9 місяців у Сімферопольскому СІЗО: історія політв'язня Едема Бекірова

9 місяців у Сімферопольскому СІЗО: історія політв'язня Едема Бекірова

9 місяців у Сімферопольскому СІЗО: історія політв'язня Едема Бекірова
Суспільне Херсон

9 місяців у Сімферопольському СІЗО провів політв`язень Едем Бекіров. 7 вересня 2019 чоловік повернувся в Україну за обміном полоненими. Зараз разом з родиною він живе у Новоолексіївці. У День спротиву окупації Криму чоловік розказав Суспільному, як потрапив у полон і повернувся до України.

"Після вечірнього намазу раз на тиждень хлопці кричали "Слава Україні!" і вся тюрма відповідала "Героям слава!" і всі ментовські посіпаки бігли подивитися, хто це кричить, і не могли знайти", - говорить Едем Бекіров.

12 грудня 2018-го чоловіка затримали на адмінмежі з Кримським півостровом: він їхав провідати перед операцією доньку і тещу, - розказує Едем Бекіров.

"У цей період блокада була, у якій я брав активну участь, допомагав, чим міг. А там усе про кожного активіста знають. Мене звинуватили у тероризмі: начебто я віз з собою тротил і пластид, патрони, щоб підірвати якусь там АЗС У Сімферополі. На допит коли приводили, мені сказав слідчий: "Ви знаєте, що з ФСБ ніхто не виходить просто так?". А я кажу: "Знаєте, я про це думав, кому що Всевишній вирішує, де і кому бути. Прийде момент і я поїду до дому. Ви нічого не зробите мені".

Перші пів року перебував у спец-блоці. Потім під тиском адвокатів перевели до медичної частини, - говорить чоловік:

"За ніч ми вимили все. Геть усе. Десь об 11 ночі нас завели туди і о 6 ранку ми тільки сіли чай пити. Ані хвилини не сиділи. Добре, що було мило, порошок, ганчірки з собою. І о 9 ранку прийшов увесь режим і був вражений: усюди було чисто".

9 місяців у Сімферопольскому СІЗО: історія політв'язня Едема Бекірова
Суспільне Херсон

Отримати необхідний діабетику інсулін через доньку спочатку не міг. Українські ліки начебто заборонені в Росії. У самій медичній частині двічі намагалися ввести у стан коми, - продовжує Бекіров:

"Принесла шприц фельдшерка і каже: ставайте животом, зараз вас уколемо. А я бачу, що вона п’яна. Дивлюся, а там повний шприц інсуліну. Вона відвернулась і я вицідив зайве. Там був один молодий фельдшер, порядний. Він казав, щоб завжди уважно слідкував за тим, що мені дають".

9 місяців у Сімферопольскому СІЗО: історія політв'язня Едема Бекірова
Суспільне Херсон

Едем Бекіров пигадує, як його та інших в’язнів вели на суд у Сімферополі. Говорить, коли привозили на суди, на вулиці стояло 300-500 людей. І коли кричали: "Аллах Акбар!"- Бог величний! - і судді навіть схиляли голови, - так вони боялися.

Із Сімферопольського СІЗО переправили до Москви, де він пробув два тижні, - розказує Едем Бекіров. Чоловіка обміняли на колишнього директора "РИА Новости Украина" Кирила Вишинського. Розповів, літак був у повітрі і все здавалося, що зараз за нами пошлють ракету. Чесно, було таке передчуття. Російській владі довіряти неможливо.

Кримінальне провадження у його справі в Російській Федерації не закрито, - розказав Едем Бекіров. До України він повернувся 7 вересня 2019:

"Першим побачив президента Зеленського. Він з Богдановим стояв біля трапу, зустрічав усіх політв’язнів, моряків. Нас тоді 35 осіб вийшли з літака. Потім донька, Людмила Денісова і вже журналісти усі".

9 місяців у Сімферопольскому СІЗО: історія політв'язня Едема Бекірова
Суспільне Херсон

Сьогодні продовжує відстежувати долю інших політв’язнів Кремля у Криму, - говорить Едем Бекіров: "Загалом 150 людей разом із російськими тюрмами. Багато кого до Ростова відправили, багато кому дали строки, таким як Сервір Мустафаєв, Сіран Салієв. Коли хлопці ще були в Сімферопольському СІЗО, були номери телефонів і спілкувалися ночами. Знав, кому що треба передати".

Батьки Едема Бекірова повернулися до Криму, коли йому було 6. Зараз у нього двоє дітей, є онука. Молодша донька переїхала через постійні обшуки до України, - розказав чоловік. Сумує за Кримом, - говорить він. Додав, пішки пішов би туди. Є село під Джанкоєм, - говорить, радий би жити і в Джанкойських степах, тільки б у Криму, на Батьківщині.

Оксана Хлєбус, Владислав Купрєєв

На початок