Відновити пам’ять. Чому влада Одеси не реставрує старовинні двері, та хто їх рятує натомість

Відновити пам’ять. Чому влада Одеси не реставрує старовинні двері, та хто їх рятує натомість

Ексклюзивно
Відновити пам’ять. Чому влада Одеси не реставрує старовинні двері, та хто їх рятує натомість pragmatika.media

У 2019 році завдяки Громадському бюджету в центрі Одеси планували реставрувати 11 старовинних дверей. Станом на 2021 відновили лише одну – за ціною майже третини заявленого бюджету. Ще дві відремонтували в межах міської програми, але приблизно за ті самі кошти. Чому в Одесі немає системної реставрації історичних елементів міського дизайну та через що відновлення потребує таких коштів – з’ясувало Суспільне.

Скільки в Одесі історичних дверей станом на 2021 рік – невідомо. Офіційної інвентаризації, за даними міського управління з охорони об’єктів культурної спадщини, не було. У відповідь на запит Суспільного в міськраді відповіли, що "питання щодо інвентаризації наразі в управлінні не розглядалося".

Значну роботу з дослідження міста, пам’яток архітектури та автентичних елементів зазвичай проводять профільні громадські організації та місцеві краєзнавці. Вони не лише вивчають такі об’єкти, а й популяризують їх збереження та відновлення.

Одна з них – громадська організація "Мій дім Одеса". У 2018 році її учасники разом із депутаткою Одеської міськради Ольгою Квасницькою вирішили через її депутатський фонд у розмірі 1 мільйона гривень відреставрувати 10 старовинних дверей. Для цього запросили івано-франківських експертів з реставрації, які обстежили міські об’єкти і розробили план відновлення. Однак, за словами колишнього голови організації Максима Катаржука, через бюрократичні перепони та відсутність взаємодії у профільних міських та обласних архітектурних відомствах гроші депутатки були перенаправлені на інший проєкт.

Відновити пам’ять. Чому влада Одеси не реставрує старовинні двері, та хто їх рятує натомістьСуспільне Одеса

Старовинні двері на вулиці Гоголя, 19.

"Міське управління культури на той період запевняло, що не має готової процедури, яким чином проводити цю реставрацію – окремо дверей від самої пам’ятки. Ініціатива не могла рухатися далі. Спочатку від нас просили одні документи, потім другі, потім треті. Але через те, що депутатський фонд потрібно було освоїти за певний проміжок часу, ми були вимушені відмовитися від цієї ідеї", – розповів Катаржук.

У 2019 році організація "Мій дім Одеса" підготувала окремий проєкт для участі у Громадському бюджеті – "Реставрація старовинних дверей – унікальний туристичний маршрут". У межах проєкту планували відновити 11 старовинних дверей. Заявлений бюджет – понад 1 мільйон гривень, а термін його реалізації – 8 місяців.

За словами Катаржука, цим проєктом організація намагалася зобов’язати управління вирішити проблему з процедурою. А відремонтовані об’єкти мали не лише стати прикрасою міста та досвідом у реставрації, але й додатковим туристичним маршрутом. Ініціативу на голосуванні підтримали містяни, завдяки чому вона потрапила до списку переможців.

Замовником робіт стало міське управління з охорони культурної спадщини. У відомстві на запит Суспільного заявили, що в рамках проєкту з одинадцяти заявлених дверей відреставрували лише одні – на вулиці Преображенській, 17. Ціна – понад 350 тисяч гривень, виділених із міського бюджету. Роботами займалася компанія "Результат-99", один із спеціалістів якої значився Анатолій Ізотов. Згодом він пояснив, що на таку суму вплинули значні податки і бюрократія, адже крім робіт готувалася ще й проєктна документація.

Відновити пам’ять. Чому влада Одеси не реставрує старовинні двері, та хто їх рятує натомістьFacebook/Максим Катаржук

Громадський діяч Максим Катаржук.

Це підтверджує і Максим Катаржук, пояснюючи, чому під час реалізації проєкту ціна за одні двері кардинально змінилася.

"Коли прораховували суму на реставрацію, ми спиралися на досвід Івано-Франківська. А вони працюють без розробки документації та на чесному слові з місцевим управлінням. Там не платить податки на заробітну плату реставраторам, а це основна причина такої завищеної суми в нашому кошторисі. Тому спочатку ціна однієї відреставрованої двері складала 2-3 тисячі доларів, а після урахування всіх норм процедури – стала іншою. Перед нами з’явилася дилема: або відмовлятись від проєкту, або відреставрувати хоча б одні двері. Ми вирішили, що відреставруємо одну, як прецедент", – розповів Максим Катаржук.

Крім цього, у рамках проєкту підготували науково-проєктну документацію ще за чотирма адресами: Гоголя, 14 і 19, Катерининська, 8 та Преображенська, 11. Частково її готувала та сама компанія "Результат-99", частково – підприємство "Вимперг". На ці папери місто витратило ще 300 тисяч гривень.

У підсумку – відновлення одних дверей та розробка чотирьох пакетів документів обійшлися міському бюджету у 650 тисяч гривень. На питання журналістів Суспільного про те, чому проєкт не реалізували у повному обсязі, в управлінні відповіли, що причиною стала ініціатива підрядної компанії розірвати договір про співпрацю.

Відновити пам’ять. Чому влада Одеси не реставрує старовинні двері, та хто їх рятує натомістьСуспільне Одеса

Відреставровані двері на вулиці Преображенській, 17.

Відновити пам’ять. Чому влада Одеси не реставрує старовинні двері, та хто їх рятує натомістьСуспільне Одеса

Відреставровані двері на вулиці Преображенській, 17.

Відновлення через міську програму

Паралельно з проєктом реставрації з Громадського бюджету, управління з питань охорони культурної спадщини може відновлювати двері через міську програму збереження і розвитку історичного міста. У ній окремим пунктом 6.1 прописана можливість установи виділяти кошти та реставрувати "історичні брами, двері, сходи та інші автентичні елементи історичної забудови". На ці потреби в програмі на 2019-2021 роки передбачили 2,4 млн гривень.

Однак за програмою відреставрували лише дві двері – на вулиці Гоголя, 14 та 19. З міського бюджету на це витратили більш як 500 тисяч гривень. Проєктну документацію готувала все та ж компанія "Вимперг", а роботи проводила фірма "Проєктюгстрой".

У грудні 2020 року ексочільник управління Павло Остапенко заявив, що відновлення історичних дверей зупинять. Причина – занадто дорога ініціатива.

"Згідно з чинними нормами ДБН, реставрація дверей коштує колосальних грошей. Нас порівнювали з приватними організаціями, які теж реставрують двері. Однак ми, на відміну від них, беремо на себе відповідальність і робимо повний пакет документів. Наразі не раціонально витрачати на одні двері 200-250 тисяч гривень, при тому що у нас є будинки, де падають карнизи і треба терміново проводить протиаварійні роботи", – сказав тоді Остапенко. Розповісти Суспільному, чому, на його думку, проєкт не вдався, він відмовився.

Як зазначають в управлінні, у 2021 році грошей на реставрацію дверей не передбачається. Проведення робіт можуть відновити лише за умови виділення бюджетних асигнувань. Наразі їх немає.

Відновити пам’ять. Чому влада Одеси не реставрує старовинні двері, та хто їх рятує натомістьЖизнь.Инфо

Депутатка одеської міської ради Ольга Квасницька.

За словами депутатки міськради Ольги Квасницької, міські програми з відновлення аутентичних елементів міського дизайну вже давно працюють в інших містах і показують свою ефективність. Наприклад, у Львові чи Івано-Франківську. Там робота не лише ведеться планово та систематично, але й охоплює значний бюджет. На думку Квасницької, Одеса у цьому плані “гальмує”, оскільки у міста немає комплексного підходу до вирішення цього питання.

"Перш за все, нам потрібне комунальне підприємство, де будуть майстерні з реставрації та обізнані фахівці, наші фахівці. По-друге, потрібна окрема програма з відновлення архітектурних елементів, таких як брами, вікна, сходи, двері тощо. Також програма співфінансування, бо міський бюджет не може витягнути все сам. По-третє, проводити роботу з мешканцями. Пояснювати, що можна і що не можна робити з пам’ятками. А також розробити окремий довідник історичного середовища, де все це буде прописано. Для реалізації цього в Одесі немає політичної волі", – додала Квасницька.

Реставрація силою громади

У 2019 році в Одесі з’явився проєкт "1000 дверей Одеси", який об’єднав декілька архітектурних організацій. Учасники вирішили відновлювати старовинні двері міста та популяризувати турботливе ставлення до таких об’єктів.

Як розповів один із ініціаторів проєкту Костянтин Ємельянов, учасникам вже вдалося відреставрувати 5 дверей, ще 2 – в роботі. Відновлення дверей за проєктом можливо за зверненням містян. Головною умовою є співфінансування: частину грошей дають меценати, іншу – власники квартир.

Відновити пам’ять. Чому влада Одеси не реставрує старовинні двері, та хто їх рятує натомістьdou.ua

Ініціатор проєкту "100 дверей Одеси" Костянтин Ємельянов.

"Ми не працюємо безкоштовно. Це наша принципова позиція. Не тому, що жадібні. А тому, що коли заплатив – завжди цінуєш", – наголосив Ємельянов.

Наразі в майстерні на постійній основні працюють троє реставратора, інших спеціалістів шукають під потреби. Роботи з відновлення одних дверей тривають до трьох місяців, а коштують – до трьох тисяч доларів.

"За останній час таких дверей у місті стає менше. Звісно, двері, перш за все, – це про безпеку. І коли мешканці вирішують їх замінити, вони вважають старі двері мотлохом. Частково вони праві, це і є мотлох, у тому вигляді, які вони мають. Але водночас люди самі винні в тому, що це мотлох, бо не слідкували за ними. Змінювалися покоління, всі сподівалися на ЖКС, хоча той нікому нічого не винен. Так проходив цей процес саморуйнування", – розповів Костянтин.

За його словами, для системної роботи з відновлення старовинних дверей у місті треба зробити багато чого – від змін у законодавстві до змін у роботі чиновників. Але значно спростити цей процес могла б міська реставраційна майстерня.

"Там були б і державні зарплати, і постійний потік роботи. З нею все було б простіше. Бо в місті є проблеми з пам’ятками архітектури, ними повинні займатися ліцензовані компанії і спеціалісти. Однак у нас немає вишів, які б таких готували", – зазначив Ємельянов.

Відновити пам’ять. Чому влада Одеси не реставрує старовинні двері, та хто їх рятує натомістьСуспільне Одеса

Старовинні двері на вулиці Гоголя, 14.

Відновити пам’ять. Чому влада Одеси не реставрує старовинні двері, та хто їх рятує натомістьСуспільне Одеса

Старовинні двері на вулиці Гоголя, 14.

Олександр Левицький крім проєкту вже 12 років займається фотофіксацією старовинних будинків і їхніх елементів для сайту "Архітектура Одеси". Каже, така роботи не тільки допомагає зберегти вигляд міста, але й краще його зрозуміти.

"Коли гуляєш містом, усвідомлюєш, що це не лише культурна спадщина, але й цілий пласт нашарування мистецтва у вигляді каменю. Це допомагає краще розуміти себе, відчути місто і своє ставлення до нього", – розповів Левицький.

За його словами, така ініціатива може надихати й інших містян переосмислювати навколишнє середовище.

"Одесу формуємо ми самі, своїми діями. І те, що ми робимо в майстерні "100 дверей Одеси" – наш привід показати не тільки своє ставлення до міста, але й підказати містянам, мовляв, подивіться на ці двері. Їх можна не викидати, а привести до ладу, відремонтувати або відтворити", – запевнив Левицький.

Про досвід інших міст

Для того, аби зрозуміти, як проходить реставрація в інших містах, Суспільне звернулося до учасників проєкту "Франківськ, який треба берегти". Саме вони у 2018 році консультували одеських громадських діячів щодо можливих варіантів реставрації дверей в Одесі за кошти депутатського фонду Ольги Квасницької. Засновниця ініціативи Марія Козакевич підтвердила, що тоді вони разом із одеситами проінспектували можливі двері для відновлення і навіть порахували, за скільки їх можна привести до ладу.

Відновити пам’ять. Чому влада Одеси не реставрує старовинні двері, та хто їх рятує натомість24 канал

Громадська діячка у Івано-Франківську Марія Козакевич.

"Усе якось заглохло. Після того, як ми надали всі необхідні розрахунки і план робіт, далі мала бути ініціатива управління, але цього не сталося. Коли м’яч вже був на їхній половині поля, від них не було жодної реакції. Якось байдуже вони до цього поставилися. Але це типова реакція у міських управліннях. Ми навіть між собою з реставраторами шуткували. Ось сидиш з одеським управлінням на зустрічі, закриваєш очі – і враження, ніби перед тобою івано-франківське або якесь інше. У них же риторика однакова", – додала вона.

Реставрацією у Івано-Франківську Марія займається вже п’ятий рік. За цей час її команді вдалося відновити понад 30 дверей, при тому – не тільки в рідному місті. Наразі команда має своїх фахівців по дереву, склу, ліпнині та металу. Каже, спеціалістів мало не лише в Одесі, а й по всій країні, адже немає профільних вишів, як і потужного запиту суспільства та влади.

У середньому реставрація одних дверей у Івано-Франківську, за словами Марії, коштує 30-50 тисяч гривень. Найдорожча з робіт – 70 тисяч, але остаточна ціна залежить від матеріалу, зношеності деталей, складності роботи тощо. Гроші також збирають за принципом співфінансування.

Відновити пам’ять. Чому влада Одеси не реставрує старовинні двері, та хто їх рятує натомістьgelblau.net

Приклади робіт команди Марії Козакевич.

"Ми не на всі двері робимо проєктну документацію. В ідеалі і згідно з законом, вона повинна виготовлятися. Нам з цим іноді допомагає профільне управління. Але якщо є управління архітектури, яке практично ніколи нічого не реставрувало, яку воно може дати наукову документацію? Зрозуміло, що це просто писанина, яка часто забирає дуже багато коштів. За цю ж суму я краще ще одні двері відреставрую, які простоять 50 років", – розповіла Марія Козакевич.

На питання, чому Марія цим займається, пояснює – так команда намагається відновити історичну пам'ять містян.

"Відкриваючи двері, ми відкриваємо місто. Двері у прямому значенні є порталом у історію. Люди починають звертати увагу на відреставровані пам’ятки, захоплюватися ними, фотографувати, піклуватись, аби вони не зруйнувалася. Тому ми реставруємо не тільки двері, а історичну пам'ять містян. Ми відновлюємо відповідальність за наше місто", – підсумувала реставраторка.

Читайте також

  • В Одесі майже тисяча історичних воріт, але грошей на відновлення в бюджеті немає
  • Дачі Маразлі в Одесі: консультативна рада не змогла анулювати власне рішення про забудову
  • Чому Держархів Одещини працює в аварійній будівлі та чи існують шанси на переїзд
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди