5 фактів про Монумент Слави у Полтаві

5 фактів про Монумент Слави у Полтаві

5 фактів про Монумент Слави у Полтаві poltava.to

Монумент на честь 100-річчя перемоги російської армії над шведськими військами у Полтаві встановили 1811 року. Розташований він у центрі міста у Корпусному саду. А встановили його на перетині восьми вулиць. Суспільне зібрало п’ять фактів про цю пам’ятку.

Традицію будівництва колон на честь військових перемог до Європи повернув Наполеон. Після однієї з таких під Аустерліцем (тодішня Австрійська імперія) він дав розпорядження збудувати Вандомську колону у Парижі. Її звели 1810 року.

1. Колона ж у Полтаві з’явилась через рік – 1811 року. Проте вона мала усі шанси стати першою, оскільки її почали зводити на рік раніше, ніж французьку – 1806. Після Полтави такі монументи почали споруджувати і в інших містах: у Петербурзі (1834 року), у Лондоні (1840), у Берліні (1873) тощо.

Пам'ятник Слави у Полтаві. 1850р. Худ. Іван Зайцев.(1805-1890)Пам'ятник Слави у Полтаві. 1850р. Худ. Іван Зайцев.(1805-1890)

Пам'ятник Слави у Полтаві. 1850р. Худ. Іван Зайцев.(1805-1890)

2. До проєктування полтавської колони долучили відомих скульпторів і архітекторів того часу: Жана-Франсуа Тома де Томон, Михайла Амвросимова, Івана Мартоса, Феодосія Щедріна. Зокрема, уродженець Швейцарії Жан-Франсуа Тома де Томон проєктував Великий театр у Петербурзі, а український скульптор Іван Мартос – автор пам’ятника Дюку Рішельє в Одесі.

Монумент Слави у Полтаві 20-30ті роки XX стСтара Полтава

Монумент Слави у Полтаві 20-30ті роки XX ст

3. Гранітні частини для постаменту привезли із кар’єрів містечка Келеберда, що у Кременчуцькому районі. Звідти їх на волах доставили до Полтави.

1936 рік. Корпусний садСтара Полтава

1936 рік. Корпусний сад

4. Бронзовий позолочений орел у кігтях тримає блискавки, а у дзьобі – лавровий вінок. Розташовано скульптуру таким чином, що дивиться птах у бік поля Полтавської битви. Це задум архітекторів і скульпторів, що працювали над монументом.

Краб біля кігтів орлаСуспільне Полтава

Краб біля кігтів орла

5. Біля кігтів орла вигравіювано морського краба. Для перехожих із землі його не помітно. Краб – символ королівської Швеції, яка зазнала поразки у битві під Полтавою. Також існує думка, що це масонський символ.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди