкти, які від нас вимагає Євросоюз для цього промислового безвізу, це одне, і ми з цим нормально справляємося. Але зараз нам треба перейти в практичну площину". Експертка вважає, що ця процедура затягнеться на кілька років.

"У нас є така установа, яка називається Національне агентство з акредитації, яке акредитує такі установи згідно європейських вимог. У них забрали акредитацію на два європейських стандарти, які є базовими для сфери технічного регулювання. Забрали чому, тому що ще в 19-му році були висунуті зауваження, які, ніхто не сказав, тому що акредитаційна установа у нас захищається законом, і на їхню діяльність ніхто впливати не може. Вони ці зауваження не виправили, і зараз дійшло до того, що у них забрали акредитацію. А вона є фундаментом для промислового безвізу", — розповіла Акуленко.

На її думку, якщо зауваження комісії будуть виправлені до вересня і повернуть акредитацію, то рух до "промислового безвізу" прискориться, однак точно визначити можливі дати важко.

"Я не знаю, де різні наші органи ще можуть втнути сюрпризи для нас. Якщо у вересні вони виправлять ті зауваження і підуть нас назустріч повернуть цю акредитацію, тоді це буде швидше. Але стосовно років мені важко сказати, бо це дуже нелегко. Це сидіти й перевіряти як працюють ці лаборатрії , чи є обладнання, для якої продукції. Тому що, і це важливо, не на всю продукцію, а для початку запустять лише чотири групи", 1 пояснила вона.

Що відомо

  • Європейський Союз та Україна планують у 2021 році почати перегляд торговельної частини Угоди про асоціацію. Зокрема, планується прискорення та розширення сфери скасування ввізного мита у торгівлі між Україною та Євросоюзом.
  • За результатами двостороннього саміту в Брюсселі Україна та Євросоюз домовились щодо низки питань, зокрема, поновити безвізовий режим після завершення пандемії, продовжити процес реформ, а також оновити Угоду про асоціацію між Україною та ЄС.
  • 9 лютого прем’єр-міністр Денис Шмигаль напередодні засідання Ради асоціації Україна-ЄС зустрівся із президентом Ради Європи Шарлем Мішелем та обговорив із ним перспективи подальшої євроасоціації.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди