У Полтаві не вистачає водіїв тролейбусів

У Полтаві не вистачає водіїв тролейбусів

У Полтаві не вистачає водіїв тролейбусів
Суспільне Полтава

15 водіїв тролейбусів не вистачає у Полтаві. Ці місця не займають, бо у шоферів немає відповідної водійської категорії, яка б дозволяла керувати таким транспортом. Про це Суспільному розповіла начальниця служби руху комунального підприємства «Полтаваелектроавтотранс» Ірина Олійник. У місті водіїв цієї категорії поки не навчають.

Водій Олександр Демченко після шести годин роботи на одному із тролейбусних маршрутів заїжджає на обідню перерву. Шофером на такому транспорті працює 30 років.

Олександр Демченко працює водієм тролейбуса 30 років
Олександр Демченко працює водієм тролейбуса 30 років. Суспільне Полтава

"І лікарняний лист можна отримати, і відпустка щороку. Усе вчасно робиться і зарплатня без затримок виплачується. Ця професія з одного боку складна, тому що рано встаєш, пізно лягаєш, а з іншого боку, як для мене, – це романтична професія", говорить Олександр Демченко.

У підприємстві «Полтаваелектроавтотранс» працює 125 водіїв тролейбусів, майже половина з них жінки.

Майже половина водіїв тролейбусів - жінки.
Майже половина водіїв тролейбусів - жінки. Суспільне Полтава

"Я сюди прийшла після закінчення 10-річки 1983 року. Відучилася у профтехучилищі №9 пів року. І 1984 у квітні я вийшла перший раз на маршрут. Насамперед дуже потрібна увага на маршруті. Тому що ти повинен контролювати, як люди сідають, і щоб тебе ніхто не підрізав", говорить водійка тролейбуса Валентина Сердюк.

Пасажирів у Полтаві щодня возять 55 тролейбусів. Водії на маршрутах працюють по 8 годин. Проте робоча зміна іноді триває і до 10 годин через брак працівників.

У Полтаві не вистачає водіїв тролейбусів
У Полтаві не вистачає водіїв тролейбусів. Суспільне Полтава

За словами Ірини Олійник, керувати тролейбусом у Полтаві не навчають. Така ж ситуація із водіями і в інших обласних центрах України, наприклад, Кропивницькому, Луцьку та Тернополі, каже фахівець із міської мобільності Дмитро Ткачук.

"Навчатися на водія тролейбуса потрібно окремо. До того ж потрібні ще практичні години їзди для допуску до роботи на маршруті. Це затягується мінімум на пів року. І зрозуміло, що навіть якщо якийсь фонд зайнятості направляє людей на навчання, то мало хто на таке погоджується, бо це тривалий проміжок часу і немає гарантії, що ти будеш працювати", каже фахівець з міської мобільності Дмитро Ткачук.

Тролейбусне депо
Тролейбусне депо. Суспільне Полтава

Раніше водіїв навчали у профтехучилищах. Нині ж цим мають займатися самі підприємства. У Полтаві це робити поки не можуть, каже начальниця служби руху «Полтаваелектроавтотрансу» Ірина Олійник.

"Потрібен великий пакет документів з акредитації. Ще потрібно, щоб була навчальна база, це повинні бути якісь макети, таблиці, учбовий матеріал. Також потрібні викладачі та інструктори, які повинні теж бути атестовані", розповідає начальниця служби руху «Полтаваелектроавтотрансу» Ірина Олійник.

За словами Ірини Олійник, нині підприємство оформлює документи, аби навчати працівників самостійно. Робити це зможуть щонайшвидше в 2022-му році.

На початок