Близько 30 мільйонів гривень потрібно для облаштування музею історико-культурного заповідника «Більськ». Його збираються відкрити з 2018, а нині вже готовий проєкт та є частина фінансування, каже заступниця голови обласної адміністрації Катерина Рижеченко. Облаштувати музей хочуть у приміщенні колишнього дитсадка, але для цього будівлю треба реконструювати. Поки ж працівники заповідника користуються орендованим приміщенням, але місця у ньому замало.
У триповерховій будівлі у Котельві два роки розміщується адміністрація історико-культурного заповідника «Більськ». Приміщення в оренді.
«Із кожним роком у нас знахідок все більше й більше. В якісь роки було 300–400 штук на рік, а торік 1200 знахідок надійшло у фонди. Їх треба опрацьовувати, зберігати, а місця не вистачає», ‒ розповідає головний зберігач фондів заповідника «Більськ» Олег Шапорда.

Одна з кімнат – фондосховище заповідника. Тут мають лише зберігати знахідки, але облаштували ще два робочих місця та невелику бібліотеку.
«Доводиться, зрозуміло, «кучкуватись». Працівників у нас 14. Ми сковані. Немає умов для повноцінного заняття науковою діяльністю, фондовою, реставраційною, для розміщення знахідок. Зрозуміло, що тут не розмістиш експозицію», ‒ каже директор заповідника «Більськ» Ігор Корост.
Вітрини з експонатами хочуть розмістити на першому поверсі старої будівлі у селі Більськ. Раніше тут був дитячий садок, а після реставрації відкриють музей та адмінофіс заповідника.

«Комплекс робіт значний. Це й посилення опорних стін, фундаменту, упорядкування території, і всередині тут, фактично, буде все робитися з нуля. І водопостачання, й електропостачання. Тендер проведено на 27 мільйонів гривень. Є переможець – фірма «Будімперія 2017». Вони готові вже приступати», ‒ каже Ігор Корост.
«Наразі очікуємо на погодження від «Полтаваобленерго» для тимчасового підключення (електропостачання – ред.) на час реконструкції. Є фінансування затверджене з Державного фонду регіонального розвитку у розмірі 10 мільйонів на цей рік і також співфінансування з обласного бюджету – 2 мільйони», ‒ каже заступниця голови Полтавської ОДА Катерина Рижеченко.

Площа будівлі понад 600 квадратних метрів. Це у 2,5 рази більше, ніж приміщення, яке орендують зараз. Музей і зовні має відповідати стилістиці заповідника, говорить директор.
«Ми підготували пропозиції по фасаду, де кожен узор має враховувати знахідки Більського городища, стилістику знахідок. Найбільш відомі знахідки, щоб були представлені на фасаді», ‒ каже Ігор Корост.
Нині у заповіднику мають понад 15 тисяч знахідок. Частину особливо цінних тимчасово передали у музей у Харкові, каже зберігач фондів.

«У нас експонатів вистачить, щоб наповнити експозицію. У нас дуже багато цікавих речей, які можна виставляти, цілі експозиції робити. Комплекси із курганів можна відтворювати під склом. Це буде дуже цікаво, дуже красиво», ‒ розповідає Олег Шапорда.
«Ми розуміємо, що скоріш за все в цьому році роботи розпочнуться і закінчаться вже в наступному», ‒ зазначила Катерина Рижиченко.
Нагадаємо, Більське городище – історична пам’ятка доби Скіфського часу. Розташоване на Полтавщині поблизу села Більськ. Городище є найбільшим укріпленням скіфського часу у Східній Європі. У давнину являло собою типове укріплене поселення. Перші археологічні розкопки тут провели 1906 року.