Більше сотні людей на Полтавщині звільнили від відбування покарання у січні

Більше сотні людей на Полтавщині звільнили від відбування покарання у січні

Більше сотні людей на Полтавщині звільнили від відбування покарання у січні Суспільне Полтава

За січень цього року на Полтавщині до арешту, обмеження та позбавлення волі притягнули менше людей, ніж за цей же період торік. Про це стало відомо з Єдиного реєстру судових рішень. Фактично покарання відбуватимуть понад 60 засуджених. Підсудних після таких вироків відправляють до різних установ виконання покарань. Про умови у закладах читайте в матеріалі Суспільного.

У січні 2021 року суди Полтавщини ухвалили 185 обвинувальних вироків, якими призначили людям арешти, обмеження та позбавлення волі. Однак, 124 людини отримали випробувальний термін, тож від покарання їх звільнили.

За цей же період 2020 року суди на Полтавщині винесли 191 вирок, пов’язаний із обмеженням права на свободу. А звільнили від покарання 110 людей.

Графіка: статистика вироків, в яких призначили такі санкції як арешт, обмеження та позбавлення воліСуспільне Полтава

Графіка: статистика вироків, в яких призначили такі санкції як арешт, обмеження та позбавлення волі

Відтак, фактично до місць відбування покарань у січні цього року потрапила 61 людина, а торік – 81.

Як відбувають покарання у місцях обмеження свободи

Арештні доми

Засуджені до арешту мають такі ж права, обов’язки й обмеження, що і позбавлені волі. Однак ця санкція менш сувора за ув’язнення, тому Кримінально-виконавчий кодекс розширює можливості арештованих. Зокрема, вони можуть :

  • витрачати гроші з особистих рахунків, купувати продукти, одяг, взуття, літературу тощо;
  • отримувати грошові перекази;
  • листуватися в необмеженій кількості;
  • не давати на перегляд деяку кореспонденцію (зокрема, листи до адвоката, уповноваженого Верховної Ради з прав людини чи Європейського суду з прав людини);
  • мати короткострокові побачення раз на місяць, а для неповнолітніх – необмежену кількість (на зустрічах присутній представник колонії);
  • щодня прогулюватися годину, а неповнолітнім – дві.
Спортивний майданчик у Полтавській виправній колонії № 64khpg.org

Спортивний майданчик у Полтавській виправній колонії № 64

До праці арештованих можуть залучати, однак вона не оплачується. Це стосується благоустрою арештних домів, забезпечення установи продуктами тощо. На роботу засуджених беруть по черзі та не більше двох годин на день.

До арештованих можуть застосовувати заохочення або стягнення. Наприклад, заохоченням може бути подяка. А за порушення порядку можуть виписати догану або помістити в карцерКа́рцер — це спеціальна камера для утримання порушників режиму установ виконання покарання ізольовано від інших. Тримають у них лише одну людину. Часто в карцерах більш жорсткі умови перебування (розміри приміщення, температура, вологість, обладнання) і режиму харчування. до 10 діб. Там забороняють будь-які побачення, окрім адвокатів. Не можна також телефонувати (лише в екстрених випадках), купувати продукти, одержувати посилки, передачі, користуватися настільними іграми тощо. У карцері постільну білизну видають лише на ніч.

Карцер у Кременчуцькій виправній колонії №69khpg.org

Карцер у Кременчуцькій виправній колонії №69

Виправні центри

Засуджених до обмеження волі відправляють до виправних центрів. У них люди можуть носити цивільний одяг, використовувати свої комп’ютери та мобільні. Дозволено користуватись власними грошима, листуватися та отримувати посилки. Короткострокові побачення не обмежуються, а довгострокові (до трьох діб) – надають раз на місяць.

Виїздити за межі виправного центру можна, зокрема, для звернення до лікарні, іспитів, оформлення документів тощо.

Праця для засуджених до обмеження волі є обов’язковою. Вони укладають строкові трудові договори і, як правило, працюють на виробництві у центрах. Враховуючи певні відрахування, ув’язнені мають отримувати 50–75% заробітку. А безоплатно їх можуть залучати лише до робіт з благоустрою виправних центрів.

Проживають засуджені у спеціальних гуртожитках. Їм надають спальне місце та постіль. А продукти, одяг, взуття та інше вони мають купувати за власні гроші. Так само й оплачувати комунальні послуги. Якщо ж через хворобу людина не може працювати, то сплачують за їжу та комунальні платежі за рахунок виправного центру.

Гуртожиток у виправному центрі. Фото ілюстративнеkhpg.org

Гуртожиток у виправному центрі. Фото ілюстративне

Якщо пів року засуджений відбуває без порушень, то йому можуть дозволити проживати не в гуртожитку, а в квартирах на території центру. Там може жити й родина ув’язненого.

За хорошу поведінку засуджених можуть заохочувати, зокрема, подяками, преміями або дозволити виїхати до родичів на свята чи вихідні. А ще можуть достроково звільнити від покарання. За порушення дисципліни є попередження та догани. Також можуть до трьох місяців заборонити проживати поза межами гуртожитку або виходити за територію центру. За найсерйозніші порушення засудженого до 10 діб можуть помістити в дисциплінарний ізолятор, що за умовами нагадує карцерКа́рцер — це спеціальна камера для утримання порушників режиму установ виконання покарання ізольовано від інших. Тримають у них лише одну людину. Часто в карцерах більш жорсткі умови перебування (розміри приміщення, температура, вологість, обладнання) і режиму харчування..

Виправні та виховні колонії

У колоніях перебувають засуджені до позбавлення волі. Вони носять одяг єдиного зразка. У таких закладах дозволено мати предмети гігієни, настольні ігри, планшет без SIM-карти, книжки, навчальне приладдя, пресу тощо. Засуджені перебувають під постійним наглядом.

Жила зона у Кременчуцькій виправній колонії № 69khpg.org

Жила зона у Кременчуцькій виправній колонії № 69

За бажанням у колонії можна працевлаштуватися за цивільно-правовим чи трудовим договором. Враховуючи відрахування, отримувати люди мають 25–50% заробітку.

Грошима засуджені можуть розпоряджатися вільно – купувати речі, їжу, платити за медичні послуги тощо. За власний кошт можна здійснювати 15-хвилинні дзвінки, попередньо узгоджені з адміністрацією колонії. А ще – оплачувати доступ до Інтернету, але користуватися ним можна лише під наглядом. Під забороною, зокрема, соцмережі, сайти з матеріалами насильницького, жорстокого чи порнографічного характеру.

Побачення дозволені із родичами, адвокатами тощо.

Графіка: побачення у колоніяхСуспільне Полтава

Графіка: побачення у колоніях

Проживають засуджені, як правило, у приміщеннях блочного типу. Їм надають постіль, одяг та взуття за сезоном і статтю. Вагітним жінкам та матерям-годувальницям житлові умови та харчування поліпшують.

Читайте також: Арешт, обмеження та позбавлення волі. Чим вони відрізняються?

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди