Коронавірус і паніка. Експерт розповів, як змінилася робота швидких

Коронавірус і паніка. Експерт розповів, як змінилася робота швидких

Ексклюзивно
Коронавірус і паніка. Експерт розповів, як змінилася робота швидких УНІАН

На роботу екстрених медичних служб вплинула велика кількість випадків захворювання на коронавірус. Водночас, люди без показань для шпиталізації частіше почали звертатися до швидких через страх.

Про це в інтерв'ю Суспільному розповів керівник експертної групи з питань розвитку екстреної допомоги МОЗ Олександр Данилюк.

Як ви оцінюєте роботу екстреної медичної допомогу в перші три місяці, відколи діють нові правила виклику швидкої?

У комплексі оцінити роботу екстреної медичної допомоги наразі неможливо, тому що постійно відбуваються інтервенції через пандемію коронавірусу, кількість випадків захворюваності на коронавірус значно зростає, особливо останній місяць, що безпосередньо впливає на роботу екстреної медичної допомоги.

Але нова система вже допомогла диспетчерам чітко визначати критерії, які належать до критичних, екстрених і пояснювати пацієнтам переконливіше про випадки, коли медична бригада не їде, тому що це є реагування первинної ланки чи не потребує взагалі реагування медичних працівників на такі звернення.

Ті випадки, які потребують виїзду бригади, розподілились на критичні та екстрені. Під час критичних звернень є найбільша загроза життю, тому що там є ознаки невідворотності процесу, який протягом 5 хвилин може забрати життя пацієнта.

Наразі ми вже побили рекорди листопада-грудня за кількістю звернень, виїздів та госпіталізації пацієнтів. Тобто цей тиждень уже ми вийшли в такі сумні рекорди, що призводить до того що пацієнти, зокрема з COVID-19, довго очікують в деяких регіонах бригади екстреної медичної допомоги, тому що формуються черга, яка накопичується і тільки десь там до ночі вона потихеньку спадає.

Часом також бувають дзвінки, пов'язані з панікою. Пацієнти з пневмонією, але без показань до госпіталізації, все одно телефонують, консультуються, диспетчери їх консультують по телефону, це теж є навантаження на систему.

Ви казали, що лише 25% швидких приїжджають вчасно на виклик

Причина такої ситуації не одна. Одна з таких – інфраструктура, а саме дорожнє покриття і затори. Якщо немає доріг в регіонах, або в містах на дорогах затори, швидкість приїзду бригади не відповідає нормативам. Другий компонент – це розбудова мережі. Якщо мережа побудована таким чином, що бригади сконцентровані лише в певних місцях, а не диверсифіковані по регіонах, то відповідно доїзд до пацієнта стає довшим і ми бачимо різні показники в різних регіонах.

Планувалося, що показник підвищиться до 75%

Наразі це наша ціль. Система перебуває у надзвичайній ситуації, тому я не можу сказати який зараз відсоток своєчасного виїзду, але ці показники в нас покращилися. Була динаміка до березня, до кінця лютого, а потім настала чергова криза з коронавірусною інфекцією.

Система зараз має історичні пікові навантаження, тобто таких ніколи в історії української медицини не було, в історії екстреної медичної допомоги не було. Ми побили рекорди, сумні рекорди листопада-грудня 2020 року.

У доковідну еру, викликів в середньому за добу в систему екстреної медичної допомоги було в близько 25 тисяч, зараз – це 35 тисяч дзвінків на “103”, відповідно виїздів бригади було в середньому 12 тисяч - 13 тисяч, а зараз 16,5 виїздів бригад за добу. Це перенавантаження на систему. Госпіталізацій в середньому було 3,5 тисяч, до 4 тисяч, зараз більше 5 тисяч госпіталізацій в середньому за добу по Україні. Це надзвичайне навантаження. Кожен такий додатковий виклик це 2-4 години додаткового навантаження на систему.

Читайте також

Чи потрібні українцям власні “паспорти вакцинації”. Пояснює експерт

Спростовує фейки про вакцинацію. Доктор біологічних наук Сергій Комісаренко. СУСПІЛЬНЕ | ІНТЕРВ'Ю

COVID-19 активує усі хронічні захворювання. Інтерв'ю із першим вакцинованим в Україні лікарем

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди