Збільшення облікової ставки: експерт пояснив, чи зупинить це інфляцію

Збільшення облікової ставки: експерт пояснив, чи зупинить це інфляцію

Ексклюзивно
Збільшення облікової ставки: експерт пояснив, чи зупинить це інфляцію УНІАН

Правління Національного банку ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 7,5% річних. За словами голови НБУ Кирила Шевченка, цей крок спрямований на поступове сповільнення інфляції у другому півріччі 2021 року та повернення її до цілі 5% уже у першому півріччі 2022 року.

Якими будуть ставки за депозитами і кредитами після збільшення облікової ставки та чому зростуть ціни на імпортні товари в ефірі Українського радіо розповів професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

Яким чином підвищення облікової ставки має сповільнити інфляцію?

За словами експерта, Україна зараз живе не в класичній економіці, оскільки на ринку домінують монополісти.

"Коли люди і бізнес більше витрачають, ті, хто продають — піднімають ціни... І навпаки: коли у ринковій економіці, де панує чистий ринок, збільшується облікова ставка — кредити взяти важко, позичати важко, грошей в економіці стає менше. Коли у бізнесу і у людей мало грошей — ціни вже так просто не піднімеш. І це стимулює нібито зменшення інфляції", — зазначив професор.

Він вказує, що у МВФ рекомендують у випадку проявів збільшення інфляції реагувати збільшенням облікової ставки, однак Україна перебуває в інших економічних умовах: "Ми живемо не у ринковій економіці. У нас домінують монополісти. Це проблема номер один, оскільки вони встановлюють занадто високі ціни. Крім того, цей механізм не працює під час криз. Інколи центральні банки діють в точності до навпаки, але це називається мистецтвом монетарної політики".

Савченко переконаний, що у Нацбанку "таким мистецтвом не володіють", тому підкреслює, що в такому випадку поради від МВФ та іноземних радників не працюють через нерозуміння ситуації в Україні.

"Тому інколи підвищення облікової ставки призводить до зростання цін. Коли збільшується облікова ставка — бізнесу треба платити більше процентів. Проценти ідуть на собівартість і собівартість товарів зростає. Це одна з причин, чому у нас така висока інфляція. Отже, у класичній економіці, за відсутності криз, можливо, так і потрібно було робити, але в умовах нашої економіки та потужної кризи це не працює. У нас іде падіння виробництва, а підвищення облікової ставки лише посилює його", — зазначив професор.

Як підвищення облікової ставки впливає на геополітичне становище України?

"Ніяк не впливає. Наша ставка не працює як у нормальних розвинутих країнах. Вона відірвана від реальності. В умовах політичної дестабілізації люди традиційно збільшують попит на базові товари", — зазначив експерт й додав, що на певні товари ціни будуть зростати через зростання попиту, а на інші навпаки — можуть впасти.

При цьому, він констатує, що в цілому політична дестабілізація провокує ріст цін: "Тому що курс валюти падає... А чим слабкіша валюта, тим більше зростають ціни на імпорт, зокрема з Росії".

Чи вплине зменшення облікової ставки на доступність кредитів для населення?

"Збільшення облікової ставки призведе до збільшення цін по кредитах, але, в той же час, збільшаться і депозитні ставки у гривнях. Тут існує пряма залежність. Тому можна очікувати незначного підвищення ставок по депозитах і набагато сильніше зростуть ставки по кредитах, на жаль", — підкреслив Савченко.

За його словами, це негативно вплине на економічну активність.

"Високі ставки ведуть до зменшення економічної активності, оскільки і люди, і бізнес будуть відрізані ціною від кредитних ресурсів. Ставка, як правило, не інертна категорія і досить швидко впливає і на депозити, і на кредити, і на курс. Депозитна ставка орієнтовно зросте на 0,5%, а кредитна на 2%. Таке непропорційне зростання буде не на користь людей і бізнесу", — резюмував експерт.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди