Хто може отримати спадок попри заповіт. Пояснює Мін'юст

Хто може отримати спадок попри заповіт. Пояснює Мін'юст

Хто може отримати спадок попри заповіт. Пояснює Мін'юст Ілюстративне фото, Unsplash

Заповідаючи своє майно, спадкодавець має право позбавити будь-кого зі спадкоємців за законом права на отримання своєї частки у спадщині.

Як повідомили в Міністерстві юстиції, законом визначене коло осіб, які незалежно від змісту заповіту мають право на обов'язкову частку у спадщині. Зокрема, це:

  • малолітні,
  • неповнолітні,
  • повнолітні непрацездатні діти спадкодавця.

До переліку також належать діти, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

На що вони мають право

Такі діти мають право отримати половину своєї частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.

Як правильно вступити у спадщину

За загальним правилом, щоб прийняти спадщину, потрібно подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу впродовж шести місяців з дня смерті спадкодавця.

Згідно з частиною третьою статті 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку він не заявив про відмову від неї.

Діти не зобов’язані подавати нотаріусу заяву про прийняття спадщини й вважаються такими, що прийняли спадщину автоматично, якщо не відмовилися від неї в порядку, встановленому законом. Дитина вважається такою, що прийняла спадщину, навіть якщо на момент смерті спадкодавця проживала окремо.

Для оформлення спадкових прав дитини заяву до нотаріуса подають:

  • від імені малолітньої (дитина до 14 років) або недієздатної дитини – її батьки, (усиновлювачі), опікун.
  • при досягненні 14-ти років дитина має право самостійно подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. При цьому згода батьків, усиновлювачів, піклувальників та органу опіки та піклування не вимагається.

Навіщо відмовлятися від спадку

Важливим у питанні прийняття спадщини дітьми є обґрунтована необхідність у цьому, оскільки до складу спадщини входять не лише права, а й обов’язки. Це означає, що якщо спадкодавець отримав кредит і за життя не виплатив його, обов’язок зі сплати кредиту переходить до спадкоємців. Щоправда, на спадкоємців покладається обов’язок задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця в межах вартості майна, одержаного у спадщину.

"Але навіть якщо вартість зобов’язань буде дорівнювати вартості спадкового майна, вступати дитині у спадщину недоцільно, адже це може призвести до виникнення проблем у майбутньому: реалізація майна, оформлення документів, сплата податків, розрахунки з кредиторами тощо", — зазначили у відомстві й додали, що в такому випадки закон надає можливість неповнолітній особі віком від 14 до 18 років відмовитися від прийняття спадщини за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальника і органу опіки та піклування.

Зі свого боку, від імені малолітньої, недієздатної особи відмовитися від прийняття належної їм спадщини можуть батьки (усиновлювачі), опікун, однак лише з дозволу органу опіки та піклування.

Обов’язковою умовою належного оформлення спадщини, до складу якої входить майно, права на яке підлягають державній реєстрації, є отримання свідоцтва про право на спадщину. Свідоцтво про право на спадщину видається після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини.

Що відомо

  • Раніше юристи пояснили різницю між заповітом та даруванням, а також розповіли про особливості укладання обох договорів.
  • Також у Мін'юсті розповіли, що потрібно зробити для того, щоб передати нерухомість у власність дитини, та чим відрізняються ці засоби.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди