У Рівному "рятують Русану": як це відбувається і до чого тут земля

У Рівному "рятують Русану": як це відбувається і до чого тут земля

Ексклюзивно
У Рівному "рятують Русану": як це відбувається і до чого тут земля Суспільне Рівне

Бюджетна комісія Рівнеради не погодила передачу в оренду землі під історичною будівлею на розі вулиць 16-го Липня і Драгоманова нинішньому орендарю комунального приміщення. У 2019-му його визнали культурною спадщиною, втім, орендар намагається скасувати цей статус. Міська влада заявляє: добиватиметься повернення будинку в користування громади.

Йдеться про будинок, в якому колись проживав директор гімназії, цій будівлі, за версією істориків, понад 200 років. Рівнянам об'єкт відомий як "Русана", так називалось кафе, яке там працювало тривалий час.

Бюджетна комісія Рівнеради 22 лютого не підтримала звернення ТОВ "Русана Плюс", яке просило в оренду землю під будівлею на вулиці 16 Липня, 59. Згідно з формулюванням – "під будівництво будівель ринкової інфраструктури".

Не розглянути це питання комісія не могла, але члени комісії його навіть не стали обговорювати, – каже голова бюджетної комісії Рівнеради Павло Алексєвич.

"Всі однозначно прийняли це рішення, що не потрібно давати землю в оренду, тому що, я надіюсь, що всі депутати, як і наша фракція, розуміють необхідність збереження цієї будівлі. Вона справді несе історичну цінність, тому навіть не було сумніву про те, що потрібно цю будівлю рятувати. Це, мабуть, частина історичної спадщини і родзинка Рівного", – каже Павло Алексєвич.

Доля "Русани": землю під однією з найстаріших будівель у Рівному не хочуть давати в орендуСуспільне Рівне

Це питання, каже, не повинно потрапити у порядок денний пленарного засідання сесії. Якщо це і станеться, від своєї фракції обіцяє його не підтримувати. Павло Алексєвич також зазначив, що нині працює ініціативна група, яка має підстави, щоб переглянути договір оренди будівлі і договір, яким надається право на невід'ємні поліпшенняПостанова КМУ від 2003-го року: "Невід'ємні поліпшення орендованого майна - здійснені орендарем заходи, спрямовані на покращення фізичного (технічного) стану орендованого майна та (або) його споживчих якостей, відокремлення яких призведе до зменшення його ринкової вартості..

"Найскладніша частина не в землі, не в оренді самої земельної ділянки, а будівлі. Там буде багато складнощів, і юридичних, і процесуальних. Дуже важливо, щоб фахівці, юристи з'ясували. І ми дали сьогодні протокольне доручення, щоб нам підняли цей договір оренди і договір на невід'ємні поліпшення. Ми розглянемо зміст, тоді буде план якийсь створений", – пояснює голова бюджетної комісії.

Суспільне намагалося отримати коментар з цього приводу у представника ТОВ "Русана Плюс". На дзвінок журналістів адвокат товариства Іван Крутень відповів, попросив зателефонувати через декілька годин, бо не мав часу на розмову. Згодом слухавки вже не брав. Редакція залишає йому право озвучити свою позицію.

Що вже зробив орендар

ТОВ "Русана Плюс" у 2015 році стало правонаступником за договором оренди "Русани", яка винаймала будівлю з 1993 року, – каже начальниця відділу правового регулювання міського управління комунальною власністю Ірина Борисова.

Будівля потребувала ремонту: не поверхневих робіт, а конкретних капіталовкладень.

Доля "Русани": землю під однією з найстаріших будівель у Рівному не хочуть давати в орендуСуспільне Рівне

"ТОВ "Русана Плюс" здійснювало певні дії, зокрема, на виконання своїх певних зобов'язань для належного утримання. Було проведено дослідження, був виготовлений проєкт підкріплення фундаментів, звіт про стан несучих та огороджувальних конструкцій даної будівлі", – коментує Ірина Борисова.

На підставі цих звітів і висновків, пояснює, приблизно у 2015-му році товариство попросило згоду на виконання цих робіт, як це передбачено договором оренди. Управління не заперечило щодо проведення ремонтних робіт, але застерегло: тільки передбачених для того, аби підкріпити фундамент, несучі стіни, конструкції.

У своєму погодженні застерегли орендаря, що ремонт ті мають погодити з компетентними органами і повідомити про виконання робіт орендодавця.

Доля "Русани": землю під однією з найстаріших будівель у Рівному не хочуть давати в орендуСуспільне Рівне

"Ремонті роботи не завершені і у зв'язку з певними обставинами, зокрема, і включенням до переліку нововиявлених пам'яток архітектури. Цей процес трішки вносить свої корективи, тому що є певні вимоги закону щодо проведення ремонту в такій будівлі. Про необхідність здійснення таких робіт ніхто не заперечує, про наміри здійснити такі роботи підтверджує і сам орендар", – пояснює посадовиця.

У 2019-му році депутати мали можливість зайти усередину будівлі. Там застали будівельників.

Вплинути на пришвидшення, або ж самим виконати роботи у приміщенні, місто не може, – каже Ірина Борисова. Після внесення у 2019-му будівлі у перелік об'єктів культурної спадщини орендар не звертався до міста за новини дозволами на реконструкцію.

Кілька років тому він отримав дозвіл на проведення невід'ємних поліпшень і ці роботи – в процесі.

"Чим вони звершаться, на цей момент, ми не можемо передбачити. Невід'ємні поліпшення – це поліпшення, які не можна відокремити від об'єкта без пошкодження цього об'єкта", – резюмує Ірина Борисова.

Що з експертизою, на якій наполягає орендар

ТОВ "Русана Плюс" звернулося до суду з позовом до ОДА про визнання протиправним та скасування розпорядження облдержадміністрації "Про взяття на облік об`єкта культурної спадщини". Окрім цього суд задовольнив клопотання позивача про призначення судової експертизи, яка має встановити вік деревини та цегли, з яких побудований будинок.

"На проведення експертизи мали би бути запрошені власники, орган охорони культурної спадщини, щоб було видно, де, хто і як це все робить. Офіційних даних у нас немає щодо проведення. Чому вона і задумувалась. Буцімто, історична довідка, підготовлена доктором архітектури, неякісно підготовлена", – коментує начальник відділу охорони культурної спадщини управління культури і туризму ОДА Юрій Калітинський.

Чиновник додає, що приміщення всередині вже не раз зазнавало змін.

"Там були інші заклади, різні заклади. Безумовно, воно, я так думаю, не збереглося з 18 століття, але основа самої пам'ятки – це, як стверджує доктор архітектури, є об'єктом тим, яким я вже зазначав", – каже Калітинський.

За 200 років будинок перебудовувався не один раз і відбір матеріалів на дослідження був непрозорий, а результати, які представлять орендарі, не матимуть жодного правового значення, – наголошує краєзнавець Микола Бендюк.

"Станом на 22 лютого після встановлення апеляційним судом залишення в силі ухвали про проведення цієї експертизи до управління комунальної власності не зверталися про відбір таких зразків. З чим це пов'язано, я можу теоретично собі думати, що пересилка документів з одного суду зі Львова до іншого про призначення і передачі цієї ухвали далі на виконання, можливо, в деякій мірі, це і затримало", – коментує Ірина Борисова.

Коментар краєзнавця про стан будівлі

Будівля на розі вулиць 16 Липня – Драгоманова не тільки історична, а й архітектурна і культурна пам'ятка, – каже краєзнавець Микола Бендюк.

"В нього є своя історія, ще до кінця не вивчена, тому це однозначно одна з найстаріших мурованих споруд міста Рівного і має лишитися в Рівному, в якому не так і багато лишилося хоч щось. А це поряд з оранжереєю Любомирських, все, що залишилось від палацового комплексу князів Любомирських", – пояснює він.

І додає, що орендарі не повинні оскаржувати визнання пам'ятки архітектури. Хоча будівлі, яка у переліку об'єктів культурної спадщини, немає у реєстрі, на неї розповсюджується вся правова система охорони пам'яток архітектури.

Доля "Русани": землю під однією з найстаріших будівель у Рівному не хочуть давати в орендуСуспільне Рівне

"Вони категорично не мали права робити нічого, уже починаючи з того часу, як вона була оголошена пам'яткою. Все застопорилось із-за судового процесу. Тягнеться процес, вони хочуть довести пам'ятку до руйнування і це ми бачимо по тих тріщинах, які з'явилися", – акцентує Микола Бендюк.

Чи є можливість розірвати договір оренди

За словами начальниці відділу правового регулювання міського управління комунальною власністю Ірини Борисової, в односторонньому порядку розірвати договір оренди з "Русана Плюс" можна лише, якщо вони три місяці не платитимуть оренду. А ще договір оренди можна розірвати за згодою сторін чи через суд.

22 лютого заступниця міського голови Рівного Марина Кузмічова заявила Суспільному про намір міської ради повернути будівлю, яка перебуває в оренді ТзОВ "Русана Плюс", у власність громади.

Доля "Русани": землю під однією з найстаріших будівель у Рівному не хочуть давати в орендуСуспільне Рівне

"Ми робимо все, аби повернути цю будівлю. Шукається порушення, однозначно будуть задокументовані, заактовані всі порушення орендаря щодо цієї будівлі. На напрацювання цих нормативних документів для подання в суд ми потребуємо часу. Я вважаю, що знищення комунального майна, навіть якщо воно є в оренді, то це є прямим порушенням. Якщо там порушені стіни й несучі стіни, то це є порушення", – сказала заступниця міського голови Рівного Марина Кузмічова.

Хоча Ірина Борисова зазначає, що будівля – в стадії ремонту, тому говорити про порушення завчасно. За наявності порушень, обіцяє, управління відреагує.

"Управління комунальною власністю, як орендодавець, буде здійснювати все можливе від нього, аби з'ясувати всі обставини і за наявності законодавчих підстав буде звертатись до суду про розірвання договору оренди. Зараз проводиться робота щодо з'ясування наявності таких порушень, саме умов договору", – каже Ірина Борисова.

Що відомо

  • Будівля на 16 Липня 59 – єдина вціліла споруда палацово-паркової садиби Любомирських у Рівному. За версією краєзнавців, приміщенню дві сотні років.
  • Історик й журналіст Олексій Бухало каже, що вперше її фіксують на карті 1797 року, а датують її серединою 18-го століття. Чимало дослідників припускають, що приміщення було створене для охоронців комплексу.
  • За даними начальниці відділу правового регулювання міського управління комунальною власністю Ірини Борисової, ТОВ "Русана Плюс" щомісяця сплачує місту 6 тисяч гривень оренди за це приміщення.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди