Чотири тергромади з Івано-Франківщини стали партнерами українсько-швейцарського проєкту DECIDE

Чотири тергромади з Івано-Франківщини стали партнерами українсько-швейцарського проєкту DECIDE

Чотири тергромади з Івано-Франківщини стали партнерами українсько-швейцарського проєкту DECIDE
Unsplash

Чотири територіальні громади з Івано-Франківщини стали партнерами українсько-швейцарського проєкту DECIDE ("Децентралізація для розвитку демократичної освіти"). При відборі враховувалися спроможність громади і мотивація до розвитку та змін, – розповіла Суспільному Карпати національна експертка і регіональна представниця ініціативи Оксана Руда.

Проєкт співпрацює з чотирма областями: Івано-Франківською, Луганською, Одеською та Полтавською. Тож загалом його партнерами стало 16 громад, що упродовж 4-х років співпрацюватимуть для розвитку системи освіти. На Прикарпатті – це Білоберізька, Галицька, Ворохтянська і Дубовецька територіальні громади.

ТГ допоможуть розробити стратегії розвитку освіти, а новоутвореним – створити й стратегії соціально-економічного розвитку.

"Будуть консультації з найскладніших питань, багато навчання, – каже Оксана Руда. – Ми будемо працювати з депутатами, які ухвалюють рішення щодо розвитку освіти, будемо навчати голів громад, представників органів управління освітою, зокрема допомагати у формуванні оптимальної мережі. Навчання пройдуть керівники шкіл, вчителі та школярі".

Учнів 9-10-х класів вчитимуть проєктного менеджменту. Вони підготують власні проєкти, які подадуть на "Бюджет участі", і фінансуватиме їх проєкт DECIDE. В середньому на реалізацію учнівських проєктів в одній громаді планують виділити 600 тисяч гривень з умовою, що громада додасть ще 30 % до цих коштів з місцевого бюджету.

Дубовецька громада, що стала однією з переможниць конкурсу, належить до новоутворених громад.

"Ми отримали від колишнього району наявну мережу закладів освіти і постало питання: живемо за старими лекалами чи, творячи нову громаду, одразу запроваджуємо нові перспективні правила управління", – каже голова Дубовецької ТГ Павло Андрусяк.

На 83 класи у громаді припадає до 18-ти малокомплектних, де навчається менше п'яти дітей. Є школи I-III ступеня, де навчається 50-60 учнів. На думку голови громади, така мережа неефективна.

"Оптимальна повинна вміщатися в субвенцію", – пояснює Павло Андрусяк. Наразі розмір субвенції – близько 21,5 млн грн, не вистачає орієнтовно 2 млн. Керівник громади вважає, що система освіти має бути не "замкнута сама в собі", а спрямована на надання послуг, та прагне змінити філософію стосунків між владою, керівниками й учасниками освітнього процесу: від "вказівки-виконання" перейти до філософії партнерства.

З кожною громадою-партнером буде підписано меморандум, додатком до якого стане спільний план дій на чотири роки. Ці меморандуми затверджуватиме Кабінет Міністрів України.

Читайте також

На початок