Гроші не люблять безвідповідальності – експертки про психологію бідності і фінансову грамотність

Гроші не люблять безвідповідальності – експертки про психологію бідності і фінансову грамотність

Марафон
Гроші не люблять безвідповідальності – експертки про психологію бідності і фінансову грамотність колаж - Суспільне Карпати

Ведення сімейного бюджету і спрямованість на успіх – запорука фінансового добробуту. Про це Суспільному Карпати розповіли тренерка курсу "Фінансова грамотність" Олена Зварич та психологиня Мар’яна Мондик.

Виявляйте маркери психології бідності

"Щоб розпізнати риси психології бідності, слід найперше прислухатися до того, що говорите ви і ваше оточення, – каже психологиня Мар’яна Мондик. – Серед маркерів – різноманітні страхи: напруження, тривоги, безсилля, безпорадність справитися з чимось. І найосновніше – що відбувається у зовнішньому житті: якими ресурсами я володію, у якому оточенні я перебуваю, які блага навколо мене. Наприклад, хтось поїхав на машині: краща, новіша, ніж у мене, – які відчуття виникли в мене? Потрібно розв’язувати цей ланцюжок і докопуватися, чому людина так думає".

Також до маркерів психології бідності належать фрази: "В магазин пішла, гроші витратила, а нічого не купила" або "Гроші течуть, як крізь пальці, скільки не заробляй, а їх все мало", "Я витрачаю, а грошей немає".

Сюди ж належить невдоволення, коли потрібно платити гроші. Одна з хороших навичок, як примножувати стан благополуччя, – це з вдячністю давати гроші за послугу, "за товар, який я купила, усвідомлено віддаючи, радіти, що таким чином я приношу благо комусь. Або я оплачую комунальні послуги і забезпечую зарплату працівникам".

Розірвіть сценарій мислення за психологією бідності

"До 20-25 років все, що оточує людину, записується в пам’ять, ніби на платівку, і вона впродовж життя грає на фоні мислення. Відповідно, щоб щось змінити, потрібно її "перезаписати". Це робиться не за один раз, а впродовж тривалого часу кожного дня з твердою установкою, щось змінити. Читати книги, розширювати свій кругозір, спілкуватися з людьми, які мислять по-іншому. Це повільна, клопітка, але можлива праця", – каже психологиня.

Націлюйтесь на результат і успіх

Психологиня Мар’яна Мондик радить спрямовувати розмову з людиною, яка постійно скаржиться, у конструктивне русло.

"Перевести таких токсичних людей у "плюс" складно, але можливо, – говорить Мар’яна Мондик. – Так і казати, що мені не приємно таке чути, і говорити про теми, які вас цікавлять. Або ж уникати і зменшувати спілкування. Якщо людина скаржиться, але не хоче нічого змінювати, їй так комфортно, то вона отримує більше вигоди, ніж дискомфорту, який би її штовхав щось міняти".

Тобто, якщо, наприклад, у людини низька зарплата, але вона нічого не змінює, значить їй вигідно.

"Вигоди можуть бути різні: не треба ризикувати, не треба виходити із зони свого комфорту і робити неприємні дії, не треба прокидатися вранці, не треба заводити нові знайомства, не треба себе презентувати, продавати, вчитися. А вигідно, бо це — комфорт, безпека і звичка. Якщо людина чогось не міняє, значить їй вигідно і їй добре", — говорить психологиня.

Людина, яка психологічно не спрямована на удачу, не може бути фінансово успішною. Це такий дуже тісний симбіоз двох наук – психології і фінансів, каже тренерка "Фінансової грамотності" Олена Зварич: "Коли ти пропрацював свої психологічні моменти, тоді і фінансово починаєш бути більш успішним. Якщо людина живе, скажімо, на мінімальну зарплату, то класика консалтингу говорить про те, що треба рухатися далі. Якщо тебе не влаштовує те, де ти є, то ти мусиш щось змінити, вийти із зони комфорту і почати рухатися далі".

Ведіть бюджет і витрачайте менше, ніж заробляєте

Тренерка Олена Зварич каже, що у багатьох людей спрацьовує такий психологічний момент – жити тут і зараз. Тому люди витрачають гроші тут і зараз, не думаючи про майбутнє. Важливо вміти планувати і дотримуватися цього плану. Фінанси люблять систематичність, стабільність і контроль. Тому доречно вести свій бюджет.

"Можна на папері, можна у програмі Excel, у спеціальних програмах, у телефоні чи на комп’ютері. Таким чином ви проаналізуєте ваші витрати, зрозумієте, які видатки можна урізати, і на що краще спрямувати, як правильно скоригувати. Якщо грамотно розпланувати бюджет, то можна користуватися такими інструментами як, наприклад, розтермінування вартості, споживчі кредити. Так живе Америка, Європа. Але, якщо не вміти правильно використовувати ці інструменти, то наслідки можуть бути негативними", – розповідає Олена Зварич.

Відкладайте частину заробленого і формуйте фінансову подушку

Класика фінансової грамотності – це відкладення частини грошей у так звану "банку", щоб створити собі запасну фінансову подушку, каже фінансистка.

"Ніхто не говорить про великі суми коштів. Почніть з 10-ти чи 100 гривень. А взагалі класично рекомендують відкладати десяту частину прибутку. Така фінансова подушка стане захисним буфером на випадок форс-мажорної обставини", — розповідає Олена Зварич.

Учіть дітей розпоряджатися грошима змалку

"Гроші не беруться ні звідки. Гроші не люблять безвідповідальності. Гроші можуть бути об’єктом інтересу інших людей. Якщо ці прості істини будуть зрозумілі і засвоєні дитиною у 6-8 років, то це зробить все її подальше життя більш усвідомленим, — каже Зварич.

Що швидше буде початок навчання фінансової грамотності, то глибшим буде пізнання, а зрештою виросте прошарок фінансово грамотних дорослих.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди