Чому українці почуваються нещасними та від чого залежить рівень щастя. Відповідає психолог

Чому українці почуваються нещасними та від чого залежить рівень щастя. Відповідає психолог

Чому українці почуваються нещасними та від чого залежить рівень щастя. Відповідає психолог Рixabay

В Україні – "найдешевше щастя" в Європі, проте наша країна посідає одне з останніх місць – 110 – у світовому рейтингу щастя за версією World Happiness Report. Як почуватися щасливою людиною та чому українці цьому лише вчаться, в ефірі Українського радіо розповів декан факультету психології Київського національного університету ім. Шевченка Іван Данилюк.

Що таке щастя

"Щастя, це – суб’єктивне благополуччя. Людина може бути щасливою, відчуваючи суб’єктивні емоції”, – каже експерт. За його словами, саме відчуття щастя досліджується віднедавна – з 30-х років XX століття.

"Ще можемо говорити про евдемоністичне розуміння щастя – коли людина залучена до певного процесу. Якщо вона робить те, що їй подобається, вона обов’язково буде щасливою. Тому кожна людина може бути і є щасливою, коли вона займається своєю справою. За Сковородою, це називається "сродная” діяльність", – говорить Данилюк.

Чому скандинавські країни найщасливіші

Згідно з оприлюдненим нещодавно рейтингом щастя, лідерами є скандинавські країни. Експерт пов'язує це з вивченням культурного синдрому – індивідуалізму і колективізму.

"Ті країни, які займають найвищі позиції рейтингу, вони є індивідуалістськими, і для мешканців цих країн притаманний інтернальний локус-контроль. А для країн де більше сонця, Сходу можливо, це – колективізм, де панує екстернальний локус-контроль. Інтернальний локус-контроль – це коли людина є відповідальною за все, що відбувається в її житті, вона не приписує успіхи чи негаразди зовнішнім чинникам. І коли людина відчуває, що вона це може зробити та робить це з власної волі й досягає певного успіху, вона буде більш щасливою, ніж, наприклад, коли це "звалилося з небес", або виграла в лотерею", – розповідає професор.

Він додав, що історія культур і країн, в яких живуть люди, мають значення для щастя та задоволеності життям. І країни Скандинавії – яскравий тому приклад.

Чому українці почуваються нещасними

За словами Данилюка, посткомуністичні країни, до яких належить й Україна, мають нижчий рівень щастя, аніж інші країни зі схожими характеристиками та рівнем економічного розвитку.

"Це відбувається тому, що українці не відчувають, що саме від них все залежить у їхньому житті. Вони не можуть самостійно вибирати та контролювати своє життя. Навіть, якщо ми візьмемо країни Латинської Америки, вони мають вищі показники щастя, аніж країни з еквівалентним рівнем економічного розвитку”, – пояснює експерт.

Проте він зазначає, що не все так погано – українці змінюються, відповідно, зростає й рівень щастя.

"Якщо порівнювати початок 90-х минулого століття і сьогодення, то рівень щастя зростає. Дослідження, які проводить і факультет психології, та Інститут психології, засвідчують, що в українців зростає цей рівень, попри те, що в нас переважає екстернальний локус-контроль", – говорить науковець.

Чому здорові люди та люди у віці більш щасливі

Іван Данилюк звернув увагу на те, що старші люди мають вищий рівень задоволеності життям та менший негативний афект. Він пояснює це кращою здатністю людей старшого віку структурувати своє життя. Або ж, припускає експерт, це може бути пов’язано з віковими змінами в фізіології та морфології мозку.

"Також хочу зауважити, що щастя на 50% залежить від біологічних засад, генетики – якщо людина здорова, то вона буде більш щасливою. 10% я б приділив зовнішнім умовам, і 40% – власні вольові зусилля. Це дуже важливо, коли людина відчуває, що від неї щось залежить і вона може це змінити, вона буде більш щасливою”, – говорить Данилюк.

Також, зазначає він, рівень щастя залежить від культур світу.

"Люди розподілені по широкому спектру рівня щастя, хоча більшість людей світу, все ж таки, вважають себе щасливими. Загалом щасливих людей більше, ніж не щасливих", – зауважує професор.

Чи впливають гроші на відчуття щастя

У рейтингу щасливих країн держави групи G7 ("Велика сімка" – США, Японія, Німеччина, Британія, Франція, Італія, Канада – ред.) з’являються лише з 13-го місця. За словами експерта, економічне забезпечення не завжди дає відчуття щастя.

"Східні культури, якщо брати чесноти або цінності, то цінність грошей у них не на першому місці. Тому буває так, що людина без грошей може бути більш щасливою, аніж людина в Західному Світі з грошима. Але щастя має очевидний зв'язок з рівнем матеріального добробуту. Заможні люди кажуть, що вони щасливіші за бідніших, багатші країни мають вищий середній рівень щастя. У країнах, які пережили стійке економічне зростання, спостерігається зростання рівня щастя. В Україні рівень щастя і далі підвищуватиметься”, – підсумував Іван Данилюк.

Що відомо

  • Україна піднялася на 13 позицій у рейтингу найщасливіших країн за версією World Happiness Report 2021 та посіла 110 місце зі 149 країн.
  • Станом на кінець 2020 року більшість українців почуваються щасливими попри економічні негаразди та епідемію COVID-19, однак рівень щастя є найнижчим у порівнянні з останніми роками.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди