Тортури, побиття, жахливі умови. Чому бунтують українські в'язні

Тортури, побиття, жахливі умови. Чому бунтують українські в'язні

Важливо
Тортури, побиття, жахливі умови. Чому бунтують українські в'язні vecherniy.kharkov.ua

9 січня 2020 року засуджені Олексіївської колонії №25 у Харкові заявили про тортури. Згодом у заклад перестали пускати адвокатів у зв’язку зі спецрежимом, який начебто довелося запровадити через бунт у виправному закладі. Засуджені звернулися до Харківської правозахисної групи та до експертів Офісу омбудсмена. 10 січня Харківська правозахисна група подала заяви про посадові злочини, вчинені у 25-й колонії, до ДБР та Генпрокуратури, у результаті чого було порушено низку кримінальних правопорушень і ведеться досудове розслідування.

Перед цим, 18 грудня 2019 року, спецрежим було введено у СІЗО Кропивницького. Причина — один із в'язнів напав і побив психологиню установи, а потім підбурив решту ув'язнених на бунт. За кілька днів по тому в закладі було виявлено ув'язнених зі свіжими тілесними ушкодженнями.

Чому засуджені масово скаржаться на тортури й побиття, та якою є поточна ситуація у бунтівних закладах несвободи? Про це в ефірі Українського радіо розповіли адвокат Харківської правозахисної групи Геннадій Токарев, координаторка Харківської регіональної мережі правової допомоги з питань ВІЛ/СНІД Айгуль Муканова, представник Уповноваженого Верховної Ради України з дотримання прав людини в місцях несвободи Олександр Гатіятуллін та регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Кіровоградській області Олег Кошовий.

Тортури, побиття, жахливі умови. Чому бунтують українські в'язніОригінальне

ПОТОЧНА СИТУАЦІЯ В БУНТІВНИХ УСТАНОВАХ

Координаторка Регіональної мережі правової допомоги з питань ВІЛ/СНІД Айгуль Муканова

"22 засуджених звернулись до правозахисників Харківської правозахисної групи зі скаргами. Після звернення ввели загін спецпризначення і зробили все, щоби припинити такі скарги, було дуже багато знущань і жорстокого поводження. Після цього до них людей більше не пускали. Я спілкувалася з чотирма засудженими і зафіксувала пошкодження, які підтверджують їх слова про побиття", — зауважила Муканова.

Адвокат Харківської правозахисної групи Геннадій Токарев

"Зараз адвокатів пускають, хоча режим особливих умов продовжений до 28 січня. До цього адвокатів не пускали. Представників громадськості, як-то представника спостережної ради, більше одного разу не пускали, а інших, зокрема помічників-консультантів народних депутатів, перестали запускати. Як кажуть наші іноземні партнери, причини є економічними. Ми стикнулися з цим і в інших колоніях, зокрема Бердянській, що за те, щоб не били, треба платити гроші. Це бізнес. Інша причина — це люди, працівники, які отримують задоволення від таких дій і такої влади", — зазначив він.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з дотримання прав людини в місцях несвободи Олександр Гатіятуллін

У 25-й (харківській — ред.) колонії всі співпрацюють з адміністрацією, тобто ця установа повністю контролюється з боку адміністрації. При цьому керівництво повідомило, що засуджені готували акти непокори, приготували леза зі станків для гоління, аби заподіяти собі ушкодження. Проте станки для гоління зберігалися у відділенні в окремій шафі, і ключ був тільки у старшого днювального відділення. Якщо засуджений хотів поголитися, він звертався до старшого днювального, і той видавав йому станок. Тобто сам цього ніхто не міг би зробити. І за результатами обшуків було вилучено лише три мобільних телефони і декілька ножів.

Кропивницький слідчий ізолятор фактично не керувався, а там було саме з боку негативно спрямованості осіб керування закладом. І ось там потрібно було запровадити особливий стан і групи швидкого реагування. Звісно, вони перевищили повноваження, і з цим розбирається Генеральна прокуратура. Але це негативна тенденція, і це свідчить, що немає в Україні системного управління цими закладами. Ми намагаємось реформувати, поліпшувати умови, з боку держави відбувається гуманізація, є вектор направлення на ресоціалізацію цих людей, але щось десь не виходить. Звісно, при моніторингах ми звертаємо увагу і на персонал, і на умови праці. Є і недокомплектація кадрів, і низька заробітна платня.

Тортури, побиття, жахливі умови. Чому бунтують українські в'язніФото виправної колонії

Регіональний представник Уповноваженого ВР з прав людини в Кіровоградській області Олег Кошовий

У слідчих ізоляторах, які є установами попереднього ув’язнення, утримувані особи фактично є не засудженими і невинуватими, допоки їхню провину не буде встановлено обвинувальним вироком суду. І порівняно з Харківською колонією, є різниця у статусі і режимі утримуваних.

Ситуація, яка склалася у Кропивницькому слідчому ізоляторі — це комплексна проблема, пов'язана з тривалими порушеннями прав ув’язнених та недотриманням безпекових режимних заходів. Усе це в сукупності призвело до тих подій, які, умовно, вийшли з-під контролю адміністрації, і такого наслідку, як заподіяння тілесного ушкодження працівнику психологічної служби в установі.

Причиною зазначених дій було те, що ув’язнені спробували дестабілізувати роботу установи шляхом відвертої непокори, у них був наявний доступ до усіх приміщень, було пошкоджено системи відеонагляду, які не дозволяли належним чином здійснювати спостереження. Навіть доходило до того, що ситуація у слідчому ізоляторі контролювалася безпосередньо самими ув’язненими, оскільки вони мали ключі від камер.

ЖАХЛИВІ УМОВИ

Представник омбудсмена Олександр Гатіятуллін

В Україні налічується 29 слідчих ізоляторів і установ виконання покарань з функцією слідчого ізолятору. Більшість з них у жахливому стані: ув’язнені сплять по черзі, не всі камери обладнані освітленням, вікна надмірно заґратовані, стіни в деяких камерах вологі і покриті грибком.

Усі будівлі слідчих ізоляторів та установ виконання покарань — це будівлі XVIII-XIX століть. Зараз є стандарти належного поводження, європейські пенітенціарні правила, правила Мандели, і ці будівлі не відповідають їм. Модернізувати будівлі буде складно: це коштуватиме багато і буде велике навантаження на бюджет країни. Наприклад, Сумський слідчий ізолятор збудовано наприкінці 80-х років минулого сторіччя. Тобто після цього не будувалися нові будівлі. А Одеський слідчий ізолятор — це тюремний замок, там можна тільки кіно знімати і залишити його як пам’ятку архітектури.

Ці установи фінансуються за залишковим принципом, тобто на капітальний ремонт не виділяються кошти, хоча раніше була анонсована реформа пенітенціарної системи. І у таких умовах будуть позови і в Європейський суд, якщо тенденція продовжуватиметься надалі.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди