Як передати нерухомість у власність дитини. Пояснює Мін'юст

Як передати нерухомість у власність дитини. Пояснює Мін'юст

Як передати нерухомість у власність дитини. Пояснює Мін'юст Unsplash

Що потрібно зробити для того, щоб передати нерухомість у власність дитини, та чим відрізняються ці засоби, пояснили у Центральному управлінні Міністерства юстиції.

У Мін'юсті зазначають, що для передачі майна можна скласти заповіт або скласти договір дарування. Проте, якщо обирати заповіт, то за ним дитина стане власником майна тільки після смерті заповідача. Діти можуть також володіти майном, як і дорослі, з тією різницею, що власність дітей вимагає додаткової опіки та контролю з боку батьків.

Згідно з українським законодавством, дитиною вважається людина, яка не досягла 18-річного віку. До 14 років дитина вважається малолітньою, а з 14 до 18 – неповнолітньою.

"Цей поділ має принципову різницю і відрізняє їх один від одного об’ємом прав і обов’язків", – зазначають в Мін'юсті.

Які відмінності

Як йдеться у повідомленні, малолітня дитина може вчиняти дрібні побутові покупки невисокої вартості, які відповідають її розвитку і такі, що задовольняють її щоденні потреби.

Тобто для того, щоб передати майно своїй дитині, батьки неповнолітніх повинні спочатку отримати дозвіл від органу опіки та піклування.

"Особливо важливим моментом є отримання дозволу від даного органу, без якого неможливо укласти ряд серйозних правочинів на ім’я дитини, наприклад: укласти договори, що вимагають нотаріального посвідчення або державної реєстрації; договору щодо поділу або обміну житлового будинку, квартири; надання письмових зобов’язань від імені дитини; відмова від її майнових прав та інше", – повідомляє Мін'юст.

Дозвіл на одержання нерухомості дитини надається органом опіки та піклування після перевірки, що проводиться протягом одного місяця, і лише в разі гарантування збереження права дитини на житло.

Гарантією може бути, наприклад, переоформлення на дитину права власності іншої еквівалентної по пропорційності нерухомості, або ж, як варіант, укладення попереднього договору про купівлю нерухомості на дитину, і надання цього документа в орган опіки та піклування, як доказ про збереження її прав.

Органи опіки можуть відмовити у наданні дозволу якщо:

  • мати та/або батько дитини, які звернулися за дозволом, позбавлені судом батьківських прав;
  • судом, органом опіки та піклування або прокурором прийнято рішення про відібрання дитини від батьків (або того з них, який звернувся за дозволом) без позбавлення їх батьківських прав;
  • до суду подано позов про позбавлення батьків дитини (або того з них, який звернувся за дозволом) батьківських прав;
  • особа, яка звернулася за дозволом, повідомила про себе неправдиві відомості, що мають суттєве значення для вирішення питання про надання дозволу чи відмову в його наданні;
  • між батьками дитини немає згоди стосовно вчинення правочину щодо нерухомого майна дитини;
  • між батьками дитини або між одним з них та третіми особами існує судовий спір стосовно нерухомого майна, за дозволом на вчинення правочину щодо якого звернулися батьки дитини (або один з них);
  • вчинення правочину призведе до звуження обсягу існуючих майнових прав дитини та/або порушення охоронюваних законом інтересів дитини.

"Звичайно ж, дарування не має на увазі під собою передачу чогось натомість. Не можна передбачити в договорі дарування те, що, наприклад, квартира дарується в обмін на що-небудь або ж подарунок зобов’язує вчинити на користь дарувальника будь-які дії", – повідомляють у міністерстві.

В договір можуть бути внесені деякі умови, такі як заборона на продаж, обмін, поділ та інші обтяження подарунка на певний термін.

Наприклад, батько може подарувати будинок своєму малолітньому синові, але за умовами договору дарування заборонити продавати цей будинок до настання певного віку або після закінчення визначеного в договорі терміну.

"За замовчуванням, майном дитини керують його батьки, які зобов’язані забезпечувати його схоронність і використання виключно в інтересах дитини. Якщо між батьками не укладено спеціального договору, що розподіляє їх обов’язки з управління, то вважається, що вони роблять це спільно", – додають у Мін'юсті.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди