Що має значити 8 березня для українців. Відповідає УІНП

Що має значити 8 березня для українців. Відповідає УІНП

Що має значити 8 березня для українців. Відповідає УІНП УНІАН

В Українському інституті національної пам'яті вважають, що наразі дискусія в українському суспільстві має йти не про те, чи повинне 8 березня бути вихідним днем, а про те, якими сенсами буде наповнена ця дата та чи продовжуватиметься радянська традиція "свята весни й краси".

Як зазначили в УІНП, традиція відзначення окремої дати, яка б акцентувала на відсутності рівності між чоловіками та жінками у питаннях виборчих та трудових прав, з’явилася на початку XX століття у США з ініціативи феміністок та соціалісток. Відзначати цей день на міжнародному рівні почали з 1977 року, відколи ООН прийняла відповідне рішення.

"До появи цього дня не мав жодного стосунку СРСР, тому це не комуністичне і не радянське свято, хоча пізніше воно увійшло у своєрідний "канон свят радянської людини", – зазначили в інституті пам'яті.

Читайте також: Знижки та компліменти. Чому українці продовжують святкувати 8 березня, як за часів СРСР

В УІНП наголошують, що за ці 112 років, від коли у США вперше був проголошений Національний жіночий день, жінки отримали від прав на власність, працю та освіту до прав на вільний вибір життєвої траєкторії, сексуальних уподобань чи участі у виборчому процесі.

"Вихолощення суті 8 березня в СРСР – цілком закономірне, адже в тоталітарній країні не йшлося про реальну і послідовну боротьбу за права людини. Те, чи здатні ми нині на рівні публічних обговорень якісно змінити фокус у підході до цього міжнародного дня, – також є індикатором руху нашої країни від радянського минулого до зрілого європейського суспільства", – йдеться у повідомленні.

В Українському інституті національної пам'яті нагадали, що Україна на рівні законодавства декларує рівні права чоловіків і жінок, а ця рівність закріплена у Конституції. Окрім цього Україна підписала чисельні міжнародні декларації та договори щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків.

"Рішенням уряду Україна прийняла Національний план дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 "Жінки, мир, безпека" в лютому 2016 року, ставши єдиною країною у світі, що прийняла такий план під час військового конфлікту. План дій був перезатверджений у жовтні 2020 року, визначивши основний акцент на наступні п’ять років у створенні належних умов для забезпечення рівної участі жінок і чоловіків у подоланні конфліктів, встановленні миру, процесах відновлення, протидії безпековим викликам, системній протидії насильству за ознакою статі та насильству, пов’язаному з конфліктом", – йдеться у повідомленні.

Окрім цього наприкінці 2020 року уряд схвалив "Концепцію комунікації у сфері ґендерної рівності", яка проголошує цю рівність у всіх сферах суспільного життя.

"8 березня – добра нагода осмислити, в чому реальність відрізняється від декларацій та чому українські жінки досі змушені відстоювати свої права", – додали в УІНП.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди