У Чернігові у Березовому рові вшанували пам'ять жертв Голокосту

У Чернігові у Березовому рові вшанували пам'ять жертв Голокосту

У Чернігові у Березовому рові вшанували пам'ять жертв Голокосту оригінал

Пам'ять жертв Голокосту вшанували у Чернігові у Березовому рові. Тут в листопаді 1941 року за один день нацисти розстріляли 800 євреїв, каже голова обласної єврейської громади Семен Бельман. Всі вони були жителями Чернігова. Вшанувати пам'ять розстріляних євреїв сьогодні прийшов Олексій Брик. В часи Голокосту, каже, він дивом уникнув розстрілу. Від смерті його врятував поліцай.

84-річний Олексій Брик їде до Березового рову, аби вшанувати пам'ять жертв Голокосту. Нині чоловіку важко ходити, тож за останні 5 років він тут вперше. Раніше, каже ходив щороку.

Голова обласної єврейської громади Семен Бельман розповідає: «Тут 18 листопада 1941 року було розстріляно 800 євреїв, жителів міста Чернігова. Розстріли були там епізодично і до цього, але вони не носили такого масового характеру, як в той день. Про це не говорили, тому пам’ятник, який встановлювала тут радянська влада - тут написано, що тут поховані радянські громадяни. 30 років тому в 1989 році ми встановили дошку нижче і було написано, що тут вбито в 41-му році 800 євреїв міста Чернігова».

В 1941 році Олексію Брику було 6 років. Каже, події часів нацистської окупації добре пам’ятає досі.

«У селі де я жив, це на Вінниччині, Кузьминці село називається, мені йшов 6-й рік. Німці захопили село, там жило 3 єврейські сім’ї. Одні евакуювались, а я і сім’я мого дядька там залишились. Ми три роки були майже під німецькою окупацією, люди нас переховували, а тоді це було дуже страшно. Якщо німці знаходили єврейську сім’ю, десь, що переховували розстрілювали тих, хто переховував і розстрілювали і єврейську сім’ю. Одного разу коли я вийшов на вулицю мене піймав поліцай за руку».

Тоді, каже Олексій Брик, його мало не розстріляли, врятував поліцай, відволікши увагу нациста.

«Той тільки пішов, він до мене каже цей поліцай, а це під лісом було. Цей каже «тікай у ліс», я побіг у ліс над моєю головою два постріли з пістолета листя збили з дерев я в кущі заховався».

Олексій Брик каже, на власні очі бачив як розстрілювали євреїв.

«Як розстрілювали євреїв, все і так далі, ці масові розстріли у Гайсині, я свідком цього був, діти бігали, оце бачили. Мого дядька розстріляли німці. Обидва сини, у баби моєї було 2 сини, обидва сини на фронті були. Не дай боже нікому такого бачити і пережити».

Спогадам про Голокост Олексій Брик присвятив частину свої ювілейної 25-ї книги "Дороги життя".

«І поки житиму писатиму я твори де прославлятиму життя і добро для всіх людей землі».

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди