У 2020 році представники управління з охорони об'єктів культурної спадщини спільно з місцевими краєзнавцями порахували історичні брами і ворота Одеси. Усього виявили понад 800 цінних зразків, що збереглися повністю або частково. Грошей на реставрацію в бюджеті немає, а місцеві мешканці не поспішають ремонтувати все за власні кошти. Для чого потрібна така інвентаризація та де краєзнавці знайшли найстаріші брами міста — з'ясувало Суспільне.
Наразі в Одесі нараховується майже 1 400 об'єктів культурної спадщини, які мають історичну, архітектурну та естетичну цінність для міста. Принаймні, така цифра вказана в переліку пам'яток, опублікованому на сайті міськради. Більшість із них — пам'ятки архітектури, які розташовані в центральній частині Одеси, на Французькому бульварі та Молдаванці.
Лише деякі з них мають охоронні договори між власником та профільним органом, де прописаний предмет охорони — зазвичай, це сама споруда. Але бувають випадки, коли в цей пункт включають і елементи будинку: історичні двері, вікна, мозаїки, брами чи огорожі. У такому разі вони, як і будівля, охороняються законом і пошкодження може привести до відповідальності.
Аби запобігти знищенню або руйнуванню, в 2015 році виконавчий комітет Одеської міськради прийняв рішення №309, де старовинні двері, сходи, лавові плити, мостову бруківку тощо визнали автентичними елементами міського дизайну, які мають історичну і художню цінність для міста і повинні бути збережені. Особливо — під час ремонту вулиць або будинків.
Це не пам'ятко-охоронний статус, але таким рішенням міська влада акцентувала, що дані об'єкти не можна знищувати. Також цим рішенням управлінню з питань охорони культурної спадщини доручили виявляти, інвентаризувати та вести облік.

Ворота на Дерибасівській, 10.

Деталі воріт.
Одними з автентичних елементів міського дизайну є історичні ворота і брами. Переважно вони розташовані в арках проїздів у двір житлових будинків або при в'їзді на старовинні дачі Французького бульвару. Достовірного списку в управлінні не було, тому протягом 2019-2020 років відомство провело інвентаризацію.
У підрахунках взяли участь як фахівці управління, так і місцеві краєзнавці. Допомагали студенти двох одеських вишів— університету ім. Мечникова та Одеської державної академії будівництва та архітектури. Грошей на інвентаризацію в міському бюджеті не знайшлося, тому для всіх робота проходила на громадських засадах.
Після підрахунків учасники склали перелік з 830 старовинних воріт, які розташовані в центральній частині міста, на Молдаванці та Слободці. Більшість з них виготовлена з металу в період середини XIX — початку ХХ століття. Є і дерев'яні брами, але їхня кількість за останні роки зменшилася до двох десятків. Здебільшого вони розташовані в приватному секторі Слободки.
Одеський краєзнавець та викладач історії в університеті імені Мечникова Олег Луговий брав участь у підрахунках та надавав наукові консультації. У 2010 році спільно з іншими авторами він випустив спеціалізований каталог "Брами Одеси", за яким і орієнтувалися під час інвентаризації. На думку історика, за 10 років Одеса втратила понад сто старовинних воріт, які, ймовірно, пішли на металобрухт чи були замінені на більш сучасні.

Історик Олег Луговий.
"Завдяки тому, що є такий каталог (“Брами Одеси”, — ред.), у нас була можливість звіритися з тим, що наразі зберіглося. Ми пройшлися по тим самим адресам, заново сфотографували брами, зафіксували стан і втрати. З останнього — найчастіше виламують центральну хвіртку або стулки. На жаль, зникають і дерев'яні ворота. Це особливо сумно, оскільки їх залишилося зовсім мало", — зазначив історик.
За словами Лугового, із загального числа досліджених воріт більш ніж половина перебувають в доброму стані та у повній комплектації, але потребують реставрації. В інших випадках — залишилися лише фрагменти. За десять років місцеві мешканці власними силами відновили лише 10%, додав краєзнавець.
Від найстаріших воріт Одеси, за думкою Олега Лугового, залишилися фрагменти — це деталі огорожі Воронцовського палацу, яка відділяла територію комплексу від Приморського бульвару. Брами датовані 1826-1828 роками. Наразі їх фрагменти розташовані в одному з дворів Воронцовського провулку та ведуть сходами у напрямку Військового узвозу.
У міському управлінні з охорони культурної спадщини Суспільному розповіли, що в 2019-2020 роках гроші на роботи з реставрації брам не виділяли. Однією з причин стала пандемія коронавірусу, яка змусила скоротити профільну міську програму збереження та розвитку історичного центра міста. Наразі в плані фінансування управління на 2021 рік кошти на ворота також не передбачені, розповіли у відомстві.

Ворота на Слободці.

Деталі воріт.
На питання журналістів, для чого провели таку інвентаризацію, в управлінні пояснили — цим списком доповнять рішення виконкому №309. Це дасть можливість комунальним службам ретельніше слідкувати за наявністю та збереженням таких елементів в житлових будинках.
"Доповнення рішення №309 окремим додатком — переліком воріт з конкретними адресами — надасть змогу акцентувати увагу підприємств житлово-комунального сервісу на необхідності більш відповідально ставитися до збереження воріт і протидіяти спробам окремих мешканців їх демонтувати", — додали в управлінні.
Однак станом на лютий 2021 року рішення виконкому отриманим списком історичних брам не доповнили, пояснюючи це тим, що наразі перелік допрацьовують, після чого його мають узгодити.
З питанням про те, як слідкують за історичними воротами і брамами в інших містах України, Суспільне звернулося до Львівського управління охорони історичного середовища. У комунальному підприємстві "Бюро спадщини" відповіли, що планова реставрація автентичних воріт та дверей в місті триває вже майже 10 років. Утім інвентаризацію не проводили. Головні умови для реставрації — брами повинні бути старшими за 80 років та розташовуватись в історичній частині міста.

Ворота на Грецькій, 24.

Деталі воріт.
"Будинки, які є пам'ятками культурної спадщини, підлягають охороні відповідно до Закону України “Про охорону культурної спадщини”. Брама є елементом будинку-пам'ятки культурної спадщини. Якщо будинок перебуває в історичному ареалі, не включений в перелік пам'яток і є цінною забудовою, то брама, як елемент будинку, також має цінність і підлягає збереженню", — пояснили в КП.
З 2010 до 2017 року у Львові відреставрували 148 вхідних дверей та брам. Фінансування виділяли з трьох джерел: міського бюджету, коштів місцевих жителів та німецького проекту GIZ. Також з 2018 до 2020 року у Львові відремонтували 108 історичних брам, однак цього разу - лише за фінансуванням міського бюджету та коштів львів'ян. За ці три роки місто загалом витратило на реставрацію 4,4 мільйони гривень, місцеві мешканці — 1,7 мільйона.
Крім того у львівському управлінні розповіли, що майже 80% брам у місті — дерев'яні. Їх відновлення обходиться місцевому бюджету у різні суми. На це впливає багато факторів: загальний стан, матеріал, складність роботи тощо. В середньому реставрація однієї брами коштує від 45 до 70 тисяч гривень. Скільки місто планує витратити в 2021 році станом на кінець січня було невідомо, оскільки остаточно не сформували бюджет розвитку. Натомість в управлінні запевнили: роботи з відновлення історичного центру Львова не зупиняться.
Читайте також
- У центрі Одеси обвалилися міжповерхові сходи будинку: мешканців евакуювали
- “Живемо на постійному шухері”: у будинку в центрі Одеси розійшлася тріщина, мешканців відселили
- В Одесі обвалився житловий будинок: мешканців евакуювали, одна людина травмувалася