"Влада забула": потерпілим у справі про теракт біля Палацу спорту не виплатили компенсацій

"Влада забула": потерпілим у справі про теракт біля Палацу спорту не виплатили компенсацій

"Влада забула": потерпілим у справі про теракт біля Палацу спорту не виплатили компенсацій

Жодних компенсацій та нуль реакції посадовців. Представник потерпілих у справі про теракт біля Палацу спорту у Харкові Олег Головков вважає, що після обміну обвинувачених у справі влада забула про рідних загиблих внаслідок вибуху. До шостої річниці теракту 22 лютого Головков розповів Суспільному, які обіцянки отримували потерпілі та на якому етапі справа перебуває зараз.

25 вересня 2020 року апеляційний суд оголосив у розшук усіх трьох обвинувачених. У відкритих базах розшуку МВС я не знайшла ані Тетюцького, ані Башликова, ані Дворнікова. Вони у розшуку?

Так. Є рішення суду про те, що вони повинні бути відшукані та доставлені до суду. Їхню явку визнано обов’язковою до судового засідання. Обов’язки щодо розшуку покладені на прокурора. На сьогодні нами зроблені відповідні запити до прокуратури і отримано відповідь, що дії тривають.

Хто ініціював цей розшук?

Сторона потерпілих. Саме ми. У зв’язку з тим, що перед нами стала певна дилема. Апеляційний розгляд цієї справи ставав довготривалим. Близько року ми чекали першого засідання.

Влада забула про потерпілих — представник потерпілих у справі про теракт біля Палацу спортуСуспільне

Рік тому був вирок районного суду — довічне ув'язнення усім трьом з конфіскацією майна. Усі троє обвинувачених подали апеляцію. Чи подавали апеляцію потерпілі, прокуратура?

Ні. Ми вважали, що вирок є обґрунтованим та законним.

Що зараз з розглядом апеляції?

За рік було призначено два засідання. Фактично відбулося одне. На цьому засіданні ми просили визнати їхню явку обов’язковою. І, по-друге, ми поставили питання про те, що засуджені не виконали умови звільнення з-під варти. І фактично порушили той запобіжний захід, який їм обрав суд (особисте зобов’язання — ред.). Особа повинна попереджати суд, де вона, за якою адресою і з’являтися на першу вимогу суду.

Всі троє були належним чином повідомлені про проведення засідання, жоден з трьох не з’явився, більше того, жоден з них не повідомив про своє місцезнаходження. Тому є всі підстави для розшуку. Суд задовольнив клопотання прокурора, яке ми ініціювали, і їх було оголошено у розшук. Розгляд справи зупинено до розшуку.

Влада забула про потерпілих — представник потерпілих у справі про теракт біля Палацу спортуMaryna Tolmachova

Дружина загиблого Ігоря Толмачова під стінами апеляційного суду, в якому обвинувачені у теракті оскаржують вирок

Чи можуть засуджені брати участь у режимі онлайн?

Так, закон передбачає такий механізм.

Чи є інформація від захисту обвинувачених, чи планують вони якимось чином брати участь у судових засіданнях?

З тієї інформації, що у нас є — ні. У зв’язку з тим, що вони побоюються, що до них буде обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Потерпілі ходили на ці засідання?

Так. На всі.

Якою була перша реакція потерпілих на вирок?

Сказати, що вирок був очікуваним, я б так не сказав. Але певним чином була надія, що всі троє отримають відповідне покарання, яке, на думку потерпілих, вони заслуговували. Очікуваним моментом, у зв’язку з тим, що це проговорювалося, став обмін. Приходили і представники президента, представники обласної ради, силових органів. Говорили, що є таке міжнародне зобов’язання України щодо обміну. Намагалися пояснити і отримати… Скажімо так, щоб не було спротиву.

"Влада забула": потерпілим у справі про теракт біля Палацу спорту не виплатили компенсаційСуспільне Харків

Під час теракту 22 лютого 2015 року загинули четверо людей: Вадим Рибальченко, Данило Дідік, Ігор Толмачов, Микола Мельничук

Як ці слова сприймали потерпілі?

Домінуючою думкою було те, що це є фактичне звільнення від кримінальної відповідальності. Що цим кроком Україна їх звільняє, і жодної відповідальності вони не понесуть, бо знаходитимуться на іншій території, непідконтрольній Україні або в іншій країні, будуть вести звичайне життя звичайних людей.

Пройшов рік. Як зараз потерпілі ставляться до вироку?

Це фактично консолідована позиція. П’ять років вони ходили на ці суди. П’ять років вимушені були бачити обвинувачених. П’ять років кожна фраза, кожен жест, кожна некоректна поведінка обвинувачених — це було певне катування для потерпілих. І коли вже пішли розмови (про обмін — ред.): навіть якщо потерпілі заперечували, їх відпустили без вироку. Де-факто відпустять, де-юре — нікого не стосується.

Саме принципова позиція потерпілих була така: якщо обвинувачені будуть затягувати справу, якщо вони не дадуть суду допрацювати й дійти до вироку, то ми ляжемо кістками, але обміну не буде. Будь-які дії і в тому числі, що виходять за межі правового поля. Тобто про це було публічно оголошено. Я знаю, що було спілкування і з обвинуваченими про те, що якщо вони хочуть обмін, то ви не перешкоджаєте суду.

Влада забула про потерпілих — представник потерпілих у справі про теракт біля Палацу спортуСуспільне Харків

Прокурор Володимир Лимар оголошує про те, що обвинувачені заявлені у списках на обмін

Ви були проти обміну. Що робили, щоб не допустити його?

Перед нами була дилема щодо двох типів поведінки. Перша — це процесуальна, де-юре, це поведінка, яку ми і продемонстрували під час і оголошення вироку, і у подальшому: ми проти. І це наша процесуальна позиція. В той ж час ми не вчиняємо жодних дій щодо блокування такого обміну, блокування розгляду справи, блокування розгляду клопотання прокурора про зміну запобіжного заходу. Це відбудеться, без нашої волі, але відбудеться.

Можна було зробити певні дії, думаю, що і місто нас підтримало, і певні верстви населення. Саме через позицію потерпілих — акції біля суду в день оголошення вироку були досить нечисельні. Вони зверталися до організаторів цих акцій з тим, що зараз —велике прохання цю ситуацію не розгойдувати.

Чи вимагали потерпілі компенсації від обвинувачених? Яких? Що з цими виплатами?

Від сімей, що втратили членів родини, нами було подано один позов від Марини Толмачової (дружини загиблого Ігоря Толмачова — ред.). Він задоволений в повному обсязі. Це 2,5 млн грн. Ще 11 цивільних позовів було подано від тих, хто був поранений. Точно не скажу, але загальна їхня сума близько 1,5 млн грн. Ці позови також задоволені у зв’язку з тим, що захист обвинувачених жодним чином жодного аргументу щодо зменшення або оскарження цих сум суду не надав. Тому у суду не було іншого вибору.

Ці суми виплачуються?

Ні. Фактично саме обмін заблокував будь-які виплати потерпілим.

Влада забула про потерпілих — представник потерпілих у справі про теракт біля Палацу спортуСуспільне Харків

Вирок у справі оголосили 28 грудня 2019 року

А після вироку і звільнення з-під варти? До кого зверталися? Які відповіді отримали?

Коли обговорювалося питання обміну, серед іншого, було оголошено, скажімо так, декілька зобов’язань з боку влади: про те, що вони (обвинувачені — ред.) будуть оголошені в розшук наступного дня після обміну і жодного очищення щодо пред’явлених обвинувачень не буде, всі потерпілі отримають належні повні компенсації з боку держави, як то передбачено законом України "Про боротьбу з тероризмом". Є такий закон, там передбачена певна процедура і певні виплати.

Перші пів року, до першого судового засідання (апеляційного суду — ред.) в нас не відбулося нічого. Ані розшуку, ані компенсацій. З моменту, коли влада домоглася того, що ми не перешкоджали обміну, влада забула про потерпілих, забула взагалі про цю ситуацію.

Хто конкретно забув?

Особи, які розмовляли з нами, вони всі посилалися на президента України. Говорили про те, що це особисте прохання президента України, про те, що це його воля щодо обміну і про те, що це все буде зроблено.

Розкажіть про компенсацію з боку держави. Якою вона має бути і яка процедура її отримання?

У нас є закріплена в законі процедура. Особи, які отримали шкоду внаслідок терористичного акту, отримують компенсації від держави. А держава отримує право регресу до винуватців, тобто держава в подальшому стягує з обвинувачених або засуджених осіб відповідні суми.

На сьогодні цей закон фактично не працює. Не працює з низки причин, тут є й політичні причини, у зв’язку з тим, що кількість жертв терактів на території України, саме щодо майна досить велика. Є багато позовів. І загальна позиція, яку випрацював Верховний Суд: є закон, є певні компенсації, але немає порядку визначення сум, немає механізму реалізації, тому "зупиніться та почекайте".

Влада забула про потерпілих — представник потерпілих у справі про теракт біля Палацу спортуСуспільне Харків

У день оголошення вироку суд пікетували

Тоді чому ви кажете, що потерпілі у цій справі мали б отримати цю компенсацію?

У нас ситуація зовсім інша. По-перше, у нас уже встановлена сума. Вона визначена саме позовом Толмачової — це 2,5 мільйони гривень. У більшості подібних справ, які розглядав Верховний Суд, не було визначено, хто саме вчинив терористичний акт. У нас ці особи встановлені і засуджені за першою судовою інстанцією. Це друге.

І по-третє, є механізм, є порядок і особа, яка це виплачує. Джерело — це резервний фонд Кабінету міністрів України, відповідальне — Держказначейство України.

У нас є всі підстави для того, щоб звернутися до суду. Але ж після того, як було прийнято рішення, що ми хочемо оголосити їх (обвинувачених — ред.) у розшук, ми розуміли, що цю процедуру де-юре ми собі її ускладнюємо.

З одного боку — вони в розшуку, а з іншого родини загиблих чекають на фінальний вирок, на крапку в судах. Що з цим робити?

З цим можна зробити, якщо держава виконає ті обіцянки, які давались у грудні позаминулого року. Оголошення їх в розшук, формальне проведення всіх процедур, необхідних для цього, проведення відповідних компенсаторних виплат, які є обов’язковими. У зв’язку з тим, що держава не тільки п’ять років зобов’язала потерпілих ходити на ці процеси, вона ще після того публічно взяла цих осіб і звільнила від кримінальної відповідальності, передавши їх в інше, вільне життя.

А держава може виконати ці зобов’язання, не маючи на руках вироку, який набрав сили?

Так. Ці особи ухиляються від суду, і підстави для розшуку є. Компенсації? Так, їх потрібно проводити, але ж вибачте в ручному режимі. Так само як були виплати сім’ям загиблих в літаку над Іраком. Ці виплати були проведені саме в ручному режимі. Хоча в тій ситуації жодної провини держави України не було.

Хто має прийняти це рішення?

Кабінет міністрів за поданням президента України.

Ви зверталися до президента особисто?

Ми звернулися вже до всіх інстанцій. Перше, найбільш шокуюче — це омбудсмен. Уповноважений з прав людини нам відповів: вибачте, але COVID, і ми ні з ким не зустрічаємося. Ми просили одне: розглянути цю ситуацію і поставити питання перед президентом щодо особистої зустрічі або з представником потерпілих, або з потерпілими для обговорення цього питання. Більш ігноруючої позиції омбудсмена складно пригадати.

Влада забула про потерпілих — представник потерпілих у справі про теракт біля Палацу спортуОфіс президента

Після обміну Зеленський заявив: "Загиблих героїв, на жаль, не повернути. А повернути живих героїв — мій обов’язок"

Ми звернулися додатково до президента, не в Офіс, а безпосередньо до президента з питанням, чи вважає президент можливим зустрітись з потерпілими з цього питання. Отримали відповідь: ой, вибачте, але ж COVID, і президент вас зустріти не може.

На вашу думку, що для потерпілих буде фіналом цієї історії?

Перебування під вартою усіх трьох обвинувачених.

І ви вважаєте це можливим?

Ми вважаємо, що це можливо. Це шлях, який ми взяли. І іншого результату, який би заспокоїв, немає.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди