Президент Володимир Зеленський своїми указами звільнив шістьох послів України та Постійного представника України при відділенні ООН в Женеві. Міністерство закордонних справ пояснило Суспільному, що звільнення відбулося у контексті планової ротації.
Відповідні укази №№141/2021, 142/2021, 143/2021, 144/2021, 145/2021, 147/2021 опубліковані на сайті Офісу президента.
У відставку були відправлені:
- Юрій Полурез з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Об'єднаних Арабських Еміратах, а також з посад Надзвичайного і Повноважного Посла України в Королівстві Бахрейн, Постійного представника України при Міжнародному агентстві з відновлювальних джерел енергії (IRENA) за сумісництвом;
- Всеволод Ченцов з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Королівстві Нідерланди та з посади Постійного представника України при Організації по забороні хімічної зброї за сумісництвом;
- Микола Точицький з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Королівстві Бельгія, а також з посад Надзвичайного і Повноважного Посла України у Великому Герцогстві Люксембург, Представника України при Європейському Союзі та Європейському Співтоваристві з атомної енергії за сумісництвом;
- Віктор Недопас з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Ірак;
- Андрій Бешта з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Королівстві Таїланд, а також з посад Надзвичайного і Повноважного Посла України в Лаоській Народно-Демократичній Республіці, Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Союз М'янма за сумісництвом;
- Вадим Вахрушев з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Королівстві Саудівська Аравія, а також з посад Надзвичайного і Повноважного Посла України в Султанаті Оман та Надзвичайного і Повноважного Посла України в Єменській Республіці за сумісництвом;
- Юрій Клименко з посади Постійного представника України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві.
Замість Юрія Клименка на посаду Постійного представника України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві Зеленський призначив Євгенію Філіпенко. Інші посади послів наразі залишаються вакантними.
Причина звільнення
Як повідомив Суспільному речник МЗС Олег Ніколенко, звільнення українських послів в ОАЕ, Нідерландах, Бельгії та при ЄС, Іраку, Таїланді, Саудівській Аравії та відділені ООН в Женеві відбулося в контексті планованої ротації.
"В українській дипломатичній службі керівники дипустанов працюють в одній країні, як правило, близько п’яти років. Частина зазначених послів перевищила термін роботи за кордоном в кілька разів", — пояснив він.
Ніколенко зазначив, що рішення як про звільнення, так і призначення нових послів ухвалює президент України за поданням міністра закордонних справ. Така процедура була дотримана й у цьому випадку.
"У МЗС вдячні кожному послу за їхній професіоналізм та зусилля із захисту національних інтересів, зміцнення відносин України та іноземних країн і міжнародних організацій", — сказав речник МЗС.
Ніколенко додав, що експосли залишаються частиною дипслужби й продовжать працювати на благо України.
Що відомо
- 25 лютого Володимир Зеленський призначив колишню міністерку фінансів Оксану Маркарову надзвичайним послом України у Сполучених Штатах Америки.
- 21 вересня 2020 року Володимир Зеленський призначив новим послом України в Італії дипломата Ярослава Мельника.
- 21 липня 2020 року Зеленський призначив колишнього очільника міністерства закордонних справ та ексвіцепрем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадима Пристайка послом України у Великій Британії.