Ремонт та жодного хворого у закладі: рік після протестів біля медцентру «Нові Санжари»

Ремонт та жодного хворого у закладі: рік після протестів біля медцентру «Нові Санжари»

Ремонт та жодного хворого у закладі: рік після протестів біля медцентру «Нові Санжари»
UA:Poltava

У медцентрі «Нові Санжари», де рік тому місцеві влаштували протести щодо приїзду евакуйованих із Китаю, роблять ремонт. Зокрема, замінюють санвузли та двері. На це торік у лютому скаржилися евакуйовані. А для того, щоб не допустити поширення COVID-19, у закладі працівникам та відпочивальникам роблять тестування.

За рік не виявили жодного хворого, каже керівник Валерій Губа. Місцеві ж говорять: на протест вийшли, бо не знали, що це за хвороба. А вакцинуватися згодні не всі.

Протести в Нових Санжарах. Везуть евакуюваних з Уханю
Протести в Нових Санжарах. Везуть евакуюваних з Уханю. UA:Poltava

Рік тому за воротами медцентру стояли нацгвардійці та не пускали сторонніх. Усе тому, що 20-го лютого із китайського міста Ухань сюди привезли евакуйованих українців та іноземців. В медцентрі вони пробули два тижні.

Автобуси із сотнею людей до Нових Санжар приїхали вночі. Місцеві були проти поселення евакуйованих у селищі, тому палили багаття, кидали каміння, а дорогу до медцентру перекривали. Та евакуйованих до санаторію усе ж поселили.

Медцентр Нові Санжари
Медцентр Нові Санжари. Суспільне Полтава

"Доставлено вечерю, було подано гарячу воду, усі прийняли душ і лягли відпочивати. Люди були дуже виснажені. Вони були раді тому, що дісталися до свого місця призначення", пригадує заступник начальника медичного центру Олександр Блінов.

Протягом двох тижнів обсервовані знаходили для себе розваги: читали книги та грали у настільні ігри, які передавали волонтери. Харчувалися ж тричі. Їжу для них готували у власному харчоблоці санаторію, каже тодішній керівник санаторію, а нині заступник начальника Олександр Блінов.

Візит Зеленського до медцентру в Нових Санжарах
Візит Зеленського до медцентру в Нових Санжарах. Суспільне Полтава

"Потім на спеціальному автомобілі у спеціальних пакетах сюди доставляли їжу. Її передавали медичним бригадам. Вони приймали, а потім евакуйовані з Уханю спускалися і брали свої порції", розповідає заступник начальника медичного центру Олександр Блінов.

Евакуйовані у соцмережах показували кімнати, до яких їх поселили.

"Тут були нарікання на проживання, на відсутність сучасного ремонту, зокрема, у ванній кімнаті. Проведено демонтаж плитки, укладено нову, вставлено сучасну кабінку, також усі предмети санвузла. І також проведено поточний ремонт кімнати" пояснює заступник начальника медичного центру Олександр Блінов.

Частину грошей на роботи взяли із бюджету санаторію – це близько пів мільйона гривень. Решта – державні гроші.

Кімната в медцентрі "Нові Санжари"
Кімната в медцентрі "Нові Санжари". Суспільне Полтава

"На ремонтні роботи у цьому корпусі та у п’ятиповерховому – близько двох мільйонів гривень. Це лише на ремонтні роботи, матеріали. Також спрямували 1 мільйон 200 тисяч гривень на розробку проєктно-кошторисної документації для побудови сучасної триповерхової будівлі поліклінічного відділення", говорить начальник медичного центру «Нові Санжари» Валерій Губа.

Завершити роботи у закладі мають до 1 квітня цього року. Тоді й прийматимуть пацієнтів на лікування. Нині ж у санаторії – близько десятка людей. Тим, хто не має довідки про відсутність COVID-19, перед заселенням роблять ІФА-тести, а персоналу санаторію – раз на місяць. Беруть кров і відправляють до лабораторії.

"Це термошейкер. Він струшує і нагріває. Потім додаємо реактиви. Далі на апараті промиваємо, потім знову відбувається експозиція. І останнє у нас, власне, комп’ютер – імуноферментний аналізатор. Тут уже відбуваються усі процеси обстеження. Результат виходить на такий чек. Там написано, у кого який результат", каже лаборантка Марина Крилова.

Фото з протестів у 2020-му
Фото з протестів у 2020-му.

Жодного випадку інфікування коронавірусом у закладі не підтверджували, каже його керівник. А в самих Нових Санжарах хворих понад сім з половиною сотень. Вакцинуватися від COVID-19 згодні не всі.

"Я сильний алергік, мені потрібно радитися із сімейним лікарем. Так що це дуже складно", каже жителька Нових Санжар Ірина Горбенко.

"Усіх людей треба вакцинувати, потім, можливо, ця хвороба притихне, а так вона тільки розповсюджується. Сама ж вона не виліковується", говорить житель Нових Санжар Сергій Пугач.

Протести на вулицях у Нових Санжарах. 2020-й рік
Протести на вулицях у Нових Санжарах. 2020-й рік. UA:Poltava

Перший же випадок коронавірусу у селищі виявили через пів року після протестів. Тепер місцеві кажуть: хвороби не бояться, бо поінформовані.

"Якби тоді БТРи не виїхали, люди б не вийшли. Я думаю, що це було спеціально спровоковано, щоб люди вийшли. Мені шкода було тих людей, що приїхали. Така дальня дорога. Шкода їх. Люди ще боялися того, що у нас медицина, вибачте мене (а особливо у Нових Санжарах) – дуже погана", згадує жителька Нових Санжар Віра Шовкопляс.

"Якби ж інформацію донесли до людей нормально, а то тільки здогадки, нам же теж не потрібно було такої «чуми». Якби ж воно інформація була постійно доведена, то не було б того", говорить житель Нових Санжар Анатолій Опошнян.

Одне з судових засідань, щодо масових заворушень у Нових Санжарах
Одне з судових засідань, щодо масових заворушень у Нових Санжарах. UA Полтава

Після протестів у Нових Санжарах вироки отримали 12 людей. Зокрема, за організацію масових заворушень, блокування доріг та хуліганство, каже речниця обласної прокуратури Людмила Іващук.

"Шестеро осіб засуджені до 5 років позбавлення волі та на підставі статі 75 Кримінального Кодексу України звільнені від відбування покарання з іспитовим строком на 1 рік. Інші шестеро обвинувачених оштрафовані", каже речниця прокуратури Полтавщини Людмила Іващук.

На початок