У Верховній раді зареєстровано кілька законопроєктів, що дають визначення поняттю "сексизм" і призначають покарання за його прояви. Виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова в ефірі Українського радіо пояснила, чому сексизм у політиці знаходиться “поза межами добра і зла” та як вплине на українське суспільство призначення покарання за нього.
На думку правозахисниці, неправильне розуміння суті сексизму укорінено в сучасній українській культурі.
"На жаль, у нас в культурі, є розуміння, що ми маємо право оцінки соціального становища, родинного становища, вигляду людини. Насправді – ні! Не маємо! Кожен чоловік, жінка, дитина, старша людина, не має страждати через оцінки оточуючих, а тим більш, через якусь свою характеристику – соціального статусу, віку, статі – не має бути обмежена в можливості", – зазначає Романцова.
Особливо гостро проблема стоїть під час публічних виступів політиків.
"Парламентарі та державні діячі, які публічно висловлюються, мають зважати на те, що вони є прикладом для суспільства, адже політика стосується кожного громадянина України. Тому люди, які є політиками, мають пам’ятати що сексизм та класизм взагалі недозволені – вони за межами добра та зла”, – підкреслила правозахисниця.
На думку експертки, обговорення сексизму після нещодавнього конфліктуПід час ефіру Арестович звинуватив "Європейську солідарність" у деморалізації українських військових та підриві національної безпеки та порівняв їх дискусії з "жіночими гуртожитками" нардепки від "ЄС" Ірини Геращенко і спікером української делегації в ТКГ Олексієм Арестовичем під час ток-шоу, призвело до "цікавого" ефекту: навіть ті нардепи, які не звертали увагу на сексизм, допоки не отримали звинувачень у ньому, виступили із законодавчою ініціативою.
“Той же Олександр Корнієнко став одним зі співавторів законів. Але такі депутати як, наприклад, Марина Бардіна, постійно працюють з цією темою. Зараз є два законопроєкт – один вводить поняття і розуміння, що таке сексизм, а другий дає можливість адміністративно реагувати на такі порушення на рівні штрафу”, – пояснила правозахисниця.
Завдяки подібним законодавчим ініціативам люди мають розуміти, що сексизм заважає розвитку суспільства, вважає Романцова.
"Це питання і до освітньої політики...Коли в тебе з дитинства є бачення, що цінність від людини, професіонала, не залежить від статі, то це і призводить до того, що такі суспільства як скандинавське значно ефективніші, зокрема, і в економічній сфері”, – розмірковує Олександра Романцова.
Що відомо
- Група народних обраниць планує зареєструвати у Верховній Раді альтернативний законопроєкт щодо протидії проявам сексизму на додаток до двох документів, що були зареєстровані у парламенті раніше.
- Верховна рада не підтримала усунення від участі у п'яти пленарних засіданнях народного депутата Сергія Рудика з групи "За майбутнє" попри його сексистські висловлювання щодо своїх колежанок.