Сумська облрада хоче отримували удесятеро більше коштів до місцевих бюджетів за використання надр

Сумська облрада хоче отримували удесятеро більше коштів до місцевих бюджетів за використання надр

Сумська облрада хоче отримували удесятеро більше коштів до місцевих бюджетів за використання надр
Суспільне Суми

Депутати Сумської облради звернулись до кабміну та нардепів від Сумщини, щоб за користування надрами місцеві бюджети отримували удесятеро більші гроші. Зараз, це 2%, які йдуть до обласного бюджету, та 3% – до кошиків громад, де йде видобуток.

Ініціатива збільшити ренту – від фракції "Опозиційна платформа – За життя". Її підтримали представники "Нашого краю", "Батьківщини", "За майбутнє" та "Слуги народу". Загалом 34 депутати з 43 присутніх. "Європейська солідарність" повним складом не голосувала.

За інформацією секретаря бюджетної комісії Бориса Пересадька, торік нафтовидобувні компанії мали б заплатити області 62 млн грн, перерахували фактично 40. За словами начальника управління Державної податкової служби Сумщини Олега Мілявського, за користування надрами у 2019 році до обласного бюджету надійшло майже 51 млн грн, а у 2020 році – майже 35 млн грн. Від видобутку газу – майже 11 млн грн та майже 7 млн грн, відповідно. Від видобутку газового конденсату – понад 1 млн грн у 2019-му та майже 1 мільйон у 2020-му. Загалом, складова надходжень від ренти за видобуток у Державному бюджеті – 10%.

"У нас велика кількість коштів, яку недоотримує наш бюджет, знаходиться в Сумській області. Газовидобувні чи інші нафтовидобувні компанії, які знаходяться у вас в окрузі, вони сплачують до Полтавської області", – розповідає депутат Сумської обласної ради від фракції "Батьківщина" Вадим Лисий.

На сесії облради був присутній нардеп від Сумщини Микола Задорожний, до округу якого входять райони, де ведеться видобуток. Він вважає, що обласна рада має розробити механізм контролю за цими грошима.

"Проблеми, які створюються газо-нафтовидобувною галуззю для населення – це екологічні проблеми, відсутність води, висока захворюваність на онкологічні хвороби. Моя пропозиція: половину коштів, які надходять від ренти в обласний бюджет, виділити в окрему програму з забезпечення водопостачання сільських територій. Нині ці кошти розмиваються в загальному бюджеті області", – зазначив Задорожний.

Водночас зі слів аналітика ГО "Бюро аналізу політики" Віктора Бобиренка, нині на Сумщині це зробити неможливо.

"Це питання регулюється Бюджетним кодексом і розписано, що 95% іде у Державний бюджет, а 5% – у місцеві бюджети. А саме – 3% у ОТГ ітиме і 2% – ітиме у обласний бюджет. Для того, щоб це прийняти, а подібна рента виплачується у 5 областях України: Івано-Франківська, Львівська, Харківська, Полтавська і Сумська. Це потрібно змінювати Бюджетний кодекс – змінювати регуляторку і тому це піар і надування щік. Це було б непогано, але на даному етапі це неможливо", – зазначив Віктор Бобиренко.

Автор – Ігор Назаренко

На початок