На Хмельниччині ділянку, де знайшли трипільську кераміку, хочуть перетворити на зону відпочинку

На Хмельниччині ділянку, де знайшли трипільську кераміку, хочуть перетворити на зону відпочинку

На Хмельниччині ділянку, де знайшли трипільську кераміку, хочуть перетворити на зону відпочинку Фото: Суспільне Поділля

Земельну ділянку «Дубовий гай» площею 29 гектарів у Полонному, де знайшли залишки поселення чотирьох тисячолітньої давнини, хочуть перетворити на зону відпочинку. Про це розповів депутат Полонської міської територіальної громади від мікрорайону Новополонне, де знайшли поселення, Віктор Яськов.

За його словами, згідно з генеральним планом, ця земельна ділянка входить до рекреаційної зони.

За словами спеціалістки відділу культури та туризму Полонської міської громади Вікторії Зінчук, «Дубовий гай» це півострів з трьох сторін оточений річкою Хомора. Тут були залишки старих споруд. На сліди трипільського поселення учасники археологічної експедиції наткнулися випадково.

«Дубовий гай» це півострів з трьох сторін оточений річкою ХомораФото: Суспільне Поділля

«Дубовий гай» це півострів з трьох сторін оточений річкою Хомора

«Виникла думка, що споруди можуть бути по всій території. І ми хотіли б знайти їх, і розмістити на карті, і зробити таку візуалізацію, щоб зрозуміти, що тут було і як. Тому археологів запросили», - розповідає Вікторія Зінчук.

Під час обстеження, виявили поселення Трипільської культури, каже заступник директора з питань охорони культурної спадщини центру культури і мистецтва Сергій Шпаковський. Два роки тому на цій земельній ділянці археологічною експедицією було виявлено залишки палацо-паркового комплексу, садиби Карвацьких-Валєвських середини XIX століття, а також залишки парку – 50 двохсотлітніх дубів.

«Цього разу ми поїхали, обстежили, нашими археологи підтвердили поселення Трипільської культури та доби бронзи на цій території, тому ця земельна ділянка на ній потрібно проводити перед розпаюванням, перед будь-якими такими земельними, будівельними роботами археологічні дослідження», - пояснює Сергій Шпаковський.

Трипільські поселення на території міст Хмельницької області виявлені у Кам’янці-Подільському та Ізяславі. У Полонному поселення трипільської культури виявлені не в історичній частині міста, а тому є унікальними, каже старший науковий співробітник відділу охорони пам’яток обласного центру культури і мистецтва Сергій Маярчак.

Кераміку знайшли шляхом шурфування на глибині 30-40 сантиметрівФото: Суспільне Поділля

Кераміку знайшли шляхом шурфування на глибині 30-40 сантиметрів

«Виявлено нове, очевидно двошарове поселення доби бронзи та енеоліту. Тобто була знайдена кераміка Трипільської культури. Явно ліпна, хороша кераміка, якам підтверджує, що на цій території існувало поселення. Це поселення раніше відоме не було», - каже науковець.

За словами Вікторії Зінчук, об’єкти на території «Дубового гаю» не занесені до переліку державного реєстру культурної спадщини. Додає, були спроби взяти ці землі для ведення сільськогосподарської діяльності.

Аби цього не сталося, необхідно юридично встановити цю ділянку землями історико-культурної спадщини, каже адвокат Андрій Місяць.

«Стаття 84 Земельного кодексу України, чітко забороняє передачу у приватну власність земель історико-культурної спадщини. Але ще не означає, що всі землі на яких знаходяться такі об’єкти фізично, вони є землями історико-культурної спадщини. Тому, що поряд з центром необхідно юридично встановити наявність такого об’єкту. Зокрема внести до відповідного реєстру», - пояснює адвокат.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди