Бюст богині Флори створив не Леонардо да Вінчі, як вважали раніше

Бюст богині Флори створив не Леонардо да Вінчі, як вважали раніше

Бюст богині Флори створив не Леонардо да Вінчі, як вважали раніше

У 1909 році німецький історик мистецтва Вільгельм фон Боде придбав для свого музею восковий бюст богині Флори. Куратори Лондонської галереї, які оцінили твір у 185 тисяч золотих марок, переконали його, що цей бюст створив сам Леонардо да Вінчі. Але стало відомо, що насправді твір молодший за італійського майстра мінімум на 300 років. До цього висновку дійшли вчені з Франції та Германії, застосувавши метод радіовуглецевого датування.

Бюст Флори перебуває в Національному музеї Берліна. Його знайшов гендиректор Берлінського королівського музею Вільгельм фон Боде у 1907 році в одному з лондонських антикварних магазинів. Риси обличчя і техніка виконання скульптури наштовхнули кураторів музею на думку, що саме да Вінчі є автором погруддя. Німецький мистецтвознавець Макс Фрідлендер, помічник Боде, також був впевнений, що твір належить епосі Відродження.

Однак в статті The Times це твердження було піддане сумніву. Автори публікації були впевнені: бюст створив британський скульптор і фотограф XIX століття Річард Кокл Лукас, скопіювавши його з картини Флори в Ермітажі у 1860 році. Син фотографа Альберт Дюрер Лукас підтвердив аргументацію журналістів. Він повідомив, що порожнечі всередині бюста заповнені різними предметами, включно з листом 1840-х років.

Дослідивши роботу, співробітники музею прийшли до висновку, що фрагменти матеріалів всередині скульптури точно відповідають опису Лукаса, але це не змусило Вільгельма фон Боде відмовитися від своїх переконань. З'явилося безліч теорій про походження бюста, згідно з однією з них скульптуру створив художник XVI століття, але не сам да Вінчі.

Аналіз показав, що бюст практично повністю був вироблений зі спермацету, що застосовується для виготовлення свічок, і бджолиного воску. Однак точно стверджувати, що статуетка була зроблена пізніше періоду Ренесансу, було складно через особливості датування спермацету.

Фахівці провели радіовуглецеве датування і хімічний аналіз матеріалу. Аналізи вони порівняли з датованими предметами мистецтва XIX століття: "Леда і лебідь" і "Жінка і крилата жінка", створені Лукасом. Завдяки цьому вченим вдалося довести, що бюст був створений між 1704 і 1950 роками, тобто він не міг належати руці да Вінчі.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІншеПрограмиРозклад