Недофінансування райрад на Прикарпатті. Депутати звернулися до президента та Кабміну

Недофінансування райрад на Прикарпатті. Депутати звернулися до президента та Кабміну

Недофінансування райрад на Прикарпатті. Депутати звернулися до президента та Кабміну
Суспільне Карпати

Депутати Івано-Франківської обласної ради звернулися до президента та народних депутатів щодо недофінансування шести районних рад на Прикарпатті. Відповідне звернення озвучили під час сесії облради, пише Суспільне Карпати.

Заступник голови обласної ради Микола Палійчук повідомив, що у 2021-му році районні ради отримають такі доходи:

  • Верховинський район – 112 тисяч 200 гривень;
  • Калуський район – 87 тисяч 700 гривень;
  • Коломийський район – 101 тисяча гривень;
  • Косівський район – 400 тисяч гривень;
  • Надвірнянський район – 425 тисяч гривень;
  • Івано-Франківський район – 120 тисяч гривень.

За його словами, цих грошей буде недостатньо, бо лише видатки на утримання апарату цих рад потрібно 40 мільйонів гривень, з яких 36 мільйонів – це видатки на оплату праці.

Доходи бюджетів рад на 2021 рік передбачаються у розмірі один мільйон 200 тисяч гривень. Це лише 3 % від необхідної суми.

"Незабезпеченість коштами у Верховинському районі становить 4,7 мільйона гривень, Калуському - 6,8 мільйона гривень, Коломийському - 6 мільйонів гривень, Косівському – 3,8 мільйона, Надвірнянському - 7,4 мільйона, Івано-Франківському - 9 мільйонів", - сказав Палійчук.

Зараз районні ради функціонують винятково за гроші фінансового резерву – залишку коштів, що утворилися станом на перше січня 2021-го року. Як повідомив Ігор Палійчук, вони не є постійним джерелом доходів.

"Норми законодавства щодо формування їхньої ресурсної бази аж ніяк не відповідають принципам бюджетної системи України в частині обґрунтованості, справедливості та розподілу суспільного багатства між громадянами та територіальними громадами. Тому звертаємося з вимогою внести зміни до бюджетного кодексу України в частині зарахування податку на доходи фізичних осіб у таких пропорціях: до державного бюджету – 20 %, обласних – 15 %, районних -5 %, бюджетів сільських, селищних та міських тергромад – 60 %", - йдеться у зверненні.

Завдяки таким змінам до бюджетів вдасться залучити понад 312 мільйонів гривень. Зокрема, Верховинський район отримає 3,5 мільйона, Івано-Франківський - 160,6 мільйона, Калуський – 65,7 мільйона, Коломийський - 46,6 мільйона, Косівський - 8 мільйонів та Надвірнянський – 27,6 мільйона.

"Просимо вжити заходів у межах компетенції щодо невідкладного регулювання питання. Зокрема, Кабінет Міністрів України розробити та подати на розгляд ВР зміни до бюджетного кодексу щодо передбачення реальних дохідних джерел наповнення бюджетів районних рад або додаткової дотації з держбюджету на забезпечення функціонування органів місцевого самоврядування субрегіонального рівня. В разі ухвалення цих змін передбачено внесення змін до держбюджету на 2021 рік. Також напрацювати зміни до закону України "Про місцеве самоврядування". Чітко визначити повноваження органів місцевого самоврядування субрегіонального рівня та внести відповідний законопроєкт на розгляд ВР", - йдеться у зверненні.

Депутатка від партії "Слуга народу" Надія Левконович заявила, що їхня фракція утримається від голосування за це звернення.

"Мова йде про те, що на утримання апарату шести районних рад області необхідні видатки в розмірі 40 мільйонів, з яких 90 % - оплата праці. Це формулювання не підкріплене жодними документами та розрахунками, цифрами, які давали б змогу оцінити ситуацію. Ми не можемо і не будемо звертатися до центральних органів влади з документом, де не стоїть жодних калькуляцій та розрахунків для вивчення", - зазначила Надія Левконович.

Заступник голови обласної ради Василь Гладій розповів, що згідно з Конституцією України, районні ради є другим рівнем місцевого самоврядування. Для того, щоб його не фінансувати, потрібно внести зміни до Конституції. Цього, за його словами, не зробили.

"Для територіальних громад є виписані повноваження і гроші, для обласних рад теж. А от для районних рад немає повноважень та ресурсів на їхнє виконання", - додав Василь Гладій.

Це депутатське звернення підтримало 69 депутатів

Нагадаємо, 18-го лютого голови шести районних рад провели спільну сесію під будівлею ОДА.

На початок