Що зміниться для чоловіків у декреті. Пояснює експерт

Що зміниться для чоловіків у декреті. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Що зміниться для чоловіків у декреті. Пояснює експерт Unsplash

Чоловікам в Україні дозволили брати декретну відпустку. Досі, щоб оформити декрет, чоловік мав надати довідку про те, що мама вийшла на роботу. Докладніше про новації старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи Борис Крімер розповів в ефірі Українського радіо.

Експерт пояснює, про що йдеться у нововведенні, адже чоловіки мали можливість брати декретну відпустку і до цього.

"Є відпустка при народженні дитини: кілька тижнів до пологів і кілька тижнів після. Є відпустка "по догляду за дитиною", це – відпустка неоплачувана, до трьох років дитини. Цю відпустку могли брати батько, дідусь чи бабуся", — сказав Крімер.

Він пояснив, що чоловік міг брати таку відпустку, а міг і не брати. Зараз, він також може її брати чи не брати, але мати вже не зможе взяти цю частину відпустки замість батька. Відтепер в Україні узаконена поширена практика надання відпустки оплачуваної батькові. Крімер наголосив, що йдеться про два тижні після народження дитини.

Раніше батько теж міг узяти якусь частку від відпустки до трьох років, але, це була не окрема відпустка, а частина відпустки, яку йому делегувала мати дитини.

"Тепер ця відпустка може бути виключно для батька", — сказав експерт.

Демограф розповів, що частка татусів у декреті незначна. Певною мірою, так відбувається через традиційні стереотипи – "батько більше працює, мати більше доглядає".

"І навіть коли мати та працює, вона все одно більше доглядає, і тут формується таке подвійне навантаження", – каже він.

Науковець визначає ще одну проблему: те, що мати повинна передавати цю відпустку чоловікові, а в багатьох випадках вона не може її передавати, наприклад, тому що вона приватний підприємець. Крімер вважає, що глобально навряд чи ці зміни будуть корисними, адже два тижні – не такий вже і тривалий період в житті. Однак він очікує позитивний ефект від цього – залучення батька по догляду за дитиною і розвантаженні навантаження на жінку.

"Це – як символ того, що батько теж залучається до виховання дитини. Можливо, це якось вплине і на демографічний розвиток країни", — вважає він.

Також науковець роз'яснив норму, коли встановлюється можливість скороченого робочого дня для чоловіків, які мають дитину до 14 років, або з інвалідністю.

"Тут йдеться про пільги, які існували раніше тільки для матері. Думаю, нічого принципово нового тут не відбудеться. Просто батько буде сприйматися серйозніше при вихованні дитини та роботодавці будуть до нього ставитися з боку батьківства уважніше", — сказав Крімер, але зазначив, що суттєвих змін і тут не буде відчуватися.

Загалом же експерт вважає закон правильною практикою, яка використовується у багатьох країнах.

Що відомо

  • Верховна рада ухвалила у другому читанні законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною", який дозволяє чоловікам брати відпустку при народженні дитини.
  • Раніше депутати від "Слуги народу" зареєстрували у Верховній раді законопроєкт, яким встановлюються рівні можливості матері та батька на догляд за дитиною. Зокрема він передбачає батьківську декретну відпустку.
  • В Офісі президента зазначили, що ухвалення такого закону є першим кроком до виконання зобов'язань у межах міжнародного "Партнерства Біарріц", яке передбачає встановлення рівних прав для жінок і чоловіків у всіх сферах життя.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди