У Космачі хочуть закрити дільничну лікарню

У Космачі хочуть закрити дільничну лікарню

У Космачі хочуть закрити дільничну лікарню

Жителі Космацької ОТГ прийшли на сесію сільської ради об’єднаної територіальної громади та виступили проти закриття дільничної лікарні. Космацька ОТГ – це понад вісім тисяч жителів. За словами головного лікаря Ярослава Геника, заклад не відповідає вимогам Національної служби охорони здоров’я щодо забезпечення обладнанням.

Також лікарня не має таких спеціалістів, як анестезіолог та рентгенолог. Медзаклад обслуговує три села – Космач, Брустори та Прокураву – й 32 присілки. Найближча лікарня розташована в Косові за 33 кілометри. У погану погоду туди просто не дістатися.

Жителька села Космач Марія Юряк живе за 6 км від закладу. Каже, долати цю відстань їй важко. Їздити до лікарів в район вона не зможе.

"Я дуже хвора. Я двічі на рік капаюся. У мене проблеми з хребтом, тиск. Я дуже хочу, щоб лікарня була, бо я живу за 6 км від лікарні – я не можу по містах ходити. Мої онуки і діти живуть далеко. Треба, аби лікарню не закрили, аби лікарня працювала", – каже Марія Юряк.

Голова Космацької ОТГ Дмитро Бербенчук теж виступає за збереження закладу. Розповідає, що крайня хата знаходиться за 14 кілометрів від лікарні. І додає, що бюджет ОТГ становить 5 мільйонів гривень, на які утримують два садки, будинки культури, школи. Тож на медзаклад грошей не залишається.

"Ми би дуже просили, щоб нам поступилися. То не є великі гроші – 3 мільйони з копійками, щоб утримати двох-трьох лікарів та медсестер з чотири. Ми – найбідніша громада на території Івано-Франківської області, тому що в нас немає ні фабрик, ні заводів, ні полів, як в інших громадах, на Коломийщині, наприклад, з яких мають податки".

У цій будівлі розташовується дільнична лікарня, де працюють сімейні лікарі, відділення екстреної медицини та терапевтичне. Останнє й хочуть закрити.

У стаціонарі - 10 ліжок, які постійно зайняті, каже старша медсестра Леся Семчук. Буває, надають допомогу і 12 пацієнтам одночасно. Харчують тричі на день. Ремонт у приміщеннях роблять своїми силами за власні гроші. Аналізи роблять в лабораторії, яка співпрацює із сімейними лікарями. Тут є біохімічний, гематологічний, сечовий аналізатори та центрифуга.

Леся Семчук вважає: "Нам виділяють щомісячно приблизно в межах 1000 гривень – на невідкладну медичну допомогу. Ліки хворі купують самі. І на харчування – 3,80 грн, здається, на одного хворого. Добре би було, аби в селі був лікар: призначення зробив, покапалася людина, полежала 5-6 днів і пішла собі спокійно додому. Не всі мають змогу звернутися до району, десь далі. Різний контингент, різні люди".

Загалом у терапевтичному відділені працює 33 людини. З лікарів тут є терапевт, гінеколог та стоматолог. Останні вже розпочали оформлення ФОПів. Їхні послуги в разі закриття лікарні стануть дорожчими. За словами акушерки оглядового кабінету Галини Семчук, на обліку в них стоять 37 вагітних жінок: "Що будуть робити люди, я не знаю. Дуже важко. У нас село гірське – замете, завіє – добратися з того берега (а це 7 км) дуже далеко й тяжко. Вже якось помаленьку сюди дотягнуть ту людину, а вже звідси повезти нікуди неможливо".

Головний лікар установи Ярослав Геник розповідає, що відповідно до вимог Національної служби охорони здоров’я лікарня трансформувалася в комунальне некомерційне підприємство, отримала медичну ліцензію на пакет послуг "терапія" та під’єдналась до інформаційної системи Helsi. Але заклад не відповідає умовам оснащення та кадрового забезпечення.

"Немає рентген-установки, немає палати інтенсивної терапії з обладнанням, немає цілодобового поста чергування лікарів, цілодобового чергування лаборанта – бо це все потребує більших фінансових затрат. Мало би бути мінімум два терапевти, мало би бути два анестезіологи – от цього немає", - каже Ярослав Геник.

До слова, в 2012 році в лікарні закрили пологове відділення. Зберегти лікарню можна, скоротивши штат або трансформувавши терапевтичне відділення в паліативно-хоспісне. За словами головлікаря Ярослава Геника, 30-го січня в Івано-Франківську відбудеться зустріч представників Національної служби та Міністерства охорони здоров’я з прикарпатськими медиками та головами ОТГ.

Авторка: Наталія Олексієнко

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди