Знахідка віком у тисячу років: у Рівне повернули відреставрований меч

Знахідка віком у тисячу років: у Рівне повернули відреставрований меч

Ексклюзивно
Знахідка віком у тисячу років: у Рівне повернули відреставрований меч Суспільне Рівне

Меч 11-го століття, який не має аналогів в Україні, повернувся після чотирьох років реставрації у Рівненський обласний краєзнавчий музей. Його знайшли у 1991-му у селі Дорогобуж зараз це село неподалік Рівного, а колись було місто, яке згадується навіть у літописах.

З нагоди повернення меча у музеї готують виставку одного експоната. Перед тим, як помістити у вітрину, відреставровану зброю ексклюзивно показали Суспільному.

Простий смертний не міг би дозволити собі таку красу, – каже історик та археолог Олексій Войтюк.

Старовинний мечСуспільне Рівне

"Навіть для Європи рідкість – тип Z. Один із самих ранніх мечів. Варяги приходили з такими мечами", – каже заввідділу давньої історії та археології.

Цей меч Войтюк датує 11-м століттям, тобто йому орієнтовно тисяча років.

Старовинний мечСуспільне Рівне

"Тут мало бути дві голови орлів, одна від одної дзьобами в боки. Тоді б він був, як і всі мечі типу Z", – зазначає Олексій Войтюк і додає, що у ті часи цей меч, очевидно, уже ремонтували.

Старовинний мечСуспільне Рівне

"Він має гарний вигляд і хочеться його в руках тримати. Він легкий, кілограм, напевно, має. Це внаслідок того, що порожнисте руків'я", – каже археолог.

Старовинний мечСуспільне Рівне

Саме таке руків'я, зазначає Олексій Войтюк, робить меч особливим і таким, що не має аналогів в Україні. Зброя має метрову довжину, зроблена із заліза з вкрапленнями латуні, бронзи та срібла.

Його знайшли рівно 30 років в Дорогобужі, коли під час археологічної експедиції під керівництвом археолога Богдана Прищепи розкопали житло 12-13-го століть.

Старовинний мечФото Богдана Прищепи

Знахідку та її стан зафіксували на фото.

Старовинний мечФото Богдана Прищепи

"Лезо було повністю порване корозією, органікою облипле. Біля десятка переломів на лезі, в жахливому стані. Первинну консервацію зробив Прищепа Богдан Анатолійович тими силами і можливостями, які були на той час доступні", – розповідає Олексій Войтюк.

Старовинний меч Фото Національного реставраційного центру

Стан меча показав рентген, який зробили у Національному реставраційному центрі.

Старовинний мечФото Національного реставраційного центру

В березні 2017-го меч передали туди ж в руки художника-реставратора Віктора Голуба.

"Відкрилися орнаменти дуже цікаві. Це якраз Віктор Миколайович відлив нову частинку втраченої, укріпив лезо і розчистився долДол - поздовжня заглибина, жолобок на плазі клинка холодної зброї. Нерідко дол неправильно іменується розмовним терміном "кровостік", але подібне призначення цього елемента сумнівно. повністю. Бо тоді він мало проглядався і навіть складно було до нього долізти, розсипалося прямо в руках. Дуже складна робота, ювелірна", – каже історик.

Старовинний мечСуспільне Рівне

Рівно через чотири роки меч повернувся в музей після реставрації. А в кінці березня його покажуть на загал в рамках виставки одного експоната.

Потому його розмістять в постійній експозиції давньоруського періоду.

Старовинний мечСуспільне Рівне

"Тут повністю буде мінятися вітрина, сигналізація. Отут він в цій зоні буде, за ним дзеркало, щоб можна було побачити з двох сторін", – додає Олексій Войтюк.

Знахідка в музеї експонуватиметься з іще одним мечем, знайденим в Дорогобужі.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше