Експерт розповів, як зросла зарплатня в Україні та де заробляють найбільше

Експерт розповів, як зросла зарплатня в Україні та де заробляють найбільше

Ексклюзивно
Експерт розповів, як зросла зарплатня в Україні та де заробляють найбільше
. Фото: Суспільне

За даними Державної служби статистики лютому 2021 року середня заробітна плата в Україні зросла на 15,7% проти лютого 2020 року та становила 12 549 гривень. Найбільше платять у Києві, найменше — у Кіровоградській області. З чим пов’язана різниця зарплат у різних регіонах та сферах і яким спеціалістам варто задуматися про зміну фаху в ефірі Українського радіо розповів виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

Чому українці нарікають на те, що не помітили підвищення заробітних плат

Якщо подивитися за результатами зміни зарплати за останні 12 місяців, порівняти суми з лютого до лютого, то можна побачити дійсно високий темп зростання зарплат загалом по Україні на 16% і споживчих цін на 8%. Є кілька чинників, чому так відбувалося. По-перше, у нас підвищили мінімальну зарплату з початку року, що дало суттєвий вплив на середню зарплату загалом.

В останні роки, ще до пандемії, у нас був високий темп зростання зарплат. У нас був 2017 рік, наприклад, тоді зарплати зросли на 30%. Велику частку від них з’їла інфляція, але все одно було під 20% реальне зростання зарплати. І це була реакція на конкуренцію українських працівників з інших країн, наприклад, з тієї ж Польщі, коли роботодавці змушені були підвищувати зарплату, щоб втримати працівників. Сектор, у якому найбільше зросли зарплати, — це охорона здоров’я, там вони збільшилися на 46%. Ми ж розуміємо, що лікарі і медсестри перебувають під тиском у період пандемії. Ті, хто працював з ковідними хворими, заробляє тепер у три рази більше, ніж до того.

Чому в різних регіонах отримують різну зарплатню

По-перше, коли ми порівнюємо зарплатню в різних секторах, то повинні розуміти наскільки тінізовані ці сектори. Ви говорите про фінансовий сектор і сектор громадського харчування, та кожен зі свого досвіду може сказати як часто він залишав чайові просто готівкою офіціанту, а також як часто він платить чайові банкіру, коли приходить до відділення банку. У громадському харчуванні, в готелях, в сільському господарстві дуже велика частка тіньових доходів. Тому ці відмінності, які ми бачимо за статистикою, вони насправді є не настільки серйозними. Ми робили порівняння рівня життя в різних містах. Рівень зарплатні серед відносно великих міст України був найвищим у Маріуполі, але загальний рівень того, що люди можуть собі дозволити був співставний з містами західної України, де офіційні зарплати набагато нижчі, проте там більше інших доходів, грошових переказів.

Те, що стосується динаміки, звісно, цей рік коронавірусу спричинив великі відмінності, дуже часто несправедливі. Наприклад, на громадський транспорт попит зменшився, а кур’єрські служби швидко стали популярними. Ця статистика показує зміни, які з нами відбуваються, багато з них надалі і залишаться у нашому житті, навіть якщо пандемію вдасться подолати.

На окремі спеціальності впаде попит, відповідно і заробітні плати у тих сферах будуть зменшуватися. Українцям потрібно слідкувати за змінами зарплат у різних секторах і думати про те, чи варто змінювати кваліфікацію і шукати себе у тих сферах, де попит на робочу силу зростає.

Які спеціальності стають менш затребуваними на ринку праці

Ми бачимо, що перехід українців в інтернет-магазини наніс удар по традиційній торгівлі. Тому тим, хто працює в роздрібній торгівлі, треба розуміти, що така ситуація триватиме довго. Те, що стосується кафе, ресторанів, закладів культури— це залишиться актуальним. Але в магазин тепер можна не ходити, адже є доставка.

Що відомо

  • АТ "Укрзалізниця" та профспілка залізничників і транспортних будівельників домовилися, що з 1 червня на 10% збільшаться тарифні ставки та посадові оклади залізничників.
  • 3 березня Кабінет міністрів ухвалив "План заходів щодо недопущення ухилення від сплати податків і зборів суб’єктами господарювання та запобігання відмиванню коштів в офшорних зонах".
На початок