Один із чотирьох дитячих санаторіїв Хмельниччини фінансуватимуть з обласного бюджету. Яка доля інших

Один із чотирьох дитячих санаторіїв Хмельниччини фінансуватимуть з обласного бюджету. Яка доля інших

Один із чотирьох дитячих санаторіїв Хмельниччини фінансуватимуть з обласного бюджету. Яка доля інших
Фото: Суспільне.

Один із чотирьох дитячих санаторіїв Хмельниччини після реформи фінансуватиметься коштом обласного бюджету. Це санаторій «Дністер» у Старій Ушиці. Ще два подібних заклади - у Кам'янці-Подільському та Великому Жванчику - утримуватимуть за кошти громад. А в Маліївцях у колишньому маєтку графа Орловського, де ще донедавна розміщувався дитячий санаторі "Світанок", облаштують музей.

Про це Суспільному розповів депутат Хмельницької обласної ради, голова постійної комісії з гуманітарних питань Віктор Бурлик.

За його словами, відколи Верховна Рада ухвалила рішення припинити фінансування цих оздоровчих закладів за державні гроші, депутати обласної ради вирішили: із чотирьох закладів залишиться один, здатний конкурувати із приватними лікувально-оздоровчими санаторіями.

Чому депутати обрали староушицький "Дністер"

Санаторій "Дністер" у Старій Ушиці - один із чотирьох, який фінансуватимуть з обласного бюджету. Так вирішили депутати обласної ради. До цього на утримання дитячих оздоровчих закладів у рік брали з бюджету країни 16 мільйонів гривень, розповідає депутат обласної ради, голова постійної комісії з гуманітарних питань Віктор Бурлик.

"Цей фінансовий тягар поклали на обласний бюджет. І в нас така позиція - і департаменту, і депутатів, що ми з чотирьох маємо зробити один якісний санаторій, який буде конкурувати навіть з подібними приватними закладами", - каже депутат.

Староушицький санаторій "Дністер" депутати облради вирішили фінансувати, бо він єдиний із дитячих санаторіїв, який був збудований у 1960-х роках як санаторій. Фото: Суспільне. Поділля.
Староушицький санаторій "Дністер" депутати облради вирішили фінансувати, бо він єдиний із дитячих санаторіїв, який був збудований у 1960-х роках як санаторій. Фото: Суспільне. Поділля. Фото: Суспільне.

За його словами, комісія виїжджала в санаторії, і, крім посиленого харчування та профілактичних процедур, нічого цікавого для відпочинку дітей не побачила.

"Вони не зацікавлені у розвитку санаторіїв. Якщо приватники якісь веломаршрути розробляють, ще щось придумують, аби зацікавити відпочивальників, то ці не зацікавлені у цьому. Концепція роботи таких закладів, на нашу думку, має змінитися", - зауважує голова постійної депутатської комісії з гуманітарних питань.

Чому депутати обласної ради фінансуватимуть саме цей заклад, Віктор Бурлик пояснює: "Тому що побудований він, як санаторій. Це не перероблене приміщення. Плюс він біля Дністра, туди дітям цікаво поїхати. Але треба ще пропрацювати якісь туристичні маршрути та організувати досить якісну роботу".

Ще два заклади - в Великому Жванчику та Кам`янці-Подільському - погодилися утримувати громади, додає депутат.

Як планують зробити "Дністер" конкурентним санаторієм

Директор санаторію "Дністер" Валерій Маковецький розказує про концепцію реорганізації закладу. Спершу, каже, із шестимісних кімнат зроблять двомісні з окремими санвузлами й душовими. А ще облаштують кімнати матері і дитини, щоби влітку тут могли оздоровлюватися разом із дітьми й батьки. А оскільки пульмонологічний санаторій у Маліївцях не працюватиме як медично-оздоровчий заклад, прийматимуть дітей із такими проблемами здоров`я.

"Тут в нас буде соляна кімната, ми її впорядкуємо. Нам телефонували вже з Одеси, з фірми, яка їх встановлює. Вона буде коштувати 250 тисяч гривень", - каже директор «Староушицького обласного дитячого санаторію "Дністер".

У санаторії Дністер готуються до великої перебудови - кімнати перебудують у готельного типу з санвузлами та облаштують соляну кімнату. Фото: Суспільне. Поділля.
У санаторії Дністер готуються до великої перебудови - кімнати перебудують у готельного типу з санвузлами та облаштують соляну кімнату. Фото: Суспільне. Поділля. Фото: Суспільне.

За словами Валерія Маковецького, у санаторії, розрахованому на сто ліжок для дітей із ортопедичними і кардіологічними хворобами й вадами, впродовж року оздоровлювалося в середньому 1 тисяча 100 дітей. За 26 днів перебування в закладі однієї дитини з державного бюджету брали 13 тисяч гривень. Директор каже: в цю суму входили енергоносії та платня працівникам, яких було спочатку 117, потім 76 людей. Тепер в санаторії – директор, бухгалтер, сторож, різнороб і завгосп Жанна Боровик. Вона ж – інженер з охорони праці. Жінка каже: колеги зраділи звістці, що санаторій не ліквідують.

"В Старій Ушиці немає роботи. Люди поки-що на біржу пішли і чекають з місяця на місяць роботи", - пояснює Жанна Боровик.

Валерій Маковецький говорить: уже подали зведений бюджет усіх змін оздоровчого закладу. Він складає 5 мільйонів гривень. Директор санаторію запевняє: діти в санаторії не нудьгували - вихователі проводили для них ігри й конкурси, влаштовували дискотеки. Все, додає він, без перенавантажень, оскільки перебували тут діти з вадами у здоров`ї.

"Ми возили дітей на Дністер, тут Бакота близько, озили дітей на екскурсії, зокрема, в Кам`янець, в фортецю, щоб діти могли ще й культурно відпочити", - розповідає директор санаторію "Дністер".

Замість дитячого санаторію в Маліївцях облаштують музей

А от в Маліївцях, де працював санаторій для дітей із пульмонологічними хворобами, тепер буде музей, говорить головний лікар санаторію Леонід Юнь.

"Як медик, я б все-таки хотів, щоб тут був якийсь медичний заклад, так як туберкульоз - він нікуди не дівся. Утім добре, що тут буде якийсь культурний заклад, що цей маєток збережеться, не буде зруйнований", - додає т.в.о. головного лікаря обласного дитячого спеціалізованого санаторію "Світанок" Леонід Юнь.

Із його слів, на цей маєток графів Орловських 1788-го року зазіхали не раз. Уперше – в 30-тих роках минулого століття. Тоді, каже, вже почали розбирати з даху мідну бляху. Палац відстояв тодішній головний лікар. А мати Леоніда Юня, яка перед війною була тут лікаркою, не дозволила зруйнувати водоспад.

"Його колгосп був би вже добив. Вона добивалася через природоохоронні організації, щоб це заборонили. Їй дали премію, то вона за цю премію купила труби, бо там водопровод був зруйнований", - розповідає Леонід Юнь.

У Маліївцях в маєтку графів Орловських, де розміщувався санаторій "Світанок", депутати вирішили створити музей. Фото: Суспільне. Поділля.
У Маліївцях в маєтку графів Орловських, де розміщувався санаторій "Світанок", депутати вирішили створити музей. Фото: Суспільне. Поділля. Фото: Суспільне.

Головний лікар санаторію також розповідає: його донька Анастасія Донець цього року шість разів організовувала біля палацу та в парку прибирання. Волонтери зрізали сухе гілля, розчистили фонтан, поставили лавки й столики для відпочинку.

"Цього року в Маліївцях ми започаткували волонтерський туризм. Все почалося з того, щоби заготовити дрова для опалення палацу взимку. Але з того часу в нас з`явилася ціла спільнота. З грудня до квітня ми почистили фонтан, вивезли сміття", - каже голова ГО "Малієвецька спадщина" Анастасія Донець.

Леонід Юнь додає: маєтком не раз цікавилися нащадки графів Орловських.

"Дочка останнього графа, який тут жив, Марія Орловська де Кокетська з дочкою сюди приїздили. Потім почали приїжджати нащадки Орловських з Франції, Польщі, Бразилії. Цілими сім`ями приїжджали, цікавилися, чи можна його викупити. Тоді ще не можна було, бо це був медичний заклад", - розповідає т.в.о. головного лікаря обласного дитячого спеціалізованого санаторію "Світанок".

Що саме зроблять у колишньому помісті Орловських, каже Леонід Юнь, поки не знає.

Що відомо

  • З 1 квітня 2020 року, у зв’язку з медичною реформою та відміною медичних субвенцій для обласних бюджетів, дитячі санаторії втратили державне фінансування. У пакеті медичних послуг, які фінансує наразі НСЗУ, послуги з оздоровлення не передбачені. Таким чином фінансування роботи санаторіїв перейшло на бюджет їх засновників. Засновником усіх дитячих санаторіїв Хмельниччини є обласна рада, яка не готова фінансувати функціонування санаторіїв у повному обсязі.
  • Наприкінці минулого року на сесію Хмельницької обласної ради виносилося питання щодо ліквідації дитячих санаторіїв області. Депутати його тоді не підтримали. Вдруге це питання готувалося на сесію, депутати чекали пропозицій від представників виконавчої влади Хмельниччини та не дочекалися. Тому питання закриття санаторіїв у порядок денний пленарного засідання не вносили.
  • З 1 квітня і до кінця 2020 року для функціонування дитячих санаторіїв виділили 16 мільйонів гривень з обласного бюджету. Через карантин там цьогоріч ніхто не оздоровлюється, тому бюджетні кошти вдасться зекономити.
  • 24 вересня 2020 року депутати Хмельницької обласної ради вирішили, що у 2021 році чотири дитячих санаторії Хмельницької області, які раніше працювали цілий рік, перейдуть на сезонний режим роботи з квітня по вересень.
  • Шістдесят волонтерів 18 грудня 2020 року приїхали з усієї України, аби прибрати парк у маєтку графа Орловського, що у селі Маліївці. Крім прибирання, волонтери заготовили дрова для санаторію, який знаходиться у палаці Орловських. Через брак фінансування, він не міг опалювати палац, що могло призвести до руйнування стародавніх фресок та ліпнини.
На початок