Експертка назвала переваги та недоліки запровадження "ковідних паспортів"

Експертка назвала переваги та недоліки запровадження "ковідних паспортів"

Ексклюзивно
Експертка назвала переваги та недоліки запровадження "ковідних паспортів"
Ілюстративне фото

Про світову практику запровадження COVID-паспортів та можливе порушення таким документом прав людини в ефірі Українського радіо розповідає адвокатка і правозахисниця Олена Карнаух-Голодняк.

В усі регіони України вже доставлена вакцина від COVID-19. Процес вакцинації набирає обертів і тут стає актуальним питання, як фіксувати тих, хто вже отримав щеплення. В Україні має запрацювати спеціальний реєстр, а в світі вже не перший місяць обговорюють запровадження так званих "ковід-паспортів". Прихильники ідеї стверджують, що тільки так вдасться активізувати туристичне і ділове життя світу. А противники стверджують, що це порушує права людини. Однак попри суперечки в Євросоюзі домовилися про розробку паспортів вакцинації від коронавірусу канцлерка Німеччини Ангела Меркель заявила, що єдиний паспорт ЄС про вакцинацію буде розроблений до літа.

На думку Олени Карнаух-Голодняк такі документи можна вважати порушенням прав людини, якщо вони обмежать свободу пересування осіб.

"Тут аналогія з дитячими садками і школами, коли виникає питання, чи можна допускати дітей без обов’язкових щеплень до навчальних закладів. Вимоги до обов’язкових щеплень є і в українському законодавстві, і в інших країнах. Але це вже перевірені вакцини, якими роками щеплюють від хвороб. Права людини порушуватимуться у випадку, якщо до приміщення заборонено заходити без відповідного щеплення, а до нього увійде особа, яка може бути носієм певної небезпечної хвороби", - пояснила вона.

Експертка відзначила, що ковід-паспорти можуть стати соціальною, а не медичною проблемою

"Ще кілька років люди боятимуться вакцинуватися і стверджуватимуть, що це соціальне розділення людей", - відзначила Карнаух-Голодняк.

Що відомо

  • Одним з перших подібний документ запровадив Ізраїль – вже з 17 січня громадяни країни, які отримали щеплення проти COVID-19, мають змогу оформити так звані "зелені паспорти", які дадуть змогу уникати обмежень загальнонаціонального локдауну. Також "ковід-паспорти" планує запровадити Угорщина. Данія планує на початку 2021 року відкрити можливість своїм громадянам завантажувати посвідки про проходження вакцинації проти COVID-19 для того, аби без перешкод користуватися міжнародними авіарейсами. А от у Франції проєкт запровадження "паспортів вакцинації" був відхилений через хвилю суспільної критики.
  • Мешканці Польщі, які пройдуть курс щеплень проти COVID-19, отримають документи про вакцинування у вигляді QR-коду.
На початок