"Де-факто парків немає". Чи зможе Рада покращити функціонування індустріальних парків

"Де-факто парків немає". Чи зможе Рада покращити функціонування індустріальних парків

"Де-факто парків немає". Чи зможе Рада покращити функціонування індустріальних парків ip-bt.com

Середньорічний показник іноземних інвестицій в Україні за попередні 5 років склав  $3,2 млрд. Щоб наздогнати сусідню Польщу за рівнем прямих іноземних інвестицій (FDI) на душу населення, Україні потрібно понад $200 млрд прямих іноземних інвестицій. На думку міністра розвитку територій та громад  Олексія Чернишова, інвесторам, зокрема, можуть бути цікаві індустріальні паркиІндустріальний парк - це територія, виділена при плануванні міста для промислового розвитку. Метою створення таких парків є забезпечення підприємств спільною розвиненою інфраструктурою та забезпечення контролю над виробництвом.Промислові парки зазвичай розташовуються на околицях міст або поза основними житловими районами міста, забезпечуються гарною транспортною доступністю, в тому числі автомобільним і залізничним транспортом. – території, виділені під підприємства з облаштованою інфраструктурою.

У світі таких об’єктів налічується близько 15 тисяч: у сусідній Польщі – 83 індустріальні парки, у Туреччині – 346, у Німеччині – 200. В Україні нині таких об’єктів зареєстрували близько пів сотні, але лише 8 з них мають інвесторів. Щоб стимулювати розвиток індустріальних парків, парламентарі хочуть прийняти окремий законопроєкт, який вже пройшов перше читання. Суспільне з’ясувало, чим збираються заохочувати інвесторів та чи допоможе це розвитку індустріальних парків в Україні.

Створення індустріальних парків – довгий процес

В Україні офіційно зареєстровано 47 індустріальних парків, та лише на восьми з них відбувається мінімальне виробництво. Решта – необлаштовані території, без базових комунікацій. Індустріальний парк “Біла Церква” був внесений до реєстру 2018 року. Директор парку Володимир Хмурич розповів Суспільному, що інвестори не одразу активно почали цікавитись запропонованими можливостями.

“Де-факто, парків немає”. Чи зможе Рада покращити функціонування індустріальних парківСуспільне

На облаштування парку "Біла церква" знадобилося два роки

“Тут було просто поле, росла трава, і тому коли ми приводили перших клієнтів, вони всі, звичайно, скептично ставилися, – каже Хмурич. — Якщо тут є якась активність, є інфраструктура, ця довіра набагато легше створюється, і люди набагато швидше приймають рішення”.

Щоб майданчик почав працювати, його облаштували електромережею, водопостачанням, проклали дорогу. Для цього знадобилося два роки й декілька мільйонів доларів. Після всіх облаштувань на об’єкт зайшли інвестори з Німеччини.

“Де-факто, парків немає”. Чи зможе Рада покращити функціонування індустріальних парківСуспільне

Індустріальний парк "Біла церква"

Володимир Хмурич розповідає, що, пройшовши шлях кропіткої безперервної роботи, сотень зустрічей та презентацій, на сьогодні парк має 7 проєктів, які повноцінно реалізуються. Зокрема це завод, який виробляє електрофурнітуру (електровимикачі, розетки), та завод електротехнічного обладнання. Площа парку складає 70 га, з них задіяно 11 га, 30 тисяч квадратних метрів забудовані складськими приміщеннями та об'єктами промисловості.

“На території парку працюють 400 людей. Плануємо побудувати ще 30 заводів, що дасть ще близько 4 тисяч робочих місць”, – каже директор парку.

Додає, що зараз керівництво продовжує вести перемовини з новими інвесторами. Цей процес складний і довгий по часу, тому що об’єкти складні і капіталомісткі. Володимир припускає, що на їхнє будівництво на 35 га доведеться витратити 3-4 роки.

Індустріальний парк “Мироцьке” розташований на території Бучанської міської об'єднаної територіальної громади на площі 65 гектарів. Щоб узгодити план розвитку цього об’єкту, його керівництву потрібно було пройти містобудівний комітет області, слухання в місцевій громаді.

“Де-факто, парків немає”. Чи зможе Рада покращити функціонування індустріальних парківСуспільне

Герман: На території парку "Мироцьке" планують збудувати завод залізобетонних конструкцій

“Треба було вивчити всі документи з точки зору юридичних та інших ризиків та показати, що ми достатньо якісно виконали свою роботу і повністю відповідаємо вимогам міжнародних клієнтів, майбутніх учасників індустріального парку", – розповідає директор парку Станіслав Герман.

На території парку хочуть створити 30 тисяч квадратних метрів зеленого парку із меліорованими каналами, які слугуватимуть як для зниження води, так і для естетики. Також об’єкт планують облаштувати майданчиками для зони відпочинку, доріжками, невеликими водоймами та побудувати завод залізобетонних конструкцій і  виробів. Поки що з реалізованого – сонячна електростанція на 3 га території парку.

“Де-факто, парків немає”. Чи зможе Рада покращити функціонування індустріальних парківСуспільне

На території парку "Мироцьке" функціонує сонячна електростанція

“Інвестиції в інфраструктуру не коштом власного капіталу, а використовуючи позики і компенсації, значно пришвидшують реалізацію індустріальних парків", – каже Герман.

Додає також, що одним із важливих моментів є узгодження дій з місцевою громадою, щоб вони входили в концепцію розвитку всього регіону. Якщо проєкт успішно реалізується, це принесе містечку близько 4 тисяч робочих місць. Нині з Бучі на роботу в столицю їздить близько 60% працездатного населення.

“Де-факто, парків немає”. Чи зможе Рада покращити функціонування індустріальних парківСуспільне

Індустріальний парк "Мироцьке" займає 65 га землі

Міський голова Бучі Анатолій Федорук каже, що “Мироцьке” може бути спільним продуктом державно-приватного партнерства.

“Для нас це робочі місця, зарахування до місцевого бюджету та розвиток наших населених пунктів”, – каже Федорук.

Серед пріоритетних планів територіального розвитку називає індустріальний парк, логістичний хаб навколо аеропорту Антонова і медичний кластер. Державний фонд регіонального розвитку за поданням обласної держадміністрації цього року передбачив для “Мироцького” 30 млн гривень на розвиток транспортної інфраструктури. За словами Анатолія Федорчука, цих коштів недостатньо, але це перший крок. Окрім “Мироцького” кошти на розбудову у межах держпрограми “Велике будівництво 2021” цьогоріч отримали ще три парки, загальна сума складає 80 млн гривень.

Як залучити інвесторів

Парламентський комітет з економічної політики розробив законопроєкт, щоб заохотити інвесторів вкладатися в індустріальні парки. Нині його готують до другого читання.

Читайте також: Старт для стартапів: як пандемія вплинула на розвиток інновацій в Україні

Заступник міністра розвитку громад та територій Іван Лукеря пояснив Суспільному базову формулу залучення інвесторів: “Інвестор через різні податкові пільги, які він фактично не сплачує, повинен повернути собі 50-70% інвестицій. Умовно, інвестор, який заробив 10 млн інвестицій, 7 млн повертає через те, що не сплачує певні податки протягом певного часу – 5 чи 10 років”.

Серед пільг Лукеря називає звільнення від податку на прибуток підприємств протягом певного часу, звільнення від в'їзного мита на певне або все обладнання, яке ввозиться для розгортання виробництва на території індустріального парку, компенсацію на підключення до електромереж.

”Для створення виробництва, інколи високотехнічного виробництва, інвесторам необхідно під'єднатися до електромереж і отримати достатньо потужне постачання електрики: декілька десятків мегават. Це надзвичайно дороге підключення, яке може коштувати сотні мільйонів гривень", – розповідає урядовець.

За його словами, це не вигідно для інвесторів, тому влада має створити такі умови, щоб ціна підключення до електромереж була надзвичайно низькою. Це дозволить у  найближчі три роки збільшити кількість активних індустріальних парків до 25, а це – близько 55 тисяч нових робочих місць.

“Ця машина не їде, купуйте мені іншу”

Закон про індустріальні парки в Україні прийняли ще у 2012 році. Згідно з цим законом, усі об’єкти (майбутні індустріальні парки – ред.) можуть претендувати на державну допомогу щодо розвитку інфраструктури, зокрема і підключення до енергомереж, підведення газу, водопостачання, водовідведення тощо. Але, як пояснює економіст Центру економічної стратегії Дмитро Горюнов, у держбюджеті окремої статті на фінансування саме індустріальних парків парламентарі не передбачили.

“Порядок полягає в тому, що вони (індустріальні парки – ред.) подають свої заявки, свої бюджети на конкурс до Державного фонду регіонального розвитку. Там відбувається відбір на конкурсній основі, де ці проєкти конкурують з великою кількістю інших, як ремонт садочку, школи, лікарні і таке інше. Тому напрями інвестиційного характеру переважно не знаходять підтримки", – зазначив Горюнов.

Читайте також: Коронавірус економіки. Чи дійсно світ спіткає нова фінансова криза та як це вплине на Україну

На його думку, перш ніж запроваджувати компенсації потрібно профінансувати інфраструктуру: “Це все одно, що казати – ця машина не їде, купуйте мені іншу машину, але  ми в неї бензин не заллємо. Звичайно, вона не їде. Парків де-факто немає".

Горюнов додав, що інвестори зацікавлені в пільгах, але потрібно визначити дієвий механізм, який буде їх контролювати.

“Є ризик, що половина України реєструється в тих парках і будуть робити те, що і раніше робили, але сплачувати менші податки", – каже він.

За словами економіста, в Україні помірне оподаткування, у порівнянні зі світовим. Функціонування індустріальних парків не кардинально змінить економічну картину нашої держави, але це зменшить витрати на розгортання підприємств для малого та середнього бізнесу.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди