На Рівненщині реабілітують десятки репресованих та убитих "совєтами"

На Рівненщині реабілітують десятки репресованих та убитих "совєтами"

Ексклюзивно
На Рівненщині реабілітують десятки репресованих та убитих "совєтами"
перепоховання закатованих/жовтень 2019

Профільна регіональна комісія при Рівненській ОДА ухвалила рішення щодо реабілітації репресованих радянською каральною системою. Йдеться про 85 жителів Рівненщини, — повідомив Суспільному голова комісії Андрій Жив'юк. Загальний список репресованих складатиме 200 імен або й більше, рішення обласної комісії ще мають затвердити у столиці.

Профільна регіональна комісія при Рівненській облдержадміністрації 27-го квітня ухвалила рішення щодо 85-ти жителів області, яких у 1941-му році репресувала радянська каральна система.

Значна частина осіб з цього списку загинули в дубенській тюрмі у ніч з 24-го на 25-те червня під час розстрілу в'язнів, — розповів Суспільному голова регіональної комісії з реабілітації Андрій Жив'юк.

На Рівненщині хочуть реабілітувати репресованих радянською системою. Що про це відомо
знайдені у 2019-му році рештки закатованих. фото "Наше дзеркало"

"Оскільки не було можливості евакуювати в’язнів дубенської тюрми, то керівництво НКВС по Рівненській області видало розпорядження розстріляти цих в’язнів, які звинувачувалися за контрреволюційними статтями, без огляду на те, яке рішення по їхній справі було ухвалено, чи якийсь термін був ув’язнення, чи навіть, якщо рішення ще не було ухвалене", — зазначив Андрій Жив'юк.

На Рівненщині реабілітують десятки репресованих та убитих "совєтами"
Андрій Жив'юк.

Він пояснив, що реабілітувати репресованих хочуть до 20-х чисел червня, аби встигнути до 80-х роковин.

Репортаж Суспільного від травня 2019-го року про знайдені рештки закатованих

"Значна частина цих людей не реабілітовані були до вчорашнього дня, скажімо так. Тепер комісія ухвалила рішення і, сподіваємося, що Київ його підтримає, затвердить. Але це, хочу наголосити, ще не всі. Загальний список буде складати 200, можливо, й більше, зараз ми працюємо над цим", — сказав голова комісії.

Він зауважив, що загалом у колишній Дубенській в'язниці у перші дні радянсько-німецької війни знищили як мінімум удвічі більше в'язнів. Серед них чехи, поляки та українці. Їхні імена стали відомі завдяки контрольно-наглядовим справам, до яких дослідники отримали доступ у 2015-му році завдяки закону, що відкрив архіви радянських спецслужб. Архівно-кримінальні справи, як їх називають науковці, втрачені. Ймовірно, їх знищили під час евакуації.

Комісія працює, аби скласти максимально повний список імен тих, кого закатувала радянська каральна система. Найбільше серед убитих — жителів колишніх Дубенського, Млинівського, Острожецького та Радивилівського районів, — уточнив Андрій Жив'юк. І додав, що серед них були й інші, ті, які вижили.

"Наприклад, вціліла під час розстрілу Валентина Крещенко, її дівоче прізвище. По чоловікові – Лепешкевич, яка залишила про це спогади, померла у Сполучених Штатах Америки. Ми їх публікували у першому томі книги "Реабілітовані історією", зараз нам вдалося встановити, що в неї було вісім співкамерниць, двоє вижили, шестеро загинули, ми уже встановили п’ятьох із них", – розповів чоловік.

Репортаж Суспільного від жовтня 2019-го, коли перепоховували рештки закатованих. Службу правили представники трьох конфесій.

Андрій Жив'юк каже: усіх убитих людей запідозрили в антирадянській діяльності та звинувачували в антирадянській пропаганді, агітації, співпраці з польською владою тощо. Були й такі, хто намагався протидіяти владі.

"Я чув таку думку: "Ну, а що їх зараз вже реабілітувати, їх немає на світі і що це дасть?" Це історична справедливість! Українська держава, українське суспільство повинно це зробити для того, щоб вшанувати пам'ять цих невинно убієнних людей", — зазначив Андрій Жив'юк.

На Рівненщині хочуть реабілітувати репресованих радянською системою. Що про це відомо
братня могила репресованих радянською каральною системою у Дубні у 2021-му році. Суспільне Рівне

Чи хтось із тих, хто вижив, досі живий — невідомо, адже наймолодшим з ув'язнених на сьогодні мало б бути близько сотні років, — зазначив Андрій Жив'юк. Дані про них тепер розшукують нащадки.

Що відомо

  • У жовтні 2019-го року на території військової частини у Дубні знайшли рештки 19-ти жертв політичних репресій, яких розстріляли "енкавеесники" у 1941-му році. Тоді на цьому місці була в'язниця. Територію досліджували фахівці меморіально-пошукового центру "Доля".
  • Серед знайдених — 12 чоловік та сім жінок. Науковці запевняють, що за час існування тюрми вбито понад пів тисячі людей.
  • Перепоховання невинно убитих відбулося восьмого жовтня 2019-го року на дубенському кладовищі. У братній могилі поховали 29 осіб.
  • Науковці встановили імена частини закатованих. також знайшли поховання тільки частини убитих, інші рештки вивезли під час робіт після Другої світової війни.
  • У 2015-му році прийняли закон України про доступ до архівів радянських спецслужб. Він уможливив доступ до тих справ людей, які станом на 2015-тий рік не були реабілітовані.
  • Засідання національної комісії відбудеться наприкінці травня-початку червня, рішення про реабілітацію усіх репресованих на рівні Києва приймуть до кінця літа.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

На початок