Що говорить про вас любов до джазу і як він впливає на людей

Що говорить про вас любов до джазу і як він впливає на людей

Що говорить про вас любов до джазу і як він впливає на людей

30 квітня світ відзначає Міжнародний день джазу. За що люблять джаз? Це імпровізація, емоції, стиль та настрій. Такі композиції можна назвати музикою для розслаблення. Вчені не раз стверджували, що наші музичні уподобання змінюються відповідно до нашого віку і способу життя. Цікавий факт, але джазові ритми подобаються людям середнього віку, які люблять розслабитися після важкого робочого дня і справді розуміються на хорошій компанії та музиці.

Психологи Кембриджського університету спільно з колегами зі США встановили зв'язок між типом особистості людини та її музичним смаком.

В онлайн-дослідженні брали участь понад 20 000 осіб, старших за 22 роки. Їм дали послухати 25 незнайомих творів, які до цього класифікували музикознавці.

Команда вчених спиралася на модель "великої п'ятірки", згідно з якою особистість людини має п'ять загальних і відносно незалежних одна від одної рис: невротизм, екстраверсія, відкритість новому досвіду, схильність до співпраці (доброзичливість) та сумлінність (свідомість).

Якщо людина слухає "складну і динамічну" музику, таку як джаз, то, швидше за все, в її особистості переважає відкритість досвіду. Такі люди завжди шукають нових вражень і люблять дізнаватись щось нове. Вчені також дійшли висновку, що джаз часто подобається людям свідомим і розумним – тим, хто любить багато аналізувати.

Стимулює роботу мозку

Аспірантки Оксфордського університету Брукса вирішили з’ясувати, чи існує взаємозв'язок між музичними вподобаннями людини та рівнем її інтелекту? Для цього психологині провели тест IQ і дослідили музичні смаки 467 старшокласників-добровольців. Учасники з найвищим коефіцієнтом інтелекту виявилися поціновувачами інструментальної музики, зокрема джазу та класики. Вони також відзначили, що люблять аналізувати композиції та цінують техніку виконання.

Розкриває потенціал

Вчені з центру медичних досліджень Джона Гопкінса виявили, що коли джазові музиканти імпровізують, в їх мозку відключаються області, пов'язані з самоцензурою та іншого роду внутрішніми "зажимами", і стають активними ті зони, які дозволяють їм вільно самовиражатися.

Для дослідження вчені створили спеціальні клавіші, на яких джазмени могли грати всередині апарату функціональної магнітно-резонансної томографії (МРТ), який показує, як ті чи інші зони мозку реагують на різні стимули. Музиканти в сканері мали виконати кілька вправ: спочатку вони грали одні й ті ж гами під звук метронома, потім повинні були створити мелодію в межах однієї тональності (До мажор / C - dur), а в третій вправі – імпровізувати під записаний джазовий квартет.

Вчені проаналізували знімки і помітили, що коли джазові музиканти починають імпровізувати без обмежень, в їхньому мозку активуються зони медіальної префронтальної кори, які відповідають за креативність і самовираження. Натомість ділянка дорсолатеральної префронтальної кори, яку пов'язують з самоцензурою і заборонами, відключається.

Самі виконавці при цьому входять в особливий стан, в якому розкривається їх індивідуальний стиль – це сприяє різноманітному звучанню джазової музики. "Коли джазові музиканти імпровізують, вони часто грають із заплющеними очима в особливому, дуже індивідуальному стилі, який виходить за межі традиційних правил мелодії та ритму", – розповідає один з авторів дослідження, доктор медичних наук і джазовий саксофоніст за освітою Чарльз Лімб.

Може змусити витрачати більше грошей

Ви могли чути про те, як супермаркети та ресторани за допомогою різних хитрощів намагаються впливати на потенційного покупця. Один з таких прийомів – фонова музика. Вчені змогли довести, що джаз на фоні може не тільки вплинути на смакові відчуття людини, а й змусити її витратити більше грошей.

Прослуховування джазової або класичної музики в підсвідомості людини сприймається як ознака прихильності до правлячого класу. Така музика дарує відчуття належності до успішних і багатих людей. Під її впливом люди роблять покупки на більшу суму, ніж при прослуховуванні поп- чи рок-композицій.

Під час експерименту вчені використовували чотири різножанрових аранжування однієї композиції – ”Air on the G string” Йоганна Себастьяна Баха. І виявили, що їжа була більш смачною, а грошей хотілося витрачати більше саме під джазову версію. Тому якщо ви чуєте цей мотив у супермаркеті під домом, то контролюйте свої витрати (або витрачайте усе і насолоджуйтесь музикою).

Птахи під опіатами співають пісні, схожі на джаз

Просто цікавий факт. Зазвичай птахи співають, щоб спілкуватися між собою – таким чином вони попереджають про небезпеку або шукають партнера. Але іноді їм хочеться робити це просто так. Вчені з університету Вісконсин вирішили з'ясувати, чому.

Дослідники припустили, що шпаки можуть співати від радості та, щоб перевірити теорію, дали птахам фентаніл – це опіоїдний анальгетик, який в малих дозах викликає ейфорію. Але найцікавіше, що коли під цією речовиною пташки починали співати, то їхні пісні нагадували джаз з характерною для цього жанру відсутністю чіткої структури.

"На відміну від шлюбних закликів, які видають їх побратими, шпаки експериментують з піснями, впорядковують, перебудовують і повторюють послідовності своїх мелодій, додають і прибирають з них ноти", – стверджує біолог з Університету Вісконсин Лорен Рітерс.

При цьому відключення опіоїдних рецепторів зменшило частоту співу шпаків. Така закономірність говорить про наявність стародавнього нейронного ланцюга. Швидше за все, саме природне вироблення опіатів у мозку відповідає за "джазові" мелодії, які птахи співають, коли їм просто добре.

Джаз покращує працездатність

Приємні ритми, які ви чуєте в навушниках, можуть поліпшити вашу продуктивність. Дослідження підтвердили позитивний вплив музичних композицій на співробітників, які протягом дня займаються монотонною офісною роботою. У такому випадку композиція задає ритм і не дозволяє "збитися зі шляху". Занадто лаунжевіLounge music (з англ. – музика для холу) – легка, фонова музика, зазвичай інструментальна, яка створює невимушену атмосферу у ресторанах, готелях, магазинах тощо. та спокійні композиції можуть нагнати нудьгу, а ось бадьорі джазові мотиви якнайкраще налаштують на позитивний лад і ефективну роботу.

Наприклад, повільний джаз допомагає зменшити рівень хвилювання і діяти більш спокійно, раціонально і виважено. Це особливо важливо для розумової роботи або тієї, що вимагає високого рівня концентрації. Наприклад, опитування британських вчених показало, що близько 90 відсотків хірургів Британії слухають музику під час проведення операцій, обираючи переважно спокійні композиції.

Головне правило "музичної роботи" – не підвищувати звук в навушниках дуже сильно і підібрати ті композиції, які вам дійсно приємні. Працювати під музику може бути не тільки приємно, але і корисно – довіртеся науці!

Читайте також

Сила мистецтва чи наука? Як впливає на людину класична музика

Олексій Коган радить 10 легендарних альбомів до Міжнародного дня джазу

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше