Закон про призов резервістів: експерт прокоментував, як це вплине на українців

Закон про призов резервістів: експерт прокоментував, як це вплине на українців

Ексклюзивно
Закон про призов резервістів: експерт прокоментував, як це вплине на українців УНІАН

Верховна рада ухвалила ініційований президентом закон, який має реформувати систему військових комісаріатів та дозволяє призивати без мобілізації резервістів у випадку "особливого періоду". Тому у випадку загострення на фронті або ж порушення українських кордонів, держава зможе призвати на службу резервістів без оголошення мобілізації. Які є аспекти цього закону та як він вплине на українців – в ефірі Українського радіо розбирав військовий експерт Ігор Козій.

Чи вплине цей закон на працевлаштування призовників

Давайте виходити з тих викликів, які нині стоять перед державою. Ясно, що агресія може бути в будь-який момент, під прикриттям навчань чи ні. Ми повинні очікувати всього з боку Російської Федерації. Держава намагається знайти правильний запобіжник цьому.

Нам дійсно треба захищати військовослужбовців незалежно від того в резерві вони, ветерани чи й досі знаходяться на службі. Чи є правильний механізм мені важко сказати. Держава не хоче створювати посаду військового омбудсмена, хоча у нас є дитячий і мовний омбудсмени. Такі люди є в Німеччині, Англії, Сполучених Штатах, Франції та Канаді.

Питання полягає у тому, хто в нас буде захищати військових. Я вважаю, що держава має знайти ще більш дієвий механізм, щоб зацікавити роботодавця, аби у того не страждав бізнес, він не боявся брати резервістів на роботу. Держава так могла б виконати свій обов’язок щодо захисту бізнесменів, бізнесу і територіальної цілісності держави.

Питання мобілізації — це питання більш глобального виклику. Я погоджуюсь з тим, що держава повинна чітко визначити системний підхід. Якщо вона будує певні рівні призову людей в залежності від загрози, починаючи з введення певних станів, в яких ми знаходимося до відкритої мобілізації, бо не забувайте, що була і прихована мобілізація, то держава повинна цю систему унормувати, показати яким чином і що відбувається.

Ясно, що не всі питання потребують публічного оголошення. Наприклад, якщо потрібно призвати певну кількість людей дуже швидко, то зайва публічність у цьому може нашкодити.

Чи відбуватиметься поступове скорочення строковиків

Я не ставив би питання таким чином. По-перше, я не є прихильником того, що ми повинні скасовувати строковий призов. Багато країн з початком російської агресії навпаки почали вводити призов. Наприклад, країни Балтії почали розглядати питання щодо повернення строкового призову. Тобто питання в першу чергу стоїть про ресурсні можливості держави.

Зрозумійте правильно, від того, що держава не створює чи не має резерву, чи він недостатній відповідно до тих викликів, що постають, то вона лише втрачає. Однозначно треба знаходити правильний баланс, але він базується у першу чергу на розумінні того, які в тебе є ресурси, та які вони у твого потенційного ворога. Тому держава повинна все чітко розрахувати та визначити. Все це робиться у закритому форматі, тому я не можу сказати чи має рацію верховний головнокомандувач, коли вирішує зробити розрахунок призовників 15/85.

Читайте також: "Знайдемо тобі окуляри". Чому військкомати забирають до ЗСУ з діагнозом

Чи посилюється інформаційна ескалація

Це було, є і буде. Нічого нового ми тут не побачимо. Питання полягає у нашій готовності: рішучості військово-політичного керівництва, оснащенні війська, моральній готовності, якої ми не мали у Криму. Все це терміново потрібно впроваджувати. На жаль, ми не зробили висновків з тих помилок, які були зроблені у 2014 році, ми не внесли зміни в законодавчу базу. Я сподіваюся, що все буде проаналізовано.

На мій погляд, ті рішення, які ухвалювали, були недосконалими, що й дозволило агресору захопити Крим. Такі речі треба прораховувати, аналізувати. Головне — не стояти на місці, рухатися вперед, працювати на випередження разом з партнерами.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди