В Одесі майже тисяча історичних воріт, але грошей на відновлення в бюджеті немає

В Одесі майже тисяча історичних воріт, але грошей на відновлення в бюджеті немає

В Одесі майже тисяча історичних воріт, але грошей на відновлення в бюджеті немає Суспільне Одеса

У 2020 році представники управління з охорони об'єктів культурної спадщини спільно з місцевими краєзнавцями порахували історичні брами і ворота Одеси. Усього виявили понад 800 цінних зразків, що збереглися повністю або частково. Грошей на реставрацію в бюджеті немає, а місцеві мешканці не поспішають ремонтувати все за власні кошти. Для чого потрібна така інвентаризація та де краєзнавці знайшли найстаріші брами міста — з'ясувало Суспільне.

Наразі в Одесі нараховується майже 1 400 об'єктів культурної спадщини, які мають історичну, архітектурну та естетичну цінність для міста. Принаймні, така цифра вказана в переліку пам'яток, опублікованому на сайті міськради. Більшість із них — пам'ятки архітектури, які розташовані в центральній частині Одеси, на Французькому бульварі та Молдаванці.

Лише деякі з них мають охоронні договори між власником та профільним органом, де прописаний предмет охорони — зазвичай, це сама споруда. Але бувають випадки, коли в цей пункт включають і елементи будинку: історичні двері, вікна, мозаїки, брами чи огорожі. У такому разі вони, як і будівля, охороняються законом і пошкодження може привести до відповідальності.

Аби запобігти знищенню або руйнуванню, в 2015 році виконавчий комітет Одеської міськради прийняв рішення №309, де старовинні двері, сходи, лавові плити, мостову бруківку тощо визнали автентичними елементами міського дизайну, які мають історичну і художню цінність для міста і повинні бути збережені. Особливо — під час ремонту вулиць або будинків.

Це не пам'ятко-охоронний статус, але таким рішенням міська влада акцентувала, що дані об'єкти не можна знищувати. Також цим рішенням управлінню з питань охорони культурної спадщини доручили виявляти, інвентаризувати та вести облік.

В Одесі майже тисяча історичних воріт, але грошей на відновлення в бюджеті немаєСуспільне Одеса

Ворота на Дерибасівській, 10.

В Одесі майже тисяча історичних воріт, але грошей на відновлення в бюджеті немаєСуспільне Одеса

Деталі воріт.

Одними з автентичних елементів міського дизайну є історичні ворота і брами. Переважно вони розташовані в арках проїздів у двір житлових будинків або при в'їзді на старовинні дачі Французького бульвару. Достовірного списку в управлінні не було, тому протягом 2019-2020 років відомство провело інвентаризацію.

У підрахунках взяли участь як фахівці управління, так і місцеві краєзнавці. Допомагали студенти двох одеських вишів— університету ім. Мечникова та Одеської державної академії будівництва та архітектури. Грошей на інвентаризацію в міському бюджеті не знайшлося, тому для всіх робота проходила на громадських засадах.

Після підрахунків учасники склали перелік з 830 старовинних воріт, які розташовані в центральній частині міста, на Молдаванці та Слободці. Більшість з них виготовлена з металу в період середини XIX — початку ХХ століття. Є і дерев'яні брами, але їхня кількість за останні роки зменшилася до двох десятків. Здебільшого вони розташовані в приватному секторі Слободки.

Одеський краєзнавець та викладач історії в університеті імені Мечникова Олег Луговий брав участь у підрахунках та надавав наукові консультації. У 2010 році спільно з іншими авторами він випустив спеціалізований каталог "Брами Одеси", за яким і орієнтувалися під час інвентаризації. На думку історика, за 10 років Одеса втратила понад сто старовинних воріт, які, ймовірно, пішли на металобрухт чи були замінені на більш сучасні.

В Одесі майже тисяча історичних воріт, але грошей на відновлення в бюджеті немаєFacebook / Одесский муниципальный музей личных коллекций им. А. В. Блещунова

Історик Олег Луговий.

"Завдяки тому, що є такий каталог (“Брами Одеси”, — ред.), у нас була можливість звіритися з тим, що наразі зберіглося. Ми пройшлися по тим самим адресам, заново сфотографували брами, зафіксували стан і втрати. З останнього — найчастіше виламують центральну хвіртку або стулки. На жаль, зникають і дерев'яні ворота. Це особливо сумно, оскільки їх залишилося зовсім мало", — зазначив історик.

За словами Лугового, із загального числа досліджених воріт більш ніж половина перебувають в доброму стані та у повній комплектації, але потребують реставрації. В інших випадках — залишилися лише фрагменти. За десять років місцеві мешканці власними силами відновили лише 10%, додав краєзнавець.

Від найстаріших воріт Одеси, за думкою Олега Лугового, залишилися фрагменти — це деталі огорожі Воронцовського палацу, яка відділяла територію комплексу від Приморського бульвару. Брами датовані 1826-1828 роками. Наразі їх фрагменти розташовані в одному з дворів Воронцовського провулку та ведуть сходами у напрямку Військового узвозу.

У міському управлінні з охорони культурної спадщини Суспільному розповіли, що в 2019-2020 роках гроші на роботи з реставрації брам не виділяли. Однією з причин стала пандемія коронавірусу, яка змусила скоротити профільну міську програму збереження та розвитку історичного центра міста. Наразі в плані фінансування управління на 2021 рік кошти на ворота також не передбачені, розповіли у відомстві.

В Одесі майже тисяча історичних воріт, але грошей на відновлення в бюджеті немаєСуспільне Одеса

Ворота на Слободці.

В Одесі майже тисяча історичних воріт, але грошей на відновлення в бюджеті немаєСуспільне Одеса

Деталі воріт.

На питання журналістів, для чого провели таку інвентаризацію, в управлінні пояснили — цим списком доповнять рішення виконкому №309. Це дасть можливість комунальним службам ретельніше слідкувати за наявністю та збереженням таких елементів в житлових будинках.

"Доповнення рішення №309 окремим додатком — переліком воріт з конкретними адресами — надасть змогу акцентувати увагу підприємств житлово-комунального сервісу на необхідності більш відповідально ставитися до збереження воріт і протидіяти спробам окремих мешканців їх демонтувати", — додали в управлінні.

Однак станом на лютий 2021 року рішення виконкому отриманим списком історичних брам не доповнили, пояснюючи це тим, що наразі перелік допрацьовують, після чого його мають узгодити.

З питанням про те, як слідкують за історичними воротами і брамами в інших містах України, Суспільне звернулося до Львівського управління охорони історичного середовища. У комунальному підприємстві "Бюро спадщини" відповіли, що планова реставрація автентичних воріт та дверей в місті триває вже майже 10 років. Утім інвентаризацію не проводили. Головні умови для реставрації — брами повинні бути старшими за 80 років та розташовуватись в історичній частині міста.

В Одесі майже тисяча історичних воріт, але грошей на відновлення в бюджеті немаєСуспільне Одеса

Ворота на Грецькій, 24.

В Одесі майже тисяча історичних воріт, але грошей на відновлення в бюджеті немаєСуспільне Одеса

Деталі воріт.

"Будинки, які є пам'ятками культурної спадщини, підлягають охороні відповідно до Закону України “Про охорону культурної спадщини”. Брама є елементом будинку-пам'ятки культурної спадщини. Якщо будинок перебуває в історичному ареалі, не включений в перелік пам'яток і є цінною забудовою, то брама, як елемент будинку, також має цінність і підлягає збереженню", — пояснили в КП.

З 2010 до 2017 року у Львові відреставрували 148 вхідних дверей та брам. Фінансування виділяли з трьох джерел: міського бюджету, коштів місцевих жителів та німецького проекту GIZ. Також з 2018 до 2020 року у Львові відремонтували 108 історичних брам, однак цього разу - лише за фінансуванням міського бюджету та коштів львів'ян. За ці три роки місто загалом витратило на реставрацію 4,4 мільйони гривень, місцеві мешканці — 1,7 мільйона.

Крім того у львівському управлінні розповіли, що майже 80% брам у місті — дерев'яні. Їх відновлення обходиться місцевому бюджету у різні суми. На це впливає багато факторів: загальний стан, матеріал, складність роботи тощо. В середньому реставрація однієї брами коштує від 45 до 70 тисяч гривень. Скільки місто планує витратити в 2021 році станом на кінець січня було невідомо, оскільки остаточно не сформували бюджет розвитку. Натомість в управлінні запевнили: роботи з відновлення історичного центру Львова не зупиняться.

Читайте також

  • У центрі Одеси обвалилися міжповерхові сходи будинку: мешканців евакуювали
  • “Живемо на постійному шухері”: у будинку в центрі Одеси розійшлася тріщина, мешканців відселили
  • В Одесі обвалився житловий будинок: мешканців евакуювали, одна людина травмувалася
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше