10 років війни у Сирії: кому вигідний конфлікт та які шанси на мирне завершення

10 років війни у Сирії: кому вигідний конфлікт та які шанси на мирне завершення

10 років війни у Сирії: кому вигідний конфлікт та які шанси на мирне завершення Associated Press

Війна в Сирії триває рівно 10 років. Датою офіційного відліку збройного конфлікту стали заворушення у березні 2011 року на вулицях Дераа, Дамаска та Алеппо. Учасники вимагали демократичних реформ і звільнення політичних в'язнів. Антиурядові мітинги згодом перетворилися на громадянську війну, яка триває досі. Суспільне згадує хронологію конфлікту, який вже втягнув такі держави, як США, Росію, Іран та Туреччину.

Як все починалося

У березні 2011 року на вулицях сирійських міст почалися масові протести. Люди виходили, щоб висловити обурення політичною ситуацією, корупцією в уряді, а також арештом і тортурами групи студентів, яких затримали в місті Дераа через графіті, що засуджували дії президента Башара Асада. Урядові сили жорстоко придушували мітинги, але вже у липні 2011 року військові зі Збройних сил оголосили про формування Вільної сирійської армії — повстанського угруповання, яке прагне повалити уряд. Протести тривали й у 2012 році, а до 2013 року по всій країні з'явилися різні повстанські угруповання.

10 років війни у СиріїAssociated Press

Акція протесту у Дамаску, 2011 рік

Події 2011 року в Сирії розгорнулися на тлі так званої "арабської весниФактично протести "арабської весни" розпочалися наприкінці 2010 року в Тунісі. Причиною стало незадоволення політикою диктаторів в Арабських країнах, поштовхом — самоспалення туніського вуличного торговця фруктами Мухаммеда Буазізі, вчинене 17 грудня 2010 року на знак протесту проти свавілля поліції, яка конфіскувала його товар" — хвилі протестів та збройних конфліктів, які охопили країни арабського світу: Єгипет, Туніс, Ємен, Лівію. Розвиток війни в Сирії призвів до появи терористичних збройних формувань ІДІЛ, які у 2014 році захопили значну частину територій Сирії та Іраку. До боротьби з ІДІЛ долучилися США разом із союзниками. Боротьбою з ІДІЛ офіційно пояснила свою участь в цьому конфлікті й Росія, яка направила до Сирії свої війська у 2015 році. Наразі ІДІЛ в Сирії фактично розгромлено, але війна досі триває, а Башар Асад, який успадкував правління Сирією у 2000 році, перейнявши владу від свого батька Хафеза аль-Асада, попри все обіймає посаду президента.

Статистика війни

За даними ООН, конфлікт в Сирії викликав одну з найбільших гуманітарних криз з часів Другої світової війни. За роки війни загинуло понад 585 тисяч людей, 6,2 мільйона людей стали внутрішньо переміщеними особами, а 6,7 мільйона — біженцями, що є найвищим показником для будь-якої країни.

До 2017 року тільки в трьох сирійських містах було пошкоджено понад 1,2 мільйона одиниць житла і зруйновано понад 400 тисяч одиниць інфраструктури. Представники Сирійської мережі з прав людини (SNHR) зафіксували за 2020 рік 1882 арештів і 1734 насильницьких смерті серед цивільного населення, включаючи 326 дітей і 157 смертей від тортур.

Окрім того, країна переживає економічний колапс, викликаний різними чинниками, включаючи війну, політику уряду, фінансові проблеми в Лівані та економічні санкції США і ЄС. На сьогодні без даху над головою перебувають до 5,9 млн сирійців, а 60 відсотків сирійських дітей стикаються з ризиком голоду.

10 років війни у СиріїAssociated Press

Діти сирійських біженців граються у наметовому таборі

"Ситуація була жахливою"

У Сирії та сусідніх країнах понад 23 мільйони людей потребують гуманітарної допомоги, переважна більшість сирійських біженців живуть за межею бідності. Багато сирійців не можуть повернутися додому через відсутність безпеки, страх репресій, арешту, тортур або призову в армію, а також через погрози сирійського уряду щодо особистості і власності.

"Наша ситуація була жахливою. Ми жили від авіаудару до вбивства, — розповідає Залух, внутрішня переселенка з Алеппо. — Ми використовували запальничку, щоб освітлювати наш дім, щоб літаки не помітили нас та не завдали удару".

10 років війни у СиріїСуспільне, скріншот

Залух, ВПО з Алеппо

Мохаммед, продавець продуктів в Алеппо, розповідає про тотальну бідність населення: "Часом люди навіть купують шматки овочів, оскільки не можуть дозволити повністю. Це те, що відбувається зараз".

10 років війни у СиріїСуспільне, скріншот

Мохаммед, продавець продуктів

Він додає, що зараз бізнес потерпає через неплатоспроможність населення. "Мої продажі дійсно впали – приблизно на 50% – через зростання цін", — каже Мохаммед.

Бо Віктор Нілунд, представник ЮНІСЕФ у Сирії, розповідає, що за останні 10 років у Сирії народилися майже 5 млн дітей.

10 років війни у СиріїСкріншот

Бо Віктор Нілунд

"Ще один мільйон народився поза межами країни як біженці. І ці мільйони дітей не знають нічого, окрім смертей, переселення та руйнування", — зазначив представник ЮНІСЕФ.

Кому вигідна десятирічна війна

Представник дослідницького центру Conflict Intelligence Team (СІТ) Кирило Михайлов каже, що війна в Сирії привернула увагу різноманітних регіональних гравців: "Це був найперше Іран, який дуже довго, ще до російського втручання, допомагав режиму Асада, зокрема озброєнням, найманцями, тощо. Потім це була РФ, яка намагалася повернутися на Близький Схід, щоб повернути собі колишню радянську велич, оскільки, як відомо СРСР допомагав сирійському режиму ще за батька чинного президента Асада. І власне, Іран, Туреччина".

За словами аналітика, стратегічне територіальне розміщення Сирії може викликати геополітичний інтерес "майже у всіх країн".

"Наприклад, Ізраїль дуже занепокоєний тим, що через Сирію наразі йдуть поставки ліванській Хезболлі, і тому періодично завдає удару по Сирії. Американці, які, по-перше, контролюють деякі території в Сирії, знов-таки, щоб стримувати власне Іран. І по-друге, для того, щоб боротися з реальними міжнародними терористами, які, окрім помірних повстанців, в Сирії також є. І американці також регулярно завдають ударів по іранцях, Аль-Каїді", — зазначив Михайлов.

Переплетіння інтересів регіональних та світових гравців і зробило цю війну такою довгою і, мабуть, найстрашнішою в історії.

"Хоча Дамаск теоретично встановив контроль над більшою частиною так званої "корисної Сирії", де було зосереджено більшу частину ВВП до війни, вся країна зруйнована великою мірою через атаки на житлові квартали, інфраструктуру, які влаштовував сирійський режим і, меншою мірою, сили повстанців також встигли постаратися", — каже Михайлов.

На думку аналітика, за десять років війни тоталітаризм, корупція, майнова нерівність нікуди не зникли, а тільки погіршилися: "У результаті країна змушена ввозити нафту, валюта падає, пандемія коронавірусу, хоча вона приховується, має жахливий вигляд, тому що, зрозуміло, жодна вакцинація, тестування не проводяться і продовжують зростати ціни й у людей, які живуть на підконтрольних режиму територіях, виникають запитання: "А за що ми власне боролися? За що померли наші сини, брати?"".

10 років війни у Сирії: кому вигіднаAssociated Press

Тисячі антиурядових протестувальників відзначають 10 років з початку народного повстання проти правління президента Башара Асада

Виконавчий директор Міжнародного фонду "Відродження" Олександр Сушко натомість зауважив, що позиція США щодо Сирії може змінитися з приходом Байдена.

"Трампу закидали нехтування інтересами тих союзників США в Сирії, яких вони довгий час підтримували, а потім залишили у певній ситуації напризволяще. Тому тут є певна проблема, яку американській стороні треба вирішувати, бо це стосується надійності їхнього сприйняття як союзників", — каже Сушко.

Утім, першою військовою операцією, санкцію на яку дав новий президент США Байден, була саме операція в Сирії.

"Тоді військово-повітряними силами США були нанесені удари по цілях саме в Сирії. Буквально це було тиждень тому. Тому я ніяк не можу констатувати припинення там військових дій, хоча вони тривають зі значно меншою інтенсивністю", — додав експерт.

Вплив на Україну

Сушко нагадав, що Україна також не залишилася осторонь сирійського конфлікту: "Неодноразово ми бачили факти, що одні й ті ж самі об'єднання найманців брали участь у діях російських в Сирії, а потім перекидалися на Донбас. І навпаки".

За словами аналітика, Україна не так далеко розташована від арени бойових дій і на сьогодні всі процеси є взаємопов'язаними.

"Російське залучення в Сирії значною мірою було зумовлене бажанням Росії диверсифікувати свої сфери військової активності у світі з тим, щоб певним чином засвідчити своє повернення як глобальної держави. І це було, щоб міжнародна спільнота не бачила Росію як тільки ту, що має військові інтереси тільки в Україні, в Грузії, а значно ширше по світу", — додав Сушко.

До початку воєнних дій на території Сирії, за даними посольства України в Лівані, проживало близько 3500 громадян України. Здебільшого це жінки та діти від змішаних українсько-сирійських шлюбів. Станом на сьогодні українська громада в Сирії складає близько 1300 тисяч людей. Під час громадянської війни в Сирії було евакуйовано близько 600 громадян України, евакуація проводилася декількома хвилями.

І до цього часу частина українок з дітьми перебувають в сирійському таборі біженців Аль-Хол.

Читайте також: В Україну повернулися біженці з Сирії. Операція з їх порятунку тривала два роки

Коли закінчиться війна

Майбутнє Сирії вирішується на міжнародних переговорахСерія переговорів під егідою ООН метою яких є досягнення мирної угоди, яка зупинила б громадянську війну в Сирії, які нині проходять у Женеві, зазначив експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Ілля Куса.

"На відміну від 2011 року, коли Сирія була більш-менш єдиною країною, уряд контролював більшу частину території, сьогодні вона розділена фактично на зони впливу. Російська зона впливу — Дамаск плюс узбережжя, іранська зона — південь і схід, американська зона впливу на північному сході та південному сході Сирії в пустельних районах та біля кордонів, турецька зона інтересу — Північна Сирія і частково окуповані території турецькими військами, які там стоять і будують бази. На відміну від 2011 року, коли не було мирних переговорів, сьогодні Сирія — це не військова фаза конфлікту, а ми говоримо більше про мир післявоєнний", — каже Куса.

При цьому він додав, що соціально-економічна ситуація в Сирії "набагато гірша, ніж у 2011 році": "Сьогодні вона жахлива просто, понад 90 відсотків людей живуть поза межею бідності. У 2011-2013 роках такого не було".

Читайте також: Асаду загрожує кримінальне розслідування через застосування хімічної зброї

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди