"Ліки всередині нас". Українські полярники стали потенційними донорами кісткового мозку

"Ліки всередині нас". Українські полярники стали потенційними донорами кісткового мозку

Ексклюзивно

Полярники, які працюють на українській антарктичній станції "Академік Вернадський", передали в Україну конверти зі зразками біологічного матеріалу для внесення їхніх даних до українського реєстру донорів.

Щорічно трансплантації кісткового мозку потребують близько 2700 українських пацієнтів. Наразі всі трансплантації, які проводяться у межах України – неродинні. Загалом, станом на сьогодні, таких трансплантацій провели 7. В усіх випадках донорами кісткового мозку стали іноземці.

В Україні існує реєстр донорів кісткового мозку, до якого входять понад три тисячі осіб. Але цього недостатньо. Для того, щоб пацієнти могли знайти свого донора в Україні, а не за кордоном, у реєстрі має бути хоча б 20-40 тисяч потенційних осіб.

Долучитися до реєстру вирішили 12 співробітників з Української антарктичної станції "Академік Вернадський", які передали конверти із заборами в Україну. 15 квітня конверти передали голові Українського реєстру донорів кісткового мозку.

Українські полярники, які працюють на станції "Академік Вернадський"
Українські полярники, які працюють на станції "Академік Вернадський".

Як розповів Суспільному директор Національного антарктичного наукового центру Євгена Дикого, полярники долучилися до проєкту з донорства у відповідь на пропозицію Міністерства охорони здоров’я.

"Вирішили долучитися дуже просто – нас знайшов пан Василь Стрілка із директорату МОЗ і спитав, чи ми хотіли б підтримати ініціативу з розвитку донорства кісткового мозку. Він приїхав до нас до офісу та прочитав настановчу лекцію, як це відбувається. І з цього моменту запитань в нас уже не було", – пояснив він.

За словами вченого, поки що донорство кісткового мозку в Україні – не надто поширене явище, оскільки пересічні українці мало обізнані про цей процес.

"Насправді донорство кісткового мозку – це абсолютно нормальна процедура, приблизно така, як донорство крові. Майже кожен із нас може стати в чергу рятівників чийогось дитячого життя", – наголосив Дикий.

Директор НАНЦ розповів, що головним технічним питанням було те, як передати конверти зі зразками кісткового мозку в Україну.

"Оскільки цього року у нас цілих три заходи судна на станцію, ми прихитрились у середньому з них передати конверти разом із нашими співробітниками, які долітали на сезонні роботи, і зараз, коли дехто з них вертався додому, ми зробили так, щоб ці конверти опинилися тут якомога швидше", – зазначив він.

Представник МОЗ Ігор Ващенко зазначив, що наповнення реєстру спростить проведення трансплантації кісткового мозку для українських дітей.

"Проблема з якою ми зіткнулися дуже проста – ми мали неймовірну кількість дітей, яку ми відправляли за кордон, і батьки мали шалений стрес, а фінансування не покривало всі потреби. Тоді було ухвалене рішення підтримувати механізм взаємодії, щоб ми могли працювати із міжнародними реєстрами до моменту наповнення нашого українського реєстру донорів кісткового мозку", – розповів він.

За його словами, реєстр, який створюється в Україні, має відповідати усім нормам, які діють у міжнародних реєстрах донорів кісткового мозку.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок