В Юдейській пустелі знайшли рідкісний артефакт — новий сувій Мертвого моря

В Юдейській пустелі знайшли рідкісний артефакт — новий сувій Мертвого моря

В Юдейській пустелі знайшли рідкісний артефакт — новий сувій Мертвого моря

В одній з печер Юдейської пустелі знайшли новий сувій Мертвого моря — таких знахідок не було вже понад 60 років. Про це повідомило управління старожитностями Ізраїля, якому цього разу вдалося випередити мародерів та мисливців за доісторичними артефактами.

Сувій написаний грецькою, проте ім'я бога Яхве зафіксовано літерами івриту. Сувій, що складається з близько 20 уривків пергаменту, містить фрагменти з біблійних книг так званих "малих пророків" Наума ⁠і Захарії.

Цілком можливо, що ⁠нова знахідка — це відсутня частина вже відомих сувоїв "малих пророків", знайдених у 1952 році. Вони відомі тим, що містить тлумачення пророцтва Михея про кінець світу, а також про прийдешній прихід з міста Віфлеєм "Того, що буде Владика в Ізраїлі". Цей сувій датується приблизно 50 – 1 роками до нашої ери, тобто часом царя Ірода Великого.

На знайденому сувої вдалося прочитати уривок з книги пророка Захарії :

"Оце речі, які бу́дете робити: Говоріть правду один о́дному, правду та суд миру судіть у ваших брамах. І не ду́майте зла у своїм серці один проти о́дного, і не любіть неправдивої прися́ги, бо це все оте, що зненавидів Я, промовляє Господь."

Як зазначає кореспондент газети Haaretz, за іронією долі настільки миролюбний текст знайшли в місці зі зловісною назвою Марат-а-Айман, тобто "Печера жахів". Це ім'я печері дали археологи, що проводили тут найперші розкопки в 1950-х роках: тоді тут були знайдені близько 40 скелетів чоловіків, жінок і дітей, які, ймовірно, намагалися сховатися від римських солдатів під час повстання Бар-Кохби.

Що відомо

  • Сувої Мертвого моря (вони ж кумранські рукописи) — загальна назва рукописних текстів, які в кінці 1940-х — середині 1950-х років знаходили в Кумрані й інших печерах біля північно-західного узбережжя Мертвого моря. На перший глечик з рукописами випадково наткнулися в 1946 році бедуїнські пастухи. Відтоді знайдено понад 900 документів (в основному у вигляді фрагментів).
  • Ця знахідка стала можливою завдяки масштабному прочісуванню Юдейської пустелі, яке систематично ведеться з 2017 року. Мета цієї археологічної рятувальної операції — випередити мародерів та "чорних археологів", які розкрадають артефакти доісторичних і біблійних часів.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше